I997-7'8 GEODES1A kon worden teruggevonden. Die resulteerde in een model waarmee de vereffening van bundelblokken via het eerste standaard-vraagstuk mogelijk werd. Er zullen weinigen zijn die zich realiseren dat Robert Kroon later deze me thodiek gebruikte, als basis voor het rekenmodel dat ten grondslag ligt aan het Frank-systeem en aan de metho dieken die hij ontwikkelde voor industriële toepassingen van de fotogrammetrie; ten tweede dwong het driedimensionale karakter van de fotogrammetrie tot een aanpassing van je criterium theorie. Je formulering van de criterium-matrix voor geo detische puntenvelden met de bijbehorende schrankings- transformatie moest uitgebreid worden voor de derde dimensie. Dit was het eigenlijke onderwerp van de disser tatie, waarop ik in 1981 bij je promoveerde. In mijn Wageningse periode van 1983 tot 1996 moest ik mijn aandacht verleggen. Ik kwam daar in aanraking met vele disciplines die zich met kartering en ruimtelijke ana lyse bezighielden. Daarbij was metrische nauwkeurigheid niet een eerste probleem, het probleem was veeleer gelegen in het feit dat de thematische categorieën waarin men ze uitdrukken, niet scherp bepaald zijn. Dit heeft tot gevolg dat de ruimtelijke fenomenen, waarin men geïnteresseerd is, niet precies te lokaliseren zijn. Dus ook hier treft men ruimtelijke onzekerheid, maar deze is niet goed te beschrij ven met de modellen die ik in de geodesie van jou had ge leerd. Toen ik echter met deze materie begon te worstelen, bleek pas dat het essentiële dat ik van je had geleerd, niet was gelegen in je modellen, maar in je werkwijze en je filo sofische houding. Een gedegen analyse van de functionele structuur van ruimtelijke beschrijvingen leidde tot een wiskundige formulering van de samenhang tussen de geo metrische en thematische beschrijving van ruimtelijke objecten. Deze wiskundige formulering laat de structurele overeenkomsten zien tussen de verschillende typen van ruimtelijke beschrijvingen, dat wil zeggen men vindt de zelfde basisstructuren (ol syntax) of het nu om bijvoorbeeld topografische, kadastrale, bodemkundige of vegetatie- gegevens gaat. Tevens maakt deze wiskundige benadering de analyse mogelijk hoe de onzekerheid van thematische objectgegevens doorwerkt in de onscherpte van hun geometrische beschrijving. Op dit punt aangekomen, bleek ik opeens via een geheel andere weg weer op door jou reeds lang geleden beschreven idealisatienauwkeurigheid van objecten te stuiten. In ieder geval lijkt het ontwikkelde model de analyse van de voortplanting van onzekerheden Prof. dr. ir. Marden Molenaar, International Institute for Aerospace Survey and Earth Science ITC, Enschede. Chair on Spatial information production from photogrammetry and remote sensing". Department of Geo-Informatics. Gepromoveerd in 1981. Titel proefschrift: ,,A further inquiiy into the theoiy of S-transforma- tions and criterion matrices mogelijk te maken. Dit opent de weg voor een verdere analyse van data- acquisitie processen en voor de ont wikkeling van een kwaliteitstheorie voor geo-informatie. Dat is dan ook wat ik me heb voorgenomen om aan te pakken, nu ik weer terug ben op het ITC. Waarde Baarda, ik loop nu zelf naar de vijftig, de leeftijd die jij had toen ik je leerde kennen. Ik heb daarbij het ge voel dat ik nu ongeveer aankom op het punt waar jij toen was; de contouren van een theoretisch raamwerk begin nen zich af te tekenen en vragen om verdere uitwerking. Het ziet ernaar uit dat het veld van de geo-informatiever- werking, dat er tien jaar geleden nog zo amorf uitzag, nu langzamerhand een wetenschappelijke structuur krijgt en kan uitgroeien tot een volwaardige ingenieursdiscipline. Velen werken op dit veld, maar mijn gevoel is dat er vanuit het gedachtengoed van jouw Delftse school belangrijke bijdragen kunnen worden geleverd. In de dertig jaar dat we elkaar kennen, heb ik genoten van de inhoudelijke discussies die we hebben gevoerd en ik was altijd onder de indruk van je ver mogen om tot de essentie van de zaak door te dringen. Ook in de latere fase van mijn werk, waarbij ik in de GIS- richting verschoof, stelde je je kritisch op en hield je je op de hoogte. Het was dan ook een mooi moment toen je je scepsis ten opzichte van deze activitei ten overwon en doorzag dat hier in derdaad fundamenteel werk kan wor den gedaan. Het leek me dat je toen een moment van herkenning beleefde. Ik hoop dit contact met je te kunnen voortzetten, want je ervaring is van groot belang.

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 36