USA het beloofde land? REACTIE ir. P. van der Molen, directeur Vast- goedinformatie en Land inrichting, Kadaster. In de redactionele column van Adri den Boer in Geodesia 1997 no. 5 wordt een hartstochtelijk pleidooi ge houden voor de vrije beschikbaarheid van overheidsdata. „De bijbel citeren is gratis, maar overheidsdiensten heb ben auteursrechten op hun (geo)- data", zo stelt hij misnoegd, en „ook worden er in ons land 'sommen gouds' gevraagd voor via de belasting al be taalde geo-informatie". Even afgezien van de vraag of de huidige prijslijsten van overheids-dataleveranciers de vergelijking met „sommen gouds" rechtvaardigen, is het natuurlijk zo dat de veronder stelling van Den Boer dat iets dat met belastinggeld is ver gaard, per definitie voor burger en bedrijfsleven vrij voor handen moet zijn, niet waar is. Bij gebrek aan een taxi stap pen wij immers ook niet zomaar in de dienstauto van de burgemeester. Uiteraard worden met belastinggeld ge gevens ingewonnen, die de overheid nodig heeft om ver standig te kunnen besturen. Deze gegevens vallen door gaans niet onder de Wet Openbaarheid van Bestuur en zijn dus niet toegankelijk. Dat dit moet veranderen, lijkt mij vanuit maatschappelijke optiek wenselijk. Dat is ook de strekking van het rapport „Naar toegankelijkheid van over heidsinformatie" van de minister van BIZA. Dus dat komt goed. In dat rapport heeft men overigens haarscherp in de gaten dat het geschikt maken van deze gegegensverzamelingen, het toevoegen van een bepaalde kwaliteit, zelfs het toevoe gen van extra gegevens om de bruikbaarheid te vergroten, geld kost, en dat overheidsorganen daartoe onverplicht al leen bereid zullen zijn wanneer zij daarbij financieel belang hebben. Zo niet, dan krijgt de burger ruwe data toegewor pen, die niet zonder meer bruikbaar zijn. De vele ontevre den klanten van de vrije overheidsdata in de USA bewijzen dit. Daarnaast kan men zich afvragen waarom de belastingbeta ler niets terug mag zien van de levering aan derden van ge gevens die op zijn kosten zijn verzameld. Om nog maar te zwijgen over de levering van gegevens die helemaal niet ver zameld zijn op kosten van de belastingbetaler, maar - zie het Kadaster op kosten van anderen, i.e. de actoren op de onroerend-goedmarkt. Vele overheidinstanties hebben in het kader van het regeringsbeleid te horen gekregen dat hun kosten niet meer (geheel) door de schatkist worden gedekt, maar dat zij zelf inkomsten dienen te verwerven (profijtbeginsel). Argu ment: inderdaad, beheersing van de collectieve lastendruk. Kortom, dat wij in Nederland (en in vele landen om ons heen) niet het beloofde land zullen realiseren dat Den Boer zich wenst, lijkt mij duidelijk, maar dat laat onverlet dat overheden met hun prijsstelling geen onnodig hoge drem pels moeten opwerpen voor de toegang tot overheidsdata, zoals (onder meer) ook het Kadaster beoogt te doen. Naschrift van Adrie den Boer Over het betalen van „toevoegingen" sporen we, zij het dat ik extra kilometers van dienstauto's ook toevoegingen vind. Mij ontgaat nog steeds de verlichting van lastendruk door interdepartementaal verrekenen. Van levering van geo-in formatie aan marktpartijen is zelden sprake. Nog zeldzamer zijn burgemeesters met dienstauto's. Noot redactie: zie over dit onderwerp ook het artikel op p. 305- 337 GEODESIA "tut AJ Voor meer informatie: LNR Globalcom B.V. Verrijn Stuartlaan i 2288 EK Rijswijk Postbus 172 2280 AD Rijswijk Nederland Tel (31) 70 4134000 Fax (31) 70 4134004 LNR en Globalcom zijn als waren- en dienstenmerlcen gedeponeerd

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 45