binnen het GI-veld worden gevoerd. De voorbeelden die de nota noemt bij de toegankelijkheid van gegevensbestan den, komen vrijwel allemaal uit het GI-werkveld. Met het oog hierop wordt voorgesteld in de komende maanden gesprekken te voeren met de verantwoordelijke bewinds lieden van VROM en BIZA en de betrokken kamerleden. De Ravi zal hierin aangeven betrokken te willen zijn bij de verder te voeren discussies en de vormgeving van het kabi netsbeleid op dit punt. Ook de concrete beleidsvoor nemens van het kabinet geven aanknopingspunten voor samenwerking en inbreng van de Ravi. Discussiepunten rond de kabinetsnota over toegankelijkheid In de Ravi-bestuursvergadering van 9 juli 1997 zijn de In de Ravi-bestuursvergadering volgende punten bediscussieerd: Er zijn informatietaken in de Nederlandse samenleving, die door de wetgever expliciet zijn geregeld, hetzij via een wet, hetzij via een politiek besluit. Reden hiervan is dat de be treffende informatietaak van infrastructurele betekenis is voor de informatievoorziening van de Nederlandse over heid of samenleving. Voorbeelden van registraties die expli ciet geregeld zijn en die een belangrijke rol spelen in de vastgoed- en geo-informatie zijn: GBA, registraties Kamers van Koophandel, Kadaster, geologische bestanden van het Nederlands Instituut voor Toegepaste Geo-wetenschappen (NITG-TNO) en het CBS. Dit waarborgt de beschikbaar heid van vitale datasets en de uitvoering van vitale informa tietaken in Nederland. Van deze registraties en registratie houders is over het algemeen eveneens geregeld hoe de kos ten van de registraties worden gefinancierd en tegen welke tarieven de bestanden beschikbaar zijn voor afnemers. Hierbij kan het gaan om kostendekkende tarieven (bij voorbeeld Kadaster) of om geringe verstrekkingskosten in combinatie met financiering uit de algemene middelen (CBS en NITG-TNO). Op het terrein van informatie-netwerken zijn soortgelijke voorbeelden te geven: het Kadaster-netwerk en het GBA- netwerk zijn wettelijk geregeld. Een voorziening als het Nationaal Clearinghouse Geo-Informatie (NCGI) en het Overheidsloket 2000 wordt overgelaten aan het initiatief van individuele overheidsorganisaties. Op dit moment ver keren deze initiatieven nog in een projectfase. Toch kan aan beide initiatieven - zeker als de beheerfase wordt be reikt - een infrastructurele waarde worden toegekend als het gaat om toegankelijkheid van overheidsinformatie. In de discussie in de Ravi is opgemerkt dat het wenselijk is dat bestanden en informatietaken met een infrastructurele betekenis bij expliciet politiek besluit worden geregeld. Hierbij hoeft het niet direct te gaan om wetgeving, maar kan het ook gaan om kaderstellende besluiten van kabinet of bewindslieden. Op dit moment moet er door het werk veld vaak onevenredig veel energie worden gestoken in de legitimering van taken en producten, en het overeenkomen van regelingen voor de financiering hiervan. Dit komt de toegankelijkheid van overheidsinfor matie niet ten goede. Hierbij kan con creet worden gedacht aan taken van de Topografische Dienst, het NCGI en informatieloketten van gemeenten. (Semi-)overheidsinstellingen die in concurrentie treden met particuliere ondernemingen doen dat vaak vanuit een posi tie van exclusiviteit, zoals een monopolie, dat zij voor hun publieke taak hebben... Binnen een organisatie die en publieke taken en marktactiviteiten in concurrentie ver richt, kunnen geen afdoende maatregelen worden getroffen om concurrentieverstoring te voorkomen.Dit brengt de werkgroep tot de opvatting dat marktactiviteiten in begin sel afgescheiden en afgestoten moeten worden. (Bron: Kabinetsstandpunt over „Eindrapport Werkgroep Markt en Overheid", 8 april 1997.) Los van de vraag of het kabinet delen van de informatie-infrastructuur ex pliciet bij politiek besluit regelt, is het de vraag of het toegankelijk maken van overheidsinformatie een taak van de overheid is ot moet worden overge laten aan het bedrijfsleven. Soms is toegankelijk maken een publieke taak waarover geen discussie bestaat. Als voorbeeld kunnen publicaties van het CBS worden genoemd, waarin statis tische informatie voor doelgroepen toegankelijk wordt gemaakt. In zijn nota concludeert het kabinet dat strik te toepassing van het rapport „Markt en Overheid" betekent dat extra acti viteiten om overheidsinformatie toe gankelijk te maken, die niet direct tot de publieke taak behoren, in feite marktactiviteiten zijn die moeten wor den afgestoten. Op dit punt doet zich een onduidelijkheid voor. Enerzijds start het ministerie van BIZA een pro gramma OL2000, waarin wordt gesti muleerd dat overheden extra activitei ten verrichten om informatie toegan kelijk te maken en geïntegreerd aan te bieden aan de burger en bedrijven, an derzijds hanteert het kabinet een zeer enge interpretatie van het rapport „Markt en overheid". Het eng inter preteren hiervan zou grote consequen ties hebben voor een groot deel van de huidige informatieverstrekking door de overheid aan burgers en bedrijven. Naar het oordeel van de Ravi is er nadere discussie en uitwerking nodig 380 1997-9 GEODESIA iint-nn kontmiccipprn1 Sommige bestanden en informatietaken hebben een infrastructuur-karakter Is toegankelijk maken een taak voor de overheid of het bedrijfs leven?

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 30