themaldassen in één systeem en niet bij verschillende in stanties zijn ondergebracht. Bevraging Een belangrijk criterium bij bevraging is de snelheid waar mee (gegevens van) objecten kunnen worden geselecteerd, onder andere van belang voor afbeelding op het scherm. Naast indexering, verwijzingen naar geheugenadressen, kan daartoe gebruik worden gemaakt van clustering. Dit is het bij elkaar opslaan van elementen die gezamenlijk nodig zijn. Clustering wordt onder andere bereikt door de records van tabellen te sorteren op basis van bepaalde attributen. In principe kunnen objecten worden geselecteerd op basis van thematiek en op basis van geometrie. Voor selectie op basis van thematiek worden eerst de oid's (object identifier) opgespoord door het vergelijken van the matische attributen van objecten in daarvoor bestemde ta bellen met een gespecificeerde zoekwaarde en vervolgens daarmee de bijbehorende geometrische elementen. De selectiesnelhcid van de oid's wordt niet nadelig beïnvloed door mono-coding of multi-coding, wel die van de bijbe horende geometrie. Bij edge-nrono-coding kunnen de geo metrische elementen per object worden geclusterd en kan selectie sneller gaan dan bij edge-multi-coding, waarbij dit niet mogelijk is. Bij face-multi-coding zal de selectiesnel heid vooral afnemen door de fragmentatie: selectie van meer elementen uit grotere bestanden. CC YY BB AA XX m DD Fig. 1. Voorbeeld. Voor selectie op basis van geometrie worden eerst de geo metrische elementen binnen een gespecificeerd gebied op gespoord en vervolgens de bijbehorende oid's en attri buten. Vaak worden de geometrische elementen in eerste instantie op basis van coördinaten geselecteerd. Hierbij is mono-coding of multi-coding minder van belang, wel clus tering op basis van een attribuut waarin de ligging tot uit drukking komt. Soms wordt daartoe ook een speciaal attri buut (SLC: Spatial Location Code) toegevoegd als een soort ruimtelijke index [1], Eventueel zal na die selectie rekenkundig moeten worden vastgesteld welke objecten ge- 364 heel en/of gedeeltelijk binnen het ge specificeerde gebied liggen. Op die manier kan ook worden vastgesteld welke objecten aan elkaar grenzen of elkaar overlappen. Voor dit laatste is het wel van belang of mono-coding of multi-coding wordt toegepast. Door dat bij multi-coding geometrische ele menten naar meerdere oid's verwijzen, kunnen objecten met gemeenschappe lijke geometrische elementen worden geselecteerd. Bij edge-multi-coding kunnen bijvoorbeeld aangrenzende of rakende vlakobjecten, bij face-multi- coding ook elkaar geheel of gedeelte lijk overlappende vlakobjecten worden geselecteerd. Bij edge-multi-coding kunnen de edges van object AA wor den geselecteerd en kan bijvoorbeeld via edge 16-12 ook object BB worden gevonden. Bij face-multi-coding kun nen de faces van object AA worden geselecteerd en kan via face II het overlappende object XX worden ge vonden. Maar ook kan edge 16-32 worden geselecteerd, waarmee face III en vervolgens het aangrenzende object BB kunnen worden gevonden. Voor het analyseren van de samenhang tus sen twee themaklassen is het wegens de grotere hoeveelheden gegevens die dan in het geding zijn, van groot be lang dat elkaar overlappende objecten via relaties kunnen worden geselec teerd. Dat ligt bij face-multi-coding dus voor de hand. Uitwisseling Met uitwisseling wordt bedoeld het van de ene database, de zender, over brengen van (representaties van) ob jecten naar de andere database, de ontvanger, via een bestand in een uitwisselingsformaat als bijvoorbeeld NEN1878 [2], In een uitwisselings formaat is precies geregeld hoe thema tische en metrische gegevens in een bestand moeten worden opgeslagen. Minder goed is geregeld hoe de bij de zender aanwezige topologische relaties moeten worden omgezet in de bij de ontvanger benodigde relaties. Als zen der en ontvanger op dezelfde manier zijn gestructureerd, zal dat niet op on overkomelijke problemen stuiten. Is dit niet zo, dan zal er, of bij het maken van het uitwisselingsbestand, of bij het inlezen daarvan, het nodige moeten gebeuren. Momenteel wordt onder 1997-9 GEODESIA VII 11 12 13 1 V 1 VI 21 1 31 32 33 22 23 I i i i IV 24 14 15 16 17 VIII 18

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 14