Geodeten grijpen hun kansen Omvang van geodetische werkzaamheden Toen ik deze toespraak voorbereidde, greep ik terug naar de voordracht die ik hield tijdens de vorige algemene ledenvergadering van de NVG, op 21 mei 1996 in Dordrecht. Die toe spraak was getiteld „Revitalisering binnen de geodesie". De strekking van het verhaal was dat er diverse markt en beleidsontwikkelingen spelen, die grote kansen bieden aan de geodeti sche diensten en producten. We zijn nu een jaar verder. Het afgelopen jaar hebben de marktontwikkelingen en ook de beleidsontwikkelingen niet zo zeer in het middelpunt van de geodeti sche publiciteit gestaan. Er wordt ge woon gewerkt. Hoe komt dat nu? Het antwoord is heel simpel: wij hebben als geodeten geleerd onze kansen ook daadwerkelijk te grijpen. De Nederlandse economie bevindt zich in een hoogconjunctuur. Binnen deze gunstige economische omstan digheden bestaat nog extra aandacht voor de infrastructuur. Er wordt veel geïnvesteerd in de verbetering van ons wegennet, ons spoorwegennet, onze vaarwegen, onze nationale luchthaven, onze dijken, en waterhuishouding, onze telecom-infrastructuur en onze informatie-infrastructuur. Hierbij spe len geodeten een belangrijke rol. Voornoemde infrastructurele ontwik kelingen genereren behoeften aan in formatie-analyses met betrekking tot geo-informatie, en aan systeemont werpen en software-ontwikkeling, ge- gevensinwinning, -opslag en -presen tatie. Een analoge redenering geldt voor de aandacht die bestaat voor onze gebouwde omgeving. Een andere voor ons als professional interessante ontwikkeling is, dat Ne derland steeds voller wordt en de men taliteit van de Nederlander steeds zakelijker. Met dit laatste bedoel ik dat hij zijn besluitvorming steeds sterker baseert op rationele gronden. Hoe vol ler ons land, des te sterker concurreren de verschillende gebruiksmogelijk heden van grond en daarvoor is geo- informatie nodig. Naarmate de afwe- mr. ir.J. C. Anneveld, voorzitter Nederlandse Vereniging voor Geodesie (NVG). gingen rationeler worden, worden de aan de nauwkeurig heid van die informatie gestelde eisen hoger. Daarin zijn wij geodeten bij uitstek deskundig. Dan is wellicht nog het belangrijkste dat wij als beroepsgroep eraan gewend zijn geraakt dat onze klanten bepalen welke diensten en pro ducten wij leveren en niet wijzelf. In ons dagelijks werk luisteren wij goed naar hun vragen, pakken die op, hebben brood op de plank en de mogelijkheden tot innovatie. Verdeling van geodetische werkzaamheden Zojuist had ik het over de omvang van de geodetische werkzaamheden. Daarnaast zal de verdeling van de werk zaamheden in de komende jaren het werk van de indivi duele geodeet beïnvloeden. In de verschillende kabinetten Lubbers zijn omvangrijke privatiseringsoperaties uitge voerd. Het is nu gebruikelijk dat geodetische dienstverle ning wordt bekostigd door degenen die daarvan het directe voordeel genieten. Steeds minder gebeurt dit vanuit het collectief. Maar de invoering van de marktwerking is niet altijd even consequent gebeurd. Particuliere ondernemin gen en overheidsdiensten hebben niet altijd een duidelijke eigen rol. De volgende stap waarop wij ons als geodeten zullen moeten voorbereiden, is een heldere taakverdeling tussen overheden, het bedrijfsleven, en ik haal de weten schap er ook maar direct bij. De rapportage van de com missie Cohen zal ook voor ons vakgebied als richtsnoer dienen: overheden richten zich meer op facilitaire zaken (u kunt hierbij bijvoorbeeld denken aan het nationale clearinghouse, waarmee onze vakbroeders bij de Ravi mo menteel zoveel goede vorderingen maken); de wetenschap doet aan grensverleggend onderzoek en het bedrijfsleven richt zich vooral op een professionele en innovatieve uit voering van projecten. Een elkaar onderling aanvullende rolverdeling zal naar mijn idee de output van onze kleine beroepsgroep nog aanzienlijk kunnen vergroten. Op het gebied van de uitvoering van geodetische werk zaamheden zal overigens een duidelijker verdeling van de markt ontstaan tussen hoog ontwikkelde landen en de zo genaamde lage lonen landen. Nederlandse geodeten zullen het hierbij vooral moeten hebben van hun hoge kennis niveau en waarborgen voor kwaliteit. De TU Delft heeft wereldwijd op het gebied van kwaliteit een uitstekende naam. Door de nauwe banden tussen TU Delft en Hoge school van Utrecht zijn we er zeker van dat de in Delft ont wikkelde kennis ook naar de Hogeschool en diens afgestu deerden uitstraalt. Dit is een uitermate goed gegeven, alleen al omdat buiten Nederland het Hogeschool-niveau en het TU-niveau veelal als gelijk dan wel gelijkwaardig worden beschouwd. De logische volgende stap is nu om de kwali teit van de geodeet als individu ook verder, gedurende zijn totale beroepsleven, te garanderen. Wij zijn dan ook een 389 GEODESLA 1997-9 Bewerking van de jaarrede gehouden tijdens de NVG- jaarvergadering op 27 mei 1997 te Delft.

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 39