A a. b. c. d. a. b. w c. w d. w V V G G i/i/ W W van een aantal punten, met aan het begin- en eindpunt verwijzingen naar de twee direct naar links en rechts af takkende chains. Anders dan bijvoorbeeld bij de single valued vectormapwaar elke edge van een vlakobject aan de oid is gerelateerd („wheel"-model), is in het chain-model slechts één chain van een vlakobject direct aan de oid gerelateerd (fig. 2a). De overige zijn indirect via de ge noemde relaties met aftakkende chains verbonden, zoals te zien is in fig. 2b. Ook eventuele enclaves binnen een vlak object zijn op deze wijze aan de oid gerelateerd. Dubbel opslaan van de geometrische elementen betekent dus hier dat de betreffende coördinaten als zodanig dubbel worden opgeslagen. In het kadastrale hoofdbestand zijn de kadastrale kaart en de GBKN opgeslagen. De GBKN kan daarbij eventueel in een vlakgerichte of objectgerichte vorm zijn opgeslagen, gebaseerd op het Terreinmodel Vastgoed (NEN 3610). De belangrijkste themaklassen zijn als volgt in lagen ge groepeerd: a. kadastrale percelen: vlakobjecten, vlakdekkend; b. GBKN-opdelingsobjecten: vlakobjecten, vlakdekkend; c. gebouwen: vlakobjecten, niet vlakdekkend; d. kunstwerken en overige GBKN-inrichtingsobjecten: vlak- of lijnobjecten, niet vlakdekkend. Fig. 3. Mate van samenvallen van object-delen. De mate waarin delen van objecten uit de respectievelijke themalagen samenvallen, in de zin dat edges of chains van het ene object precies samenvallen met die van het andere object, is in het schema van fig. 3 weergegeven. Schatten- derwijs zijn ze in te delen in drie klassen: V vaak, G geregeld, W weinig. Met betrekking tot de hoeveelheden mutaties is van kadas trale percelen bekend dat jaarlijks 10% wordt gemuteerd. Van de overige objectsoorten ontbreken exacte getallen, maar op basis van GBKN-gegevens wordt aangenomen dat jaarlijks ongeveer 7% wordt gemuteerd. Bij bevraging van de gegevens valt het volgende op te mer ken. Door het Kadaster zelf worden de bestanden bevraagd ten behoeve van het publiek en in het kader van de bijhou ding. Door het publiek gestelde vragen naar kadastrale in formatie hebben meestal betrekking op een bepaald perceel of op de percelen van een bepaalde eigenaar. Kortom, ze zijn gericht op individuele percelen. Het betreft de themaklasse kadastrale percelen en ook wel de themaklasse gebouwen. Voor de bijhouding is de bevraging eveneens gericht op individuele objec ten en hun directe omgeving, waarbij selectie veelal plaatsvindt via de geo metrie in de vorm van zogenaamde werkgebieden. Dat wil zeggen niet op basis van de relaties met oid's [5]. Voorts worden bestanden met betrek king tot de kadastrale kaart en de GBKN aan een aantal afnemers gele verd. Deze beheren dan veelal een eigen informatiesysteem, waarvan de kadastrale en/of GBKN-objecten deel uitmaken of een themalaag vormen. Soms worden deze lagen vooral ge bruikt als ondergrond voor de eigen informatie (vooral nutsbedrijven/lei dingenbeheerders) [6]. De bevraging van de ondergrond zal dan een afgelei de zijn van die van de eigen objecten (leidingen), waarbij selectie veelal plaatsvindt op basis van de geometrie. Soms ook worden (objecten van) deze kadastrale lagen meer direct gebruikt (gemeenten en waterschappen) [7]. De wijze waarop de relaties met de thematiek en/of de eigen objecten ge organiseerd zijn, is dan zeer divers, waardoor er voor wat betreft de bevra ging moeilijk algemene conclusies aan te verbinden zijn. Met betrekking tot uitwisseling zal het duidelijk zijn dat objecten in bepaalde combinaties (kadastrale kaart of GBKN) via NEN1878 worden gele verd aan derden. Voorts worden ook objecten van derden via NEN 1878 in gelezen, soms massaal (bij nieuwe be standen), soms ook individueel (bij mutaties). Het betreft dan of kadastra le objecten en gebouwen, of GBKN- objecten en gebouwen, maar geen mix. Conclusies Voor het kadastrale hoofdbestand zijn aan het bovenstaande de volgende conclusies te verbinden: voor de genoemde vlakdekkende thema's ligt edge-multi-coding voor de hand: de minste opslagruimte, de beste garantie op consistentie, en bijhouding per themaklasse is moge lijk; 366 1997-9 GEODESIA

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 16