pencomputer-gebruikers zijn vaak medewerkers uit de buitendienst, die weinig of geen ervaring hebben in het omgaan met computers. Het installeren van een volledig CAD- of GIS-systeem betekent veel onnodige overhead in opleiding, gebruik en ondersteuning; pencomputer-gebruikers stellen andere eisen dan kan toor-gebruikers. De nadruk ligt op flexibiliteit, eenvoud, leesbaarheid, snelheid en praktische hanteerbaarheid; verschillende inwinningstaken moeten met hetzelfde softwarepakket kunnen worden uitgevoerd. Tijdens een landmeetkundige opname moeten bijvoorbeeld ook ge gevens over vastgoedobjecten kunnen worden opge nomen. Hierdoor wordt de organisatorische flexibiliteit gewaarborgd en hoeft van slechts één systeem kennis te worden opgebouwd; de pencomputer-software moet on line koppelingen met meetinstrumenten ondersteunen. Fig. 1. Een pen- computer. Data-overdracht tussen GIS en pencomputer Momenteel worden pencomputers vrijwel altijd ingezet als stand-alone systeem, dus zonder on line verbinding met het centrale informatiesysteem. Het zal nog even duren voor dat de technische ontwikkelingen op het gebied van draad loze communicatie zo ver zijn, dat op grote schaal draad loos kan worden gecommuniceerd met de thuisbasis. De afgelopen jaren is binnen het geo-informatie werkveld veel aandacht besteed aan standaardisatie van gegevensuitwisse ling voor geometrische bestanden. Standaards voor de uit wisseling van gekoppelde geometrische en administratieve informatie zijn echter nog niet bepaald ingeburgerd. Bij de door Grontmij Geogroep uitgevoerde projecten is dit op gelost door, naast NEN1878, DXF en DGN voor de geometrische gegevensuitwisseling, gebruik te maken van de facto standaards zoals het dBase-formaat en het ESRI Shapefile-formaat, en van flexibele ASCII-bestanden. Deze formaten kunnen door de meeste GIS-systemen worden verwerkt. Er is dan wel speciale aandacht nodig om de rela tie tussen de grafische en administratieve gegevens in stand te houden tijdens het importeren en exporteren. Soms moest hiervoor maatwerk-software worden ontwikkeld. Doordat de pencomputer als stand-alone machine werkt, kan tijdens de inwinning worden volstaan met een vereen- F j il !rP As=T - voudigde controle op de gegevens. Dit bevordert de snelheid van werken. De volledige controle wordt dan uitge voerd op het moment dat de gegevens worden geïmporteerd in het GIS. Overzicht van de toepassingsmogelijkheden De situaties waarin de pencomputer efficiency-verhogend werkt of nieuwe toepassingsmogelijkheden opent, zijn legio. In dit hoofdstuk worden de be langrijkste beschreven. Daarbij moet worden aangetekend dat een extra voordeel van de pencomputer juist ligt in het onderling integreren van deze toepassingsmogelijkheden. Eén per soon of ploeg kan meerdere inwin ningstaken uitvoeren. Door het ge bruik van een digitale fotocamera, waarmee interpretatie of classificatie achteraf mogelijk wordt, kan de in- winner ook gegevens verzamelen voor vakdisciplines waarvan hij minder ver stand heeft. De kracht van de pencomputer bij landmeetkundige toepassingen schuilt in het feit dat landmeetkundige waar nemingen en interactief-grafische functies volledig door elkaar kunnen worden gebruikt. Tijdens het meten ziet de landmeter ,,live" op de grafi sche pencomputer hoe het bestand tot stand komt en kan hij aansluiten op de reeds eerder ingewonnen geometrie. Bovendien hoeven geen ingewikkelde coderingen meer in het veldgeheugen te worden ingegeven: het vormen van het lijnenbeeld en het toekennen van classificaties gebeurt interactief-gra- fisch op de pencomputer. Uitzetgege- vens kunnen ter plekke uit de pen computer worden gegenereerd en veldschetsen kunnen worden gemaakt op de zogenaamde schetslaag van de pencomputer waarop vrij kan worden getekend. Hoe ziet een koppeling tussen pen computer en tachymeter er nu in de praktijk uit? De pencomputer kan aan het statief van de tachymeter worden bevestigd en, net als een veldgeheu gen, rechtstreeks aan het meetinstru ment worden verbonden (fig. 2). De landmeter bedient dan zowel het meetinstrument als de pencomputer. 370 1997-9 GEODESIA I i 4 -[.-CT'gifP Landmeten

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 20