A raamwerk voor zowel het functiemodel als het kansmodel was via deze weg dus niet mogelijk. De weg die uiteindelijk wel tot de gezochte oplossing heeft geleid, werd gevonden toen duidelijk werd hoe het kansmodel moest worden geformuleerd, opdat het de rol van het parametrische „functiemodel" van de tweede momenten kon gaan spelen. Deze doorbraak heeft ertoe geleid dat we nu over een klein ste kwadraten vereffeningstheorie beschikken voor zowel het functie- als het kansmodel [4]. Hoewel zeker nog niet alle mogelijkheden van de theorie zijn verkend, is wel al de logische plaats in het raamwerk van een aantal „oude" resultaten aan te geven. Zo kan worden aangetoond dat onder enkele vereenvoudigende aannamen de kleinste kwadraten oplossing van het kansmodel reduceert tot de bekende oplossingen van de variantie-componenten schat ting. Daarbij wordt dan tevens „gratis" de variantiematrix van deze variantie-componenten meegeleverd. Ook op het terrein van het bepalen van vervangingsmatrices en het testen van precisie middels criterium-matrices vindt de theorie zijn toepassingen. Zo kan bijvoorbeeld fraai een verband worden aangetoond tussen de grootste eigen waarde van het algemene eigenwaarde-probleem en de in absolute zin grootste „w-toets" waarde van het kansmodel. Voor alle duidelijkheid, dit is niet de gebruikelijke w-toets voor het toetsen van een alternatief functiemodel, maar zijn tegenhanger waarmee tegen een alternatief kansmodel kan worden getoetst. Kwaliteitsbeheersing van dynamische systemen In de afgelopen tien jaar heeft de dynamische gegevens verwerking een grote vlucht genomen. Vooral de recursieve vereffeningsmethoden, zoals het Kalman-filter, zijn enorm in gebruik toegenomen. Op basis van de door u ontwikkel de toetsingstheorie [5] is een veralgemenisering van de theorie gevonden, waarmee het cruciale „real-dme" karak ter van de dynamische gegevensverwerking geen geweld wordt aangedaan [6]. De ontwikkelde detectie, identifica tie en adaptatie (DIA) procedure is geheel recursief en kan dus relatief eenvoudig in het recursieve Kalman-filter wor den ingepast. Typische kenmerken van de procedure zijn dat de zogenaamde voorspelde residuen de rol hebben over genomen van de kleinste kwadraten correcties, dat varia bele toetsvensters worden gebruikt om voldoende betrouw baarheid te garanderen, dat naast het type modelfout tevens het begintijdstip van optreden wordt geïdentificeerd en dat na identificatie ook de adaptatiestap recursief kan worden uitgevoerd. De procedure is inmiddels bij verschillende toepassingen in gebruik. Zo worden de data van de referen tiestations van het Nederlandse AGRS ermee gecontroleerd [7]. Andere voorbeelden zijn [8], [9], [10], maar ook [11] en [12], waarin ten behoeve van de United Kingdom Off shore Operators' Association (UKOOA) gerapporteerd wordt over de „Delftse methode" als de aan te bevelen methode voor kwaliteitsbewaking in de dynamische „off shore surveying". Het zal u ongetwijfeld deugd doen te weten welke ontwik kelingen we hebben doorgemaakt. Hoewel het raamwerk dat me voor ogen staat nog lang niet af is, zal de aanpak die ik mede door uw werk heb geleerd, een blijvende steun zijn bij het vinden van oplossingen voor de nog openstaande problemen. Grote bewondering heb ik ook voor uw nog steeds onvermoeibare interesse in ons vak. Ons contact en de discus sies over uiteenlopende onderwerpen heb ik altijd plezierig gevonden. Ik hoop dan ook dat we dit contact nog lang mogen onderhouden. Literatuur [1] Teunissen, P. J. G., Least-squares estimation of the integer GPS ambiguities. LGR-publicatie no. 6, 1993. [2] Jonge, P. J. de, C. C. J. M. Tiberius, The LAMBDA method for integer ambiguity estimation: implementation aspects. LGR-publicatie, no. 12, 1996. [3] Teunissen, P. J. G., GPS op afstand bekeken. Lustrumboek Snellius 1983-1990 "Een halve eeuw in de goede richting", p. 215 - 233, 1990. [4] Teunissen, P. J. G., Towards a least-squares framework for adjusting the stochastic model. Intern LGR-rapport, 1988. [5] Baarda, W., A testing procedure for use in geodetic networks. Neth. Geod. Comm., vol. 2, no. 5, 1968. [6] Teunissen, P. J. G., An integrity and quality control procedure for use in multi sensor integration. Institute of Navigation GPS-90, p. 513 - 522, 1990. [7] Jong, C. de, Real-time integrity monitoring of dual frequency GPS observations from a single receiver. Acta Geod. Geoph., Hungary, Vol. 31 (1 - 2), p. 37 - 46, 1996. [8] Salzmann, M. A., Least-squares filtering and testing for geodetic navigation applications. Neth. Geod. Comm. no. 37, 1993. [9] Jin, X.X., A recursive procedure for computation and quality control of GPS differential corrections. LGR- publicatie no. 8, 1995. [10] Gillissen, I. en I. A. Elema, Test results ofDLA: a real time adaptive integrity monitoring procedure used in an integrated navigation system. International Hydrographic Review, 73 - 1, p. 75 - 103, 1996. [11] Cross, P. A. e.a., Quality measures for differential GPS positioning. The Hydrographic Journal, no. 72, p. 17-22, 1994. [12] Zinn, N. en P. J. V. Rapatz, Reliability analysis in marine seismic networks. The Hydrographic Journal, no. 76, p. 11 - 18, 1995. 332 1997-7/8 ÜEODESIA

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 40