Mk& Tijdschrift voor geodesie en geo-informatie 39e jaargang no. 7/8 juli/aug. 1997 199 395 ir. René van der Schans Aan de hand van voorbeelden verduidelijkt de auteur lastige begrippen als mono-coding" en „multi-coding" binnen de context van ruimtelijke gegevensstructuren. Met name wordt gekeken naar de gevolgen voor de fysieke opslag van geometrische eigenschappen van ruimtelijke objecten in relationele databases. Dit artikel behandelt de theorie. Een volgend artikel zal ingaan op de toepassing ervan in een grote database als die van het Kadaster. De discussie over commercialisering en toegankelijkheid van GI wordt klemmender naarmate de tijd vordert. Electronische communicatie en toegang zetten in hoog tempo de noodzaak van heldere prijsafspraken over GI hoog op de agenda. In dit tweede artikel over commercialisering is de werkvloer aan het woord: wat zijn de issues volgens de professional. In een vak waarin ruimtelijke informatieverzorging voor velerlei toepassingen centraal staat, lijkt het onontkoombaar meer onderzoek te verrichten naar de omgang met digitaal beschikbare ruimtelijke gegevens. Daarbij neemt de mens-computer-interactie, ook via kaartbeelden, een belangrijke plaats in. De onderdelen van deze interactie worden inzichtelijk in kaart gebracht De huidige kadasterbond bvK, voortgekomen uit de VTAK en de VTLAK, herdenkt dit jaar het feit dat honderd jaar geleden de basis is gelegd voor het huidige bestaan. Ontevredenheid met de rechtspositie was de aanleiding tot de oprichting, later omgebouwd tot een strijd voor de positie van de middelbare (metende) kracht. Hieruit vloeiden activiteiten voort tot kennisvergroting door middel van cursussen en opleidingen, waaruit eenmaal het NGL voortkwam. Is anno 1997 het doel bereikt? „Houden wat we hebben" is nu de slogan. Want het Kadaster gaat nog even door met afslanken 198 317 335 337 314, 339 339 339 341 344 Van de redactie Professor Baarda 80 jaar! De geoïde leeft voort!, een reactie USA het beloofde land?, een reactie Stichting Geodesia Agenda Berichten Verslagen Scripties Stichting Geodesia 297 Er moeten spectaculaire toeren worden uitgehaald om een AGRS- meetstadon in te richten. Zie het verslag op p. 343. Geodesia GEODESIA komt ELF maal per jaar uit (juli en augustus gecombineerd). issn: 1385-7517 ulrntilh 1 geometrie Mono-coding en multi-coding (I) ir. H. A. Hettema Geo-informatie van de overheid: wat mag dat kosten? (2) drs. Jaap Berends 31 I Mens- computer interactie in kaart 317 Bond voor Kadaster- personeel 100 jaar Theo Scheele en verder... Bij de voorplaat

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 5