groot voorstander van een continue professionele ontwik keling (Continuing Professional Development, CPD) en zullen in de komende tijd stappen ondernemen ten be hoeve van de invoering hiervan. In de zomer van 1996 heeft het Kadaster in samenwerking met de TU de Hand leiding voor de Technische Werkzaamheden van het Kadaster gepubliceerd. Hiermee vervullen het Kadaster en de TU Delft een uitstekende ambassadeursfunctie voor Nederland. Innovatie Nu voldoende vraag bestaat naar geodetische diensten en producten, wordt voldoende „cashflow" gegenereerd voor een innovatie van het vakgebied langs natuurlijke weg. Bij het begrip innovatie focussen wij ons vaak op nieuwe diensten en producten. Denkt 11 hierbij bijvoorbeeld aan nieuwe toepassingsmogelijkheden van geografische infor matiesystemen, waarover al zo lang wordt gesproken. Dit zijn uiteraard bijzonder belangrijke ontwikkelingen, maar ze verwerven zich, zoals elke nieuwe dienst en elk nieuw product, veel langzamer een plek in onze maatschappij dan wij als techneuten hopen en verwachten. Waar veel sneller resultaat kan worden geboekt, is bij de innovatie gericht op toename van de efficiency. Denkt 11 bijvoorbeeld eens aan de enorme innovatieve slag die het Kadaster momenteel maakt met de ontwikkeling van IT- 2000. Het Kadaster is een echt high-tech bedrijf geworden. Het is goed om te beseffen dat je high-tech bezig kunt zijn met reeds 165 jaar bestaande activiteiten. Je kunt de publi citeit heel goed zoeken door te communiceren over specta culaire efficiency-verhoging in de productie en je hoeft niet alleen te kijken naar tot de verbeelding sprekende nieuwe product/markt-combinaties. Kortom, laten wij wat meer van ons laten horen over onze ontwikkelingen in het hoe en wat minder over de mogelijkheden in het wat. De technologische ontwikkelingen gaan gestaag verder. Zo wordt GPS voor steeds meer doeleinden toepasbaar gemaakt en steeds nauwkeuriger. De gedachtenvorming rondom open GIS en GIS als presentatiemiddel voor meer alfanumeriek getinte databases wordt steeds vastomlijnder. De mogelijkheden van Internet voor ons vakgebied worden uitgebreid onderzocht en uitgeprobeerd. De integratie van objecttechnologie en „fuzzy logic" met de geodesie levert tal van toepassingsmogelijkheden. Wanneer de vragen van onze cliënten daartoe aanleiding geven, kunnen al deze technologieën ons ten dienste staan bij de verdere ontwik keling van ons vakgebied. Beleid NVG: professionaliteit De NVG heeft in 1996 de vierde uitgave van het adresboek voor geodetisch Nederland het licht doen zien. Als u dit adresboek doorbladert, zult u zien dat geodeten in zeer ver schillende - en vaak interessante - technische, manage ment- en ondernemersfuncties bij diensten en bedrijven werkzaam zijn. Kortom, het gaat goed met de geodesie en de rol van geodeten in onze samenleving. Is dit nu een 390 reden voor de NVG om op haar lau weren te rusten? Nee, natuurlijk niet, zowel vanuit een meer op reactie ge richt standpunt bezien als vanuit een meer actief gezichtspunt. Vanuit een meer reactief standpunt gezien kan en wil de NVG niet op haar lauweren rusten omdat er continu op allerlei on derdelen van ons werkterrein ontwik kelingen spelen, die in een breder kader moeten worden geplaatst. De NVG zal zich inspannen dit kader zichtbaar te maken, de ontwikkelin gen positief-kritisch te toetsen en de vereiste discussies aan te gaan. Ik zal u aangeven wat wij het afgelopen jaar vanuit onze reactieve invalshoek heb ben gedaan. Dit heeft vooral te maken met de indertijd voorgenomen cluste ring van de Faculteit der Geodesie met andere faculteiten binnen Delft. Hoe breder de interesse van de geo deet is voor de verschillende aspecten van de maatschappij en hoe groter de interesse in mensen, des te groter is de kans dat hij of zij in een management- of ondernemersfunctie werkzaam is. Het is belangrijk dat een aantal van ons sturend bezig is. Daarom moeten geodesiestudenten de mogelij kheid hebben om een breed vakkenpakket te kiezen. Vanuit deze achtergrond staat het bestuur van de NVG dan ook zeer positief tegenover de ideeën om de Faculteit der Geodesie te integreren met de op een breedheid van vakken gerichte faculteiten Civiele Techniek en Technische Aardwetenschappen. Bovendien, Civiele Techniek staat heel dicht bij Geodesie. Veel geodeten rekenen civiel-ingenieurs tot hun cliënten, of hebben een civiel-inge- nieur als baas. Het is daarom van het grootste belang dat geodeten hun taal begrijpen. Het zou zeer positief zijn als dit al in de studietijd wordt geleerd. Daarbij komt dat geodesiestudenten dan al relaties leggen met studenten Civiele Techniek, die later in hun be roepspraktijk van pas kunnen komen. De instroom aan civiele studenten is groot en de kans dat een aantal daar van voor een geodesierichting kiest, is groter dan wanneer men al direct voor geodesie als specialisme moet opteren. Toen het er ineens naar uit leek te zien dat Geodesie zou worden geclusterd met Lucht- en Ruimtevaarttechniek, 1997-9 GEODESIA

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 40