over de wijze waarop de richtlijnen van „markt en overheid" in de prak tijk van de informatievoorziening moeten worden toegepast. Financiering van toe gankelijkheid In de praktijk moeten door overheids organisaties werkzaamheden worden verricht om gegevensbestanden toe gankelijk te maken. Er moeten dus kosten worden gemaakt. In de praktijk zal het nog niet veel voorkomen dat een burger of bedrijf een volledig gege vensbestand wil afnemen zonder enige bewerking voor de leverancier. Veel vaker zal er bijvoorbeeld een selectie worden gevraagd van een bestand, van gegevens in een bepaalde vorm (bij voorbeeld adressen op stickers), van digitale in plaats van papieren infor matie of wordt er een concrete in formatievraag gesteld. Soms kunnen de kosten van extra activiteiten wor den betaald uit de algemene middelen. In de praktijk wordt vaak het profijt beginsel toegepast en worden de kos ten van het beantwoorden van een dergelijke specifieke vraag geheel of gedeeltelijk toegerekend aan de afnemer. Ter illustratie moge dienen de gemeentelijke initiatieven om in het kader van OL2000 vastgoedbalies in te richten. Deze balies die nen vrijwel allemaal „budget-neutraal" te worden opgezet. Dit betekent dat naast een interne efficiency-verbetering bij de gemeente de afnemer moet betalen voor de opgezette dienst. Naar de opvatting van de Ravi mogen kosten van het toegankelijk maken worden toegerekend aan de af nemers van die informatie. Wel is het gewenst om tot een algemene regeling te komen waarin kaders worden gesteld voor beredeneerde prijzen. Op dit moment bestaat er een grote diversiteit in prijzen, die kan leiden tot grote onge lijkheid in behandeling van afnemers. Daar waar de beantwoording van specifieke informatie vragen niet tot de publieke taak wordt gerekend, wordt het toegankelijk maken overgelaten aan het bedrijfsleven. De kabinetsnota kondigt een algemene regeling aan voor de toegankelijkheid van gegevensbestanden. Deze regeling moet de volgende elementen bevatten: uniforme voorwaarden voor het contracteerbaar stellen van overheidsinformatie; uitgeven van licenties voor het bewerken en exploiteren van bestandsgegevens door het bedrijfsleven; tegengaan van monopolievorming. De genoemde elementen behoeven niet in strijd te zijn met de gegroeide praktijk. Alvorens tot een regeling wordt gekomen, dient er wel een helder inzicht te bestaan in de huidige praktijk. In de discussie in de Ravi is naar voren gebracht dat het nog de vraag is in hoeverre het bedrijfs leven overgaat tot het toegankelijk maken van overheids informatie. In de huidige praktijk van de GI dient het bedrijfsleven zich nog nauwelijks aan als afnemer van over heidsinformatie. Het is denkbaar dat, wanneer de overheid zich afzijdig houdt van extra activiteiten om informatie toe gankelijk te maken, er in de praktijk niets gebeurt en de samenleving verstoken blijft van het gebruik van overheids informatie. interbestuurlijke toegankelijkheid ontbreekt in de nota Een punt dat in de nota ontbreekt, is de toegankelijkheid van gegevensbestanden van de overheid voor andere over heidsorganisaties. In de praktijk van de geo-informatie blijkt de interbestuurlijke toegankelijkheid door professio nals als grootste probleem te worden ervaren. Enerzijds gaat het om informatieplichten die bij wet moeten worden geregeld en waarvoor nog geen adequate vergoedingsrege ling is ontwikkeld, bijvoorbeeld art. 119 Gemeentewet. Anderzijds gaat het om onverplichte informatieverstrekkin gen. In de praktijk worden overheden als afnemer zeer verschillend behandeld. Soms krijgen zij de informatie vrij wel gratis, soms wordt er door een verstrekkende overheid geen enkel onderscheid gemaakt tussen afnemers van in formatie. Op het punt van de verplichte informatieverstrekking is naar de opvatting van de Ravi spoedig de uitwerking van een regeling nodig. Naar de opvatting van de Ravi dient 381 GEODESIA 1997-9 Ministerie van Economische Zaken Eindrapport Werkgroep Markt en Overheid

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 31