A Uw doelgroep binnen handbereik! Ik wil luchtfoto's, scherp en op schaal. J. M. Krol (Afstudeerdatum: 29-03-97) Veelal wordt een ruimtelijk plan eva luerend ontworpen, dat wil zeggen: eerst tekenen, dan rekenen. Wel wor den de randvoorwaarden waaraan het ruimtelijk plan moet voldoen, vroeg vastgelegd. Omdat er dan veelal nog weinig inzicht bestaat in de financiële consequenties, is de kans groot dat vanuit financieel oogpunt geen maxi male situatie wordt bereikt. In dit on derzoek is een model ontwikkeld, waarmee het financiële planresultaat van de grondexploitatie kan worden gemaximaliseerd. Hierbij wordt ge bruikgemaakt van sturing van de be slissingen omtrent het inzetten van plan-elementen, rekening houdend met randvoorwaarden ten aanzien van kwaliteit, locatie, tijd en beleid. Voor het vormen van dit model zijn plan-elementen, randvoorwaar den, kosten en opbrengsten onder zocht, alsmede de relaties die daartus sen bestaan. Deze relaties zijn weerge geven in modelvergelijkingen. Voor het genereren van een maximale op lossing is gebruikgemaakt van „con straint programming". Deze techniek heeft als voordeel de inzichtelijke op lossingsmethode, waarbij eindigheid van de oplossingsruimte niet nood zakelijk is. Tevens biedt constraint programming de mogelijkheid tot het detecteren van strijdige randvoorwaar den. Ook kunnen logische vergelijkin gen worden verwerkt. Nadelen van constraint programming zijn de lange rekentijd en de moeizame, niet flexi bele verwerking van niet-lineaire ver gelijkingen. Geconcludeerd kan worden dat con straint programming slechts dan een geschikte techniek is voor het maxi maliseren van het planresultaat wan neer de rekentijd en de verwerking van niet-lineaire vergelijkingen worden verbeterd. Met Geodesia bereikt u een groot deel van uw doelgroep. Het actuele maandblad wordt gelezen door stafmedewerkers van overheids- en gemeentediensten, architecten-, ingenieurs-, kartografische en geodetische bureaus, bouwbedrijven en aanverwante branches. Een buitengewoon interessante lezerskring die u relatief goedkoop kunt bereiken. Met een advertentie in Geodesia! delta]* ■Phot 346 ■997-7/8 GEODESIA Rekenmodel Grondgebruik en Grondexploitatie; maximalisatie van het financiële planresultaat Delta-Phot Luchtfotografie, Nieuwe Kleverskerkseweg 25,4338 PP Middelburg Tel. (0118) 637100, Fax (0118) 625954, Postbus 8026,4330 EA Middelburg Delta-Phot Luchtfotografie werkt met de modernste apparatuur: •Zeiss RMKTop 15 •Zeiss RMKTop 30 Gyrogestabiliseerde ophangingen FMC Forward Motion Compensation CCNS Computer Controlled Navigation System (pin-point fotografie) D GPS Navigatie Kleurenprinter met electronische contrastmodulatie

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 54