de redenen om face-muki-coding toe te passen, zijn beperkt: weinig objecten uit verschillende thema klassen waarvan geometrische ele menten samenvallen, weinig samen gestelde bevraging; de redenen om geen face-muki- coding toe te passen, zijn sterker: fragmentatie met als gevolg dat meer opslagruimte nodig is en de respons trager wordt, en een meer arbeids intensieve en complexe bijhouding; voor de andere thema's ligt edge- mono-coding voor de hand: niet veel samenvallende geometrische elementen, geen samengestelde be vraging. Ook voor de uitwisseling is dit laatste een goede keuze: objecten kunnen eventueel ook wor den geleverd in de vorm van edge- mono-coding bestanden zonder al te grote fragmentatie; geleverde objecten zijn zonder ver dere bewerkingen bruikbaar voor af nemers, die deze alleen gebruiken als ondergrond, die op basis van de geo metrie wordt geselecteerd; dit geldt ook voor afnemers die ge leverde objecten als zodanig ge bruiken in een edge-multi-coding systeem; afnemers die geleverde objecten als zodanig gebruiken in een face-mul- ti-coding systeem, zullen zelf voor de thematiek, de versnijding en de relaties met overlappende objecten moeten zorgen, hetgeen echter ook zou moeten gebeuren bij levering als face-multi-coding bestanden. Samenvattend: voor het kadastrale hoofdbestand vormt edge-multi-co- ding voor de vlakdekkende thema klassen en edge-mono-coding voor de overige themaklassen een goede op lossing. Mono-coding and multi-coding mono- A previous article dealt with coding and multi-coding in geographic databases, illustrated by examples. In this second part the most important aspects of both approaches in data-struc ture are discussed. Also the consequences for maintenance and query of the main cadastral database are described. [1] Oosterom, P. van, en T. Vijlbrief, Spatial Location Code. Geodesia 1996 no. 6, p. 243 - 252. [2] Technische specificaties van bestanden in NEN1878. Kadaster, Concernstaf Landinrichting, Landmeet kunde en Kartografie, Apeldoorn, juli 1995. [3] De objectgerichte GBKN, een onderzoek naar de structurering en inwinning van de objectgerichte GBKN. Rapport 6051(3), Bijlage 3. Geodetisch Adviesbureau, Afdeling Rijksdriehoeksmeting, Directie IGT, Kadaster, Apeldoorn, september 1994. [4] Uitermark H. T. en P. J. van Oosterom, Het uit wisselen van objecten met behulp van NEN 1878 in het project Zevenaarinterne uitgave Kadaster. [5] Lemmen, C. H. J., P. J. M. van Oosterom, Efficient and Automatic Production of Periodic Updates of Cadastral Maps. JEC-GI conference 1995, Proceedings volume 2, p. 137 - 142. [6] Arem, A. van, Leidingenregistratie met topografie in rastervorm. NGT Geodesia 1993 no. 12, p. 599 - 600. [7] Veen, J. van der, Het GEO in de praktijk getoetst. NGT Geodesia 1993 no. 12, p. 595 - 598. 367 GEODESIA 1997-9 Summary Literatuur LS'R en Globalcom zijn als Lokaal Netwerk Reeerentiesvsteem Voor meer informatie: LNR Globalcom B.V. Verrijn Stuartlaan i 2288 EK Rijswijk Postbus 172 2280 AD Rijswijk Nederland Tel (31) 70 4134000 Fax (31) 70 4134004 dienstenmerken gedeponeerd

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 17