Geo-informatie van de overheid wat mag dat kosten? (3) Bespreking kabinetsnota „Naar toegankelijkheid van overheidsinformatie" geo-information engineering, land information, background geo-informatievoorziening, vastgoedinformatie, achtergronden De opbouw van GI-datasets kost veel geld. Vrijwel al die datasets zijn opgebouwd door de overheid met geld afkomstig uit de algemene belastingen of door de overheid vastgestelde tarieven. Als een bedrijf of een overheid om de verstrekking van die datasets verzoekt, welke prijs moet de afnemer dan betalen? Alleen de verstrekkingskosten, of mogen de kosten voor de opbouw van de dataset ook voor een deel worden toegerekend? Wat is het beleid dat in dit kader moet worden geformuleerd? Deze vragen zijn in 1997 volop in discussie binnen het Ravi-bestuur [7]. Voor een beschrijving van commercialisering in de praktijk zie [1] en [2]. In de discussies van de Ravi tot nu toe werd geconstateerd dat er door „de politiek" geen duidelijke richtlijnen zijn gegeven hoe te handelen. Het Ra vi-bestuur is op zijn wenken bediend. Op 6 juni 1997 heeft het kabinet de nota „Naar toegankelijkheid van Overheidsinformatie" [3] vastgesteld. In de nota formuleert het kabinet een begin van een aantal uitgangspunten. Het Ravi-bestuur heeft inmiddels twee vergaderingen aan de bespreking van de kabinetsnota gewijd. In dit arti kel een korte bespreking van de kabi netsnota en een verslag van de discus sies binnen de Ravi. Conclusies van de Ravi-discussies in het voorjaar van 1997 In februari en maart 1997 heeft het Ravi-bestuur zich in twee discussies gebogen over de commercialisering en prijs vorming van GI. De uitkomst van de februari-discussie leverde een aantal punten op waarover het Ravi-bestuur het eens is: digitale informatie heeft economische waarde; doordat informatie digitaal is, ontstaat er een nieuw product dat tegen geringe kosten kan worden gedupliceerd en bruik baar is voor andere doelen dan de oorspronkelijke taak waarvoor de informatie is verzameld; binnen veel organisaties ontbreekt een beleid ten aanzien van commer cialisering en prijsvorming; de werk vloer vult de praktijk in; een eenduidig begrippenkader ont breekt; dit bemoeilijkt de discussie over commercialisering en prijsvor ming en het gesprek tussen leveran ciers en afnemers over dit onder- drs. Jaap Berends, adjunct-secretaris Ravi en mr. ing. B. C. Kok, directeur/secretaris Ravi. Met name het bedrijfsleven zou in staat zijn op basis van bestandsgegevens van de overheid allerlei nieuwe informa tieproducten en -diensten te ontwikkelen. Het belang is groot: juist van de informatieverwerkende sector wordt de komende jaren de grootste bijdrage verwacht aan de econo mische groei en werkgelegenheid. (Bron: Naar toegankelijkheid van overheidsinformatie, juni 1997.) werp; er is sprake van strijdigheid in poli tieke uitgangspunten; enerzijds spreekt de politiek zich uit over vrije toegankelijkheid van overheidsin formatie en vrije gegevensverstrek king, anderzijds is er een tendens van interne of externe verzelfstandiging en (gedeeltelijke) kostendekkingsdoelstellingen. Daarnaast worden overhe den aangemoedigd hun informatie toegankelijk te maken in het kader van serviceverlening aan de burger en aan be drijven (bijvoorbeeld: OL-2000); geen vrije dataverstrekking zonder politieke opdracht; om GI-overheidsdata vrij te kunnen verstrekken, zijn middelen nodig om de dataset op te bouwen en bij te houden en de verstrekking te kunnen financieren. Vrije verstrekking kost geld. De politiek zal het besluit moeten nemen deze middelen beschikbaar te stellen; uitgaan van „status quo" openbaar bestuur? Veranderin- 377 GEODESIA 1997-9 KEYWORDS TREFWOORDEN

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 27