A Het daarvoor benodigde financieel vermogen wordt beheerd door de Stichting GBKN. Het secretariaat van het Samenwer kingsverband en de Stichting GBKN wordt uitgevoerd onder verantwoor delijkheid van een directeur-secretaris. Tot op heden waren beiden gehuisvest ten kantore van adviesburo Twijnstra Gudde in Amersfoort. Door intern personele wijzingen is het secretariaat van het Samenwerkings verband en de Stichting GBKN per 15 juni 1997 verhuisd van Amersfoort naar Apeldoorn. Het nieuwe adres luidt vanaf die datum als volgt: Nieuwstraat 5 (Brinkhof-kantoren), Postbus 1442, 7301 BR Apeldoorn, telefoon (035) 528 58 68 528 58 30, fitx (055) 5791124 576 12 66. Dit is de naam van een taakgroep die de Nederlandse Commissie voor Geo desie (NCG) enige tijd geleden heeft ingesteld en die op 14 mei 1997 voor het eerst bijeenkwam. De instelling van deze taakgroep vloeide voort uit het gegeven dat in de nieuwe opzet van de NCG organisatorisch geen plaats is voor de Werkgroep Geschie denis der Geodesie (Geodesia 1997 no. 1, p. 33 - 34), maar dat anderzijds de geschiedenis der geodesie in Neder land - als tak van zowel de weten- schaps- als de techniekgeschiedenis - wél aandacht verdient, niet alleen van individuele liefhebbers, maar ook van geodetische instellingen in het land. In het kort is het nu de opdracht aan de taakgroep om op korte termijn de mo gelijkheden te onderzoeken voor het oprichten van een stichting „ter be vordering van de beoefening van de geodetische geschiedkunde". Een stichting waarin geodetische instellin gen zouden kunnen participeren en die ondersteuning zou kunnen krijgen van een vriendenkring als „vereni ging" van belangstellenden op per soonlijke basis. Bij deze laatste ge dachte zal de taakgroep rekening hou den met de uitkomsten van de in 1996 gehouden enquête naar de belangstel ling voor de geschiedenis van het vak, zoals die leeft onder de lezers van het tijdschrift (Geodesia 1996 no. 9, p. 381-382). Lid van de taakgroep zijn thans: prof. dr. ir. L. Aardoom (voorzitter; bestuurslid van de NCG en voorzitter van de Werkgroep Ge schiedenis der Geodesie), ing. W. A. van Beusekom (Meetkundige Dienst, Rijkswaterstaat), J. van Eek (advise rend lid), ir. A. A. Ph. J. M. van Lams- weerde (Faculteit der Geodesie, TU Delft), ir. J. A. van der Linde (Topo grafische Dienst), ir. P. van der Molen (Kadaster en voorzitter Stichting Geo desia), drs. L. C. Palm (lid Werkgroep Geschiedenis der Geodesie) en ir. S. W. P. Pulles (Dienst der Hydrogra fie). Als adjunct-secretaris van de NCG is F. H. Schroder bij het werk van de taakgroep betrokken. Het Nationaal Clearing- NCv "S house Geo-Informatie (NCGI) opent vanaf au gustus 1997 haar digitale deuren op Internet. Het clearinghouse vertelt be zoekers waar en hoe zij geografische informatie kunnen vinden. De meta- informatie in het NCGI voldoet aan de norm voor de Europese Metadata- standaard. Het NCGI gaat, samen met ande re Europese geo-informatievertegen- woordigers, zorgen voor een digitale geografische gegevensuitwisseling bin nen Europa. De Europese landen werken samen in het Europese netwerk EUROGI (European Umbrella Organisation for Geographical Information). Deze sa menwerking wordt gestimuleerd dooi de Europese Unie. De Ravi (Neder lands overlegorgaan voor geo-infor- matie) is initiatiefnemer van het Na tionaal Clearinghouse Geo-Informatie en vertegenwoordiger van Nederland in de EUROGI. Bas Kok is als directeur-secretaris van de Ravi nauw betrokken bij zowel het NCGI als de EUROGI. Hij is zeer tevreden over de vorderingen rond de digitale uitwisse ling van geo-informatie in Europa: „Doordat we in Nederland al in een vergevorderd stadium zijn wat betreft uitwisseling van digitale geografische informatie, kunnen we op Europees niveau een voortrekkersrol vervullen. We hebben goede contacten met Por tugal en Denemarken, waar eveneens clearinghouses zoals het NCGI wor den gebouwd. Kortgeleden hebben we een plan (GI-2000) over Europese sa menwerking voorgelegd aan de Euro pese Commissie. Dit plan wordt breed gedragen door alle geo-informatiever- tegenwoordigers van de Europese Commissie. Zoals het nu lijkt, is over enkele jaren de geografische informa tie van heel Europa beter toegankelijk, en hebben we een NCGI op Europees niveau!". Kok is positief over deze ontwikkeling: „Geo-informatie speelt een steeds be langrijkere rol in de (Europese) be leidsvorming en -uitvoering. Het komt de snelheid van besluitvorming ten goede wanneer beleidsbeslissers de benodigde geo-informatie (bijvoor beeld: bodemstatistieken, kadastrale gegevens, informatie uit bestemmings plannen, milieu- en topografische ge gevens) op een snelle manier kunnen vinden via een clearinghouse op Inter net". PTOpleidingen, nascholings- instituut van de Hogeschool r* van Utrecht op het gebied van techniek en natuurwetenschappen, verzorgt al enkele jaren cursussen op het gebied van de geodesie. Vanwege de vraag bij gemeenten, andere over heden en bedrijven naar een cursus over de in 1996 verschenen Handlei ding voor de Technische Werkzaam heden (HTW) van het Kadaster zijn in overleg met het Kadaster twee korte activiteiten opgezet: een driedaags seminar voor mini maal hbo-niveau; een vierdaagse cursus. Het driedaags seminar richt zich op af gestudeerde hbo-ingenieurs en Delftse ingenieurs in de geodesie, die verant woordelijk zijn voor landmeetkundige werkzaamheden. Tijdens het seminar worden drie workshops gehouden over respectievelijk grondslag- en de tailmeting, het kwaliteitsmodel en het gebruik van de HTW, en over kwali teitscontrole. Het seminar wordt afge rond met een aparte avond waarop de eindopdracht van de workshops wordt besproken en waarop een lezing wordt gehouden over algemene kwaliteits borging. Het seminar vindt plaats in Utrecht in de maand oktober 1997. 340 1997-7/8 De Toekomst van de Geschiedenis der Geodesie NCGI loopt voorop in Europese samenwerking Landmeten met de HTW

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 48