Een andere mogelijkheid is om via een telemetrie-verbinding de waarnemin gen draadloos van het instrument naar de pencomputer te sturen. De pen- computer bevindt zich dan bij de re flectorhouder, die de waarnemingen ontvangt. Na elke meting kan hij di rect de lijnverbindingen en coderin gen invoeren. Nog een stapje verder is de onbemande, zelfrichtende tachy- meter met telemetrie-verbinding. Met deze methode kan de volledige terrein opname door één persoon worden uit gevoerd. Na enige ervaring kan een meetploeg in ongeveer dezelfde tijd waarin zij vroeger een ruwe meetfile produceerde, met de pencomputer een vrijwel volledig afgewerkt geometrisch bestand produceren. Op een PCMCIA-card kunnen zo n 2000 bestanden van een 0,25 Mb (gemiddelde GBKN-grootte) worden meegenomen naar het terrein. Een deel van deze gegevens kan telkens in de pencomputer worden geladen. De pencomputer leent zich dus uitste kend voor het opsporen en invoeren van mutaties, zowel voor grootschalige als kleinschalige bestanden. Voorzien van een pencomputer kan de digitale informatie direct worden vergeleken met de werkelijkheid. Eenvoudige mutaties kunnen direct in de pencom puter worden doorgevoerd. Grotere Fig. 3. mutaties, waarvoor bijvoorbeeld de in- Gebruik van een zet van een meetploeg noodzakelijk is, pencomputer bij kunnen worden gesignaleerd en voor- weginspectie. Fig. 2. De pencomputer gekoppeld aan de tachymeter. zien van een schetsje en het aantal te meten punten. Op basis van deze informatie kan dan een planning worden gemaakt voor de inzet van de meetploeg. De pencomputer kan ook uitstekend worden ingezet bij de naverkenning van fotogrammetrische karteringen. Een andere, zeer belangrijke toepassing van pencomputers is het inventariseren van gegevens over vastgoedobjecten (wegen, groen, kunstwerken, enz.) en het vastleggen van gegevens tijdens periodieke onderhoudsinspecties (fig. 3). De pencomputer geeft niet alleen de mogelijkheid om de gegevens direct digitaal in te voeren, maar ook om de ad ministratieve gegevens te koppelen aan de geometrische. Momenteel gebeurt dit werk met behulp van formulieren en plots, en wordt de digitalisering op kantoor uitgevoerd. Door de inzet van de pencomputer vervalt deze laatste stap vrijwel geheel. Met name voor waterschappen, gemeenten en provincies kan de pencomputer binnen deze processen belangrijke tijd- en geldwinst opleveren. Pencomputers en real time GPS vormen een zeer sterke combinatie. De coördinaten die door de ontvanger worden doorgegeven aan de pencomputer kunnen, na transforma tie van WGS84 naar RD, direct worden vertaald naar een positie op het scherm. De input van de GPS-ontvanger kan worden gecombineerd met allerlei andere sensoren, bij voorbeeld voor lucht-, bodem- of watersamenstelling, ge luidsniveaus of gaslekdetectie. Toepassingsgebieden zijn onder andere beveiliging, milieumonitoring, transport en verkeer, leidingendetectie en het verzamelen van training data voor de classificatie van remote sensing-beelden. Bij civiel-technische werkzaamheden is vaak real time in formatie nodig over volumes. Pencomputer-software die real time DTM-berekeningen uitvoert op basis van een continue stroom van metingen en deze gegevens grafisch kan presenteren, levert een belangrijke bijdrage aan de snel heid van en controle op de werkzaamheden. Ook bij het uitzetten van nieuwe punten levert het grote voordelen op als de digitale tekeningen ter plekke beschikbaar zijn. GEODESIA 1997-9 Bijhouding en naverkenning Vastgoedbeheer GPS Civiele techniek

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 21