De pencomputer Van kantoor naar terrein surveying, data-capture, applications landmeetkunde, gegevensinwinning, praktijk Af en toe dienen zich in ons vakgebied technische ontwikkelingen aan, die werkelijk grote consequenties voor onze werkwijze hebben. Het ziet ernaar uit dat pencomputers in deze categorie kunnen worden ge schaard. Pencomputers maken het mogelijk om digitale bestanden uit de kantooromgeving te halen en naar het terrein te brengen. Tevens bieden ze mogelijkheden voor on line koppeling van elektronische meetinstrumenten, GPS-ontvangers, digitale camera's, sensoren en data- communicatie-voorzieningen. Het is duidelijk dat met deze gereedschappen grote effïciency-voordelen te halen zijn bij de inwinning en bijhouding van geografische informatie. Juist omdat de mogelijkheden van de pen computer zo groot zijn, is het van belang om de intro ductie op een gecontroleerde wijze te laten verlopen. Met name het leren omgaan met deze techniek door de gebruikers in het veld is zeer belangrijk. In dit artikel wordt een overzicht gegeven van de mogelijkheden en de ervaringen die Grontmij Geogroep er de afgelopen twee jaar mee heeft opgedaan. Wat is nu precies een pencomputer? De term pencomputer heeft feitelijk alleen betrekking op de hardware. Het is een mobiele pc die, net als een veld- geheugen, tegen een stootje kan (fig. 1). De pencomputer is speciaal ont worpen voor gebruik onder zware om standigheden. Hij is, in tegenstelling tot de laptop, water- en stofdicht, schokbestendig, bestand tegen extre me temperaturen en kan enkele uren tot een volledige werkdag op één bat terij werken. De bediening gebeurt niet met toetsenbord en muis, maar met een pen. Het scherm van de pen computer bevat een elektronisch grid waarmee de positie van de pen wordt bepaald. De pen fungeert als muis, en is daarnaast geschikt om vrije schetsen te maken op een speciale schetslaag. Het ontbreken van het toetsenbord wordt gecompenseerd doordat er op het scherm automatisch een ,,pop-up"-toet- senbordje verschijnt als de pen in een data-invoerveld wordt geplaatst. Een alternatief is het gebruiken van de automatische handschriftherkenning, die echter meestal niet volledig foutloos functioneert. De handigste manier om de pencomputer te dragen, is via een draagband om de nek. De pencomputer heeft ook enkele nadelen en beperkingen. De eerste generatie pencomputers kenmerkte zich door een relatief klein, meestal monochroom scherm en vrij zware batterijen. Kleurenschermen werden nog niet veel gebruikt omdat het stroomverbruik hiervan zeer hoog is, en de lees baarheid in het veld beperkt. Bij de huidige generatie zijn deze aspecten inmiddels verbeterd. De gegevensopslag gebeurt op flashcards of pc-cards die niet schokgevoelig zijn, dit in tegenstelling tot een gewone harddisk. Hierdoor is gegevensopslagruimte duurder dan bij normale pc's. Pen computers lopen over het algemeen ook wat achter met de introductie van nieuwe processoren en geheugenchips, omdat bij deze ont wikkelingen extra eisen aan de orde zijn, zoals warmte-afvoer en schokbe- stendigheid. Bekende merken pen computers zijn onder andere Husky, IBM, Kalidor, Fujitsu en Norand. De prijzen van goede, robuuste pencom puters variëren momenteel tussen de tien- en vijftienduizend gulden. n "5 "W Henk Ensink en Jitrgen ten Sietbof afdeling Informatie Technologie, Grontmij Geogroep bi'. Welke software? Welke eisen moeten worden gesteld aan de pencomputer-software? In principe kan elk softwarepakket dat in een kantooromgeving draait, op de pencomputer worden geïnstalleerd. In de praktijk zal men de pencomputer echter willen uitrusten met een softwarepakket dat specifiek is ontwikkeld voor de pencomputer. De belangrijkste over wegingen hierbij zijn: 369 GEODESIA 1997-9 KEYWORDS TREFWOORDEN

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 19