besten verzorgd: prof. Tienstra, prof. Schermerhorn en ir. Harkink. Uit deze cursussen ontstonden later de regulie re opleidingen zoals het CTO en de velddienstopleidingen. In een veel latere periode verzorgde VTAK studiebegelei dingen voor het la A examen en de voorbereiding op de vakcursus voor technisch ambtenaar. Als we de situatie bezien als de bond 50 jaar oud is (we schrijven dan 1947), kennen we de technisch ambtena ren en de technisch ambtenaren le klas, welke titulatuur kort daarna werd veranderd in landmeetkundig-ambte naar, al of niet met een A. De centrale tekenaarsopleiding wierp elk jaar een groot aantal tekenaars de dienst in, maar die liepen er aan de andere kant soms even hard weer uit naar gemeenten en bedrijfsleven, want daar werd beter betaald. Het vakbondswerk was nog niet klaar, het gat tussen de landmeetkundig ambtenaar en de landmeter was nog te groot en vroeg om een opvulling. Daar kon nog een middelbare functionaris tussen. Het spreekt vanzelf dat bij dat streven niet werd gedacht aan opvulling van buitenaf. Er lag een prachtige mogelijkheid voor de eigen leden. De landmeters, beducht voor overname van werk en macht, waren aanvankelijk niet ingenomen met die gedachte. Maar de wijze overheid zag financieel voordeel. Per slot van rekening is een middelbaar ambtenaar (lees hbo-niveau) goedkoper dan een afgestudeerd ingenieur van de techni sche universiteit. En zo veranderde de verhouding tussen de tekenaar en de landmeter die in 1897 50-200 bedroeg, na vijftig jaar in 500-200, en na nog eens vijftig jaar waren de academische landmeters met een lampje te zoeken. Maar de Vlag van vraag is dan ook gerechtvaardigd wie de voormalige nu de echte landmeter wel is. Voor het VTAK. publiek is dat geen vraag: de land- meetassistent, want dat is de man die buiten loopt te meten. Daarmee zijn we dan tegelijk bij de huidige situatie terecht, want de door schuiving omlaag hield niet op bij de middelbare kracht. Al vrij snel kwam ook de technisch ambtenaar niet meer buiten om te meten, maar werd zijn uitvoerend werk naar de landmeet kundig ambtenaar doorgeschoven en Stijlvolle vervolgens nog een stap verder naar de viering 40-jarig opnemer. Daarmee kwam het werk bestaan. van de andere vereniging in beeld, de 318 1997-7/8 GEODESIA

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 26