Overzicht resultaten NLF-examens examen aantal kandidaten aantal geslaagden landmeettechnicus 1943-1989 1095 411 (37%) landmeetkundig rekenaar 1949-1985 128 57 (45%) landmeetkundig tekenaar 1950-1989 352 98 (28%) landmeetassistent 1971-1995 585 358 (61%) Waardering van de diploma's De diploma's landmeettechnicus, tekenaar en rekenaar werden (vooral bij vacatures in de gemeentelijke sfeer) regelmatig gevraagd. Ze werden niet zelden gelijkgesteld met het hts-diploma. Veel collega's hebben zich op grond van zo n diploma een relatief hoge maatschappelijke positie weten te verwerven. Het diploma landmeetassistent heeft veel landmeetassistenten de mogelijkheid geboden door te dringen in de opnemersrangen (vooral bij het Kadaster). Kortom: de onderhavige diploma's boden aan personen die zonder beroepsopleiding werk hadden gevonden in de des betreffende sector, uitzichten en stimulansen om door het behalen van een diploma hun positie te verbeteren. Als pijlers van de reputatie van de NLF-examens kunnen worden genoemd: onafhankelijkheid van de examencommissie; ideële, niet-commerciële opzet; band met en het gericht zijn op de praktijk; directe inzetbaarheid van gediplomeerden. Opleidingen De opleidingen hebben altijd een wezenlijk knelpunt ge vormd voor de kandidaten. De Stichting NLF-examens bood geen opleidingsfaciliteiten. De examencommissies spanden zich wel in om de uitgewerkte examenopgaven, voorzien van commentaar, voor adspirant-kandidaten be schikbaar te stellen. De kandidaten werden voornamelijk opgeleid door particulieren. Sommige kandidaten vergaar den hun kennis met zelfstudie, daarbij vaak geholpen door ervaren collega's en/of hun werkomgeving. Weer andere kandidaten volgden een schriftelijke opleiding bij een op leidingsinstituut. Aanleiding tot opheffing Bij de Stichting NLF-examens fungeerde sinds 1989 nog slechts één examencommissie, te weten de examencommis sie voor landmeetassistent. Omdat het aantal examenkan didaten de laatste jaren sterk terugliep en feitelijk tot nul was gereduceerd, was er geen reden meer om deze laatste examencommissie nog in stand te houden. Door het op heffen van deze commissie was de be staansgrond onder de Stichting NLF- examens weggevallen. Consequentie: de Stichting NLF-examens kan wor den opgeheven. Nieuwe taken van de Stichting NLF-examens Tijdens het 16e NGL-congres van ok tober 1991 over het onderwerp Kwa liteit in de Geodesie, geen luxe maar noodzaak" spraken diverse inleiders over het nut van certificatie van vakbe kwaamheid c.q. beroepskwalificering voor personen, waardoor zij hun mo biliteit op de arbeidsmarkt konden vergroten. Dit werd vooral belangrijk geacht in verband met de uitbreiding van de Europese arbeidsmarkt in 1993. Het bestuur van de Stichting NGL verzocht toen aan het bestuur van de Stichting NLF-examens om de mogelijkheden te onderzoeken om personen met een mbo-opleiding en werkzaam in de geodesie de mogelijk heid te bieden om certificaten van be kwaamheid te behalen. Het bestuur van de Stichting NLF-examens heeft daartoe een enquête gehouden onder bedrijven, diensten en instellingen werkzaam in de geodesie. Na interne Kandidaten ingedeeld qua werkgever Landmeettechnicus gemeenten 41% provincies 9% Kadaster 33% particuliere bureaus 17% Landmeetkundig rekenaar gemeenten 85% provincies 6% Kadaster 6% particuliere bureaus 3% Landmeetkundig tekenaar gemeenten 57% provincies 5% Rijkswaterstaat 6% particuliere bureaus 32% Landmeetassistent gemeenten 13% Kadaster 69% Rij ks/provinciale waterstaat 12% Nederlandse Spoorwegen 5% overigen 1% 394 1997-9 GEODESIA

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 44