keurige volgorde worden uitgevoerd, maar maken weer deel uit van langere reeksen die afgestemd moeten zijn op de taken van de gebruiker. Deze taken zijn, in ons geval, het bewerken, bevragen en analyseren van geografische gegevens; het omgaan met de uitdrukkingsvormen op het scherm is hierbij onontkoombaar hulpmiddel. Een door dachte vormgeving is dus wel noodzakelijk. Het schema bevat verschillende hier niet nader te bespre ken details, onder andere de aggregatie- en klassenhiërar- chieën van de gebruikersobjecten. Deze zullen, ook al is dat niet expliciet aangegeven, moeten doorwerken in de vorm geving van de deelvensters, de besturingselementen en de bijbehorende vensteroperaties. Hoe zorg je ervoor, dat je een samengesteld object kunt selecteren en bewerken in plaats van een deelobject? De bewaking van de onderlinge samenhang van de interne representaties (de vastleggingsvorm) van de handelingen, objecten en processen in de digitaal vastgelegde gedachten- inhoud en de digitaal opgeslagen uitdrukkingsvormen wordt geregeld door User Interface Management Systemen (UIMS). Dit is door de grote verwevenheid en dynamiek een uitermate complexe materie [8], voorbehouden aan software-specialisten. Maar vrees niet, ook zonder deze kennis kunnen we heel goed aan de slag. Betekenis voor geodesie en kartografie Voor processen neemt de belangstelling in de wereld van geodesie, kartografie en GIS gelukkig snel toe, maar ik bespeur in Nederland nog weinig theoretische interesse voor de (interactieve) handelingen die gebruikers met ruimtelijke informatie kunnen verrichten. Men is sterk datagericht en vergeet vaak dat al die data toch op een of andere manier gebruikt moeten worden in het kader van het menselijk handelen, in al zijn gedaanten, ook door personeel zonder hogere opleiding. Er zou veel meer moe ten worden gekeken, wat voor handelingen er met en met behulp van ruimtelijke gegevens mogelijk zijn, hoe die handelingen deel uitmaken van grotere taken, en hoe han delingen en taken zichtbaar gemaakt en ondersteund kun nen worden op het beeldscherm [4]. Inhoud en uitdruk king zijn grootheden met gelijke positie en rechten [5], dus geodeten en kartografen zouden hierin kunnen samen werken. Ik hoop dat ze dat willen; tot nu toe merk ik bij geen van de disciplines een duidelijke bereidheid om dit veld, dat toch een wezenlijk onderdeel vormt van de nood zakelijke gerichtheid op de gebruiker, samen of desnoods apart te verkennen. Laten zij het liggen, jammer, dan doen anderen het wel. Jochen Albrecht bijvoorbeeld. Hij heeft onderzoek gedaan naar een deel van de gebruikersobject- handelingen, en trekt de volgende conclusie: „Functionality and user issues scrape in the shadow and de- serve more attention. This is why the universal GIS operations, presented in this dissertation, represent a radical departure from the current paradigm in GIS" [9, p. 79]. Laten we hem volgen: weg van de platgetreden paden! 314 Fig. 4. Objecten worden getoond in één of meer deelvensters (die niet rechthoekig hoeven te zijn!). De attributen zijn te wijzigen ynet besturings elementen; de hand symboliseert een han delings- mogelijkheid. -'ru A Map of Human-Computer Interaction; User Object Actions and their expression forms Redmond-Pyle Moore (1995) have devised a diagram of the relationships in human-computer interaction between the information contents (objects and actions) and their forms of expression. This diagram is analyzed in the frame work of landscape models and visualization (or cartographic) models as used in geodesy, cartography and GIS. Further investigations of user actions and tasks are recommended. [1] Redmond-Pyle, D., A. Moore, Graphical User Interface Design and Evaluation (GUIDE). London: Prentice Hall, 1995. [2] Schans, R. van der, Visuele interactie en interactieve visualisatie. Kartografisch Tijdschrift 1997 (in voorbereiding). [3] Schans, R. van der, Theoretische aspecten van DLM/DKM: symmetrische structuren. In: R. van der Schans (red.), Digitale modellen van terrein en kaart. Delft: Nederlandse Commissie voor Geodesie, 1995. [4] Schans, R. van der, B. Kobben (red.), De interactieve kaart. NVK Publikatiereeks 1997 (in voorbereiding). (Deze publicatie bevat ook een uitvoerig overzicht van literatuur over mens-computer-interactie). [5] Hjelmslev, L., Prolegomena zu einer Sprachtheorie. München, Hueber, 1974 (oorspr. Deens, 1943). [6] Schans, R. van der, Van terrein naar kaart, en terug. NGT Geodesia 1995 no. 10, p. 459 - 462. [7] Robinson, K., G. Berrisford, Object-OrientedSSADM. Hemel Hempstead, Prentice-Hall, 1994. [8] Olsen, D. R., User Interface Management Systems. San Mateo CA: Morgan Kaufmann, 1992. [9] Albrecht, J., Universal GIS-Operations. A Task- Oriented Systematization of Data Structure-Independent GIS Functionality Leading Towards a Geographic Modeling Language. Mitteilungshefte des ISPA, Heft 23, Hochschule Vechta, 1996. 1997-7/8 GEODESLA gebruikers objecten attributen vensters (incl. tijd en [windows) worden zichtbaar gemaakt in worden weergegeven bevatten A bevatten s hebben1 deelvensters (panes) besturings elementen (controls) Summary Literatuur

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 22