A Van de redactie Zijn we wel klaar voor een Objectgerichte GBKN? Getuige de column van Ad van der Meer (april) en de reac tie daarop van Jaap van der Veen (mei) doet iedereen vrese lijk zijn best helderheid te scheppen rond de OGBKN. Ad denkt dat de eindeloze discussie het karakter van een ge loofskwestie begint te krijgen. Wie niet voor ons is, is tegen ons! Jaap slaat „werelds" terug vanuit zijn rol in het Lande lijk Samenwerkingsverband: nog meer onderzoek zet ge loof om in weten. Moet ik het vuurtje verder aanwakkeren of proberen te doven? Toch maar een poging voor het laatste, met hope lijk een fundamenteel en niet een fundamentalistisch ge- volg. In de eerste plaats vermoed ik dat vooral de meerkosten van de OGBKN een struikelblok zijn. Jaap noemt dit aspect in zijn reactie nauwelijks Kijkend naar het potentiële nut van een objectgericht product is de GBKN-kostenverdeel- sleutel mogelijk hét probleem: een oude sleutel voor een nieuw slot. Ten tweede denk ik dat een OGBKN gewoon weg iets totaal anders is dan een traditionele lijngerichte GBKN. Qua specificaties zijn ze niet goed vergelijkbaar en zelfs niet met dezelfde gegevens te vervaardigen. Hooguit is de basisgeometrie bruikbaar. Verder is er een ander pro ductieproces mee gemoeid en moet het resultaat voor een bredere geo-markt bruikbaar zijn. Waarom niet op twee fronten verder? Aan de ene kant het OGBKN-onderzoek, waarbij maar eens fundamenteel moet worden gekeken naar (de definitie van) het kennelijk fuzzy begrip „object"". Het accent ligt daarbij minder op de kartografische representatie, maar meer op de beschrijvende eigenschappen van ruimtelijke objecten. Dan kun je hem pas met recht „object-georiën teerd" noemen. De kartografische kenmerken van een ob ject dienen als ingang 0111 de échte gegevens te vinden of om de samenhang tussen nabijgelegen objecten of tussen verschillende thema's vast te leggen en af te beelden. Voor het samenstellen van het objectmodel is het huidige Ter reinmodel Vastgoed een prima uitgangspunt. Als we het tenminste eens zijn over de te gebruiken objectdefmities. Dit is bij de nu betrokken branches al niet eenvoudig! Maar buiten dat moet het Landelijk Samenwerkingsverband GBKN nieuwe partners zoeken en zo een bredere basis voor het product creëren. Het zou zonde zijn als wij geo- informanten er door onderlinge besluiteloosheid niet in zouden slagen om daarbij een belangrijke rol te spelen. Anderzijds kunnen we op korte termijn beter „scoren" met een tussenproduct in de vorm van een „vlakgerichte" GBKN. Deze is wél tegen beperkte meerkosten te conver teren uit de huidige GBKN, en wat meer is, bij te houden. De gebruiker ziet „vlakken" en weet soms door eigen ken nis hun betekenis, maar de database ként ze niet! Het gaat vooral om aard en afbeelding van het vlak-object en minder om functie en bestemming. Dat is toch ook interessant voor instanties die resultaten van eigen applicaties via een mooie ondergrond beter tot hun recht willen laten komen. Voor diegenen die denken dat een echte OGBKN tegen weinig meerkosten uit de LGBKN kan worden vervaar digd: vergeet het maar!! Een vlakgerichte GBKN lijkt mis schien vlees noch vis, maar is voor dit moment wel een haalbare „kaart". Berry van Osch 298 1997-7/8 GEODESIA Redactie-adres Postbus 10390 - 7301 gj Apeldoorn telefoon (055) 355 82 87 fax (055) 522 53 62 Redactie Geodesia ir. J. Polman, hoofdredacteur, Apeldoorn A. M. den Boer, Nieuwerkerk a.d. IJssel dr. ir. M. J. P. M. Lemmens, Delft ing. J. Löwik, Arnhem ing. A. J. van der Meer, Amsterdam G. M. van Osch, plv. hoofdredacteur, Apeldoorn M. J. Scheele, Middelburg ing. M. P. J. van de Ven, Wijchen Abonnementenadministratie/inlichtingen mevr. C. Scherpenzeel-v.d. Lei Postbus 10390 - 7301 gj Apeldoorn tel. (055) 367 07 71 (ma., wo. en do. 9-12 uur) fax (055) 366 96 49 Na 1 augustus: tel. (055) 576 14 40, fax (055) 576 14 41. (adreswijzigingen s.v.p. schriftelijk) 1997. Het overnemen evenals het vennenigvuldigen uit dit tijdschrift is slechts toegestaan na schriftelijke toestemming van redactie en auteur. Inzenden kopij Indienen en publiceren van artikelen in overleg met de redactie. Berichten en mededelingen dienen, bij voorkeur in wp, uiterlijk de eerste van de maand in het bezit van de hoofdredacteur te zijn, om nog in het nummer van de volgende maand te kunnen worden opgenomen. Abonnementsprijzen per jaar Voor leden van de aangesloten verenigingen gratis; persoonlijke abonnees binnenland 74,—, bedrijfs- abonnees binnenland 123,-; persoonlijke abonnees Europa 113,-; bedrijfsabonnees Europa 159,—, persoonlijke abonnees luchtpost 158,-; bedrijfsabonnees luchtpost 200,-. Losse nummers 20,-, inclusief verzendkosten, te bestellen bij mevr. C. Scherpenzeel-v.d. Lei. Opzegging vóór 1 december van het voorgaande jaar. Deelnemende verenigingen Bond voor Kadasterpersoneel (bvk) Vereniging van Landmeetkundigen (wl) Nederlandse Vereniging voor Geodesie (nvg) Vereniging Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat (vmdr) Advertentie-exploitatie Westerum Publiciteit Buitenweg 9 - 5683 pm Best telefoon (0499) 39 86 89 - fax 37 44 97 e-mail: westbest@worldaccess.nl Advertentietarieven op aanvraag. De plaatsing van een advertentie of opnemen van een bijsluiter in een bepaald nummer kan alleen worden gega randeerd, indien de reservering daarvoor uiterlijk de 25e van de voorafgaande maand in ons bezit is. Secretaris Stichting Geodesia ing. D. van Dijk Hertespoor 27 - 3772 se Barneveld tel. (0342) 49 53 56/fax (0342) 42 04 01 privé (0342) 49 17 76 Penningmeester Stichting Geodesia P. W. Westdorp Postbus 414 - 5680 ak Best tel. (040) 265 76 57/fax (040) 243 75 38 privé (0499) 31 03 90 Giro 223150; abn^vmro 545716195, beide t.n.v. Stichting Geodesia. Geodesia is een uitgave van de Stichting Geodesia.

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 6