opnamen, die veelal wat kleinschaliger zijn. De meeste foto's zijn uit de periode 1944/45, een aantal uit vroegere jaren en er zijn wat „nagekomen exemplaren" uit 1946 en 1947. Ze bedekken niet het hele Nederlandse grondgebied; sommige gebieden waren niet interessant voor oorlogs doeleinden en zijn daarom nooit gevlogen. De toegang tot de collectie wordt gevormd door overzichtskaarten 1 200 000 waarop de „runs" zijn aangegeven; vaak zijn er meerdere runs over hetzelfde gebied en het is soms een heel gepuzzel om de juiste foto's te vinden. De meeste foto's zijn van hoge kwaliteit en haarscherp. Door de hoge scherpte van de foto's zijn inslagkraters goed terug te vinden, kun je zien waar vliegtuigen zijn neergestort, en ook waar (inder tijd) verdedigingswerken lagen - allemaal dingen die in het huidige landschap niet of nauwelijks zichtbaar zijn. Het is overigens wél goed om je te realiseren dat de fraaie foto's van bijvoorbeeld Hengelo van september 1944 hoogst waarschijnlijk zijn gebruikt om het bombardement van de stad op 6 en 7 oktober 1944 mee te plannen De foto 's krullen je tegemoet. Van de foto's bestaan geen negatieven. Ze zitten opeen gepakt in ongeveer duizend kartonnen doosjes, die niet zuurvrij zijn en daarom de foto's steeds verder aantasten. Ze zitten vaak in elkaar gekruld in een doosje en ze zijn soms met grote moeite los te krijgen. Het conserveren van de foto's is wel een grote wens van de bibliotheek, maar is erg kostbaar. Ten eerste moeten alle doosjes worden ver vangen door zuurvrije exemplaren. Dat zou op zichzelf nog wel haalbaar zijn. Maar het belangrijkste is dat de foto's moeten worden gevlakt zodat ze niet verder verschrompe len - en eigenlijk zou je ze dan gelijk moeten scannen om de originelen te beschermen tegen beschadigingen als ge volg van raadplegen. Dat zal echter vele miljoenen guldens- kosten en de universiteit, die zich op kerntaken moet rich ten, heeft daar het geld niet voor. De Rijks Kunsthistori sche Dienst heeft de collectie weliswaar opgevoerd in een rapport over te behouden academisch erfgoed, maar zolang dat niet leidt tot fondsen, zal er vermoedelijk niet veel ge beuren. Topografische Dienst De andere helft van de foto's kwam bij de Topografische Dienst (TDN) terecht, waar ze sindsdien worden bewaard in de Fototheek. Deze foto's (en dat geldt natuurlijk ook 386 De collectie bij de Bibliotheek van de LUW is op afspraak op vrijdagmiddag te bezoeken; hiervoor contact opnemen met mevr. L. Missel, telefoon (0317) 482701. Voor een bezoek aan de Fototheek van de TDN kan een afspraak worden gemaakt via de heer Graver, telefoon (0591) 69 63 40. voor die bij de LUW) zijn een goede opvulling van het gat tussen de regu liere fotovluchten van vóór en na de oorlog. De TDN bezit kaarten 1 50 000 waarop de locatie van alle foto's is aangetekend; de originele „run-kaarten" zijn niet meer aan wezig. De foto's zijn op eenzelfde ma nier opgeslagen als bij de LUW. De collectie is deels overlappend, deels aanvullend op die van de LUW; een onderlinge vergelijking heeft echter nooit plaatsgevonden, omdat de foto's niet systematisch zijn gecatalogiseerd. Dat wordt - gezien de hoge kosten en het beperkte belang voor de TDN - eigenlijk ook niet haalbaar geacht. En elke keer weer schade... Het komt regelmatig voor dat er bij stadsuitbreidingen en bij andersoor tige werken in de grond plotseling wordt ontdekt dat er (mogelijk) een vliegtuigbom ligt. Dat kost doorgaans heel veel geld: de inspanning om het ding op te ruimen, de vaak grote over last voor de omgeving, plus het feit dat het werk in kwestie vaak dagen of weken moet worden stilgelegd. Keer op keer blijkt dat er geen vooronder zoek wordt gedaan. Vooral de onbe kendheid met de foto-archieven lijkt daar debet aan te zijn. Toch is het wrang dat er steeds opnieuw grote schade wordt geleden bij de toevallige ontdekking van een bom, terwijl de huidige beheerders geen geld hebben om het archief voor iedereen toegan kelijk te maken en systematisch voor onderzoek mogelijk te maken. [1] Lomans, Pieter, Gekrulde handtekeningen van een ander land. De Volkskrant, 26 oktober 1996. [2] Staal, G. en R. P. G. A. Voskuil, Een blik op bezet Nederland. Studium Generale Landbouwhogeschool, Wageningen 1980. 1997-9 GEODESIA Literatuur

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 36