A Van de redactie Revival Geodesie?! Enkele jaren geleden is de geodetische wereld opgeschud door de verschijning van het Nationaal Geodetisch Plan. Kansen en bedreigingen werden geanalyseerd en trends in de ontwikkeling van het vakgebied werden gemarkeerd. Er werden zelfs twee nieuwe beroepsprofielen gelanceerd: geo- informant en geometrist, benamingen overigens die ik ge lukkig tot dusver niet in personeelsadvertenties heb terug gevonden. Dat neemt niet weg dat het Nationaal Geo detisch Plan wegen heeft aangegeven om een revival van de geodesie in te luiden. Eén van de meest in het oog springende gevolgen van het Plan is dat het nieuwe studieprogramma van de Faculteit der Geodesie van de TU Delft op een nieuwe leest is ge schoeid. Niet alleen is het programma herzien in verband met de verlenging van de studieduur van vier naar vijf jaar, maar er heeft ook een belangrijke vernieuwing van het in houdelijke studieprogramma plaatsgevonden. En last but not least: er zijn twee nieuwe voltijdse hoogleraarsplaatsen gedefinieerd, die de ontwikkeling van de geodesie met be trekking tot de geo-informatie gestalte moeten geven. Dit voorjaar stonden de wervingsadvertenties voor deze plaat sen dan ook prominent in het tijdschrift Geodesia. Helaas is de machine vervolgens gaan haperen. Je zou toch verwachten dat de kandidaten in de rij zouden staan voor deze functies die een nieuwe dimensie aan de geodesie moeten geven. Het blijkt echter dat de benoemingscom missies er niet in geslaagd zijn geschikte kandidaten te vin den! Op het vakgebied van de geo-informatie dat door het Nationaal Geodetisch Plan wordt aangemerkt als kansrijk, zijn blijkbaar geen geodeten te vinden die bereid en in staat zijn een wetenschappelijke invulling te geven aan deze veel belovende sector. Overigens is het bestuur van de Faculteit nog niet somber gestemd over deze zaak; we komen er wel uit aldus dekaan prof. Bogaerts! Ik hoop van ganser harte dat hij gelijk krijgt. Zo niet dan zal de hapering van de machine tot stilstand kunnen leiden. En dan is de geodesie terug bij af. Voor het overige gaat het goed met de geodesie. Zo heeft de Nederlandse Vereniging voor Geodesie een revival onder gaan. In een ambitieus actieplan ontvouwt deze vereniging haar plannen voor de toekomst. U heeft daarover kunnen lezen in het juli/augustus-nummer 1997 van Geodesia. Voorts vindt u in dit nummer een weergave van de toe spraak van de voorzitter van de NVG tijdens de jaarverga dering. Eén van de ideeën betreft het openen van een rubriek in het tijdschrift Geodesia. Dat gaat dit najaar van start. Los van de fraaie plannen om de geodesie te bevorderen, gaat het natuurlijk prima met ons vakgebied. De gunstige economische ontwikkeling en de grote infrastructurele werken die in Nederland gaande zijn, hebben ook hun positieve effecten op het geodetische werkveld. De revival van de geodesie krijgt gestalte in de dagelijkse praktijk. Maar we moeten ons wapenen voor de malaise die onge twijfeld ook weer eens zal optreden. We moeten dus alert blijven! Jan Polman 354 1997-9 GEODESIA Redactie-adres Postbus 10390 - 7301 gj Apeldoorn telefoon (055) 355 82 87 fax (055) 576 14 41 Redactie Geodesia ir. J. Polman, hoofdredacteur, Apeldoorn A. M. den Boer, Nieuwerkerk a.d. IJssel dr. ir. M. J. P. M. Lemmens, Delft ing. J. Löwik, Arnhem ing. A. J. van der Meer, Amsterdam G. M. van Osch, plv. hoofdredacteur, Apeldoorn M. J. Scheele, Middelburg ing. M. P. J. van de Ven, Wijchen Abonnementenadministratie/inlichtingen mevr. C. Scherpenzeel-v.d. Lei Postbus 10390 - 7301 GJ Apeldoorn telefoon (055) 576 14 40 (ma., wo. en do. 9-12 uur) fax (055) 576 14 41 (adreswijzigingen s.v.p. schriftelijk) 1997. Het overnemen evenals het vermenigvuldigen uit dit tijdschrift is slechts toegestaan na schriftelijke toestemming van redactie en auteur. Inzenden kopij Indienen en publiceren van artikelen in overleg met de redactie. Berichten en mededelingen dienen, bij voorkeur in wp, uiterlijk de eerste van de maand in het bezit van de hoofdredacteur te zijn, om nog in het nummer van de volgende maand te kunnen worden opgenomen. Abonnementsprijzen per jaar Voor leden van de aangesloten verenigingen gratis; persoonlijke abonnees binnenland 74,-; bedrijfs- abonnees binnenland 123,-; persoonlijke abonnees Europa 113,-; bedrijfsabonnees Europa 159,-; persoonlijke abonnees luchtpost 158,-; bedrijfsabonnees luchtpost 200,-. Losse nummers 20,-, inclusief verzendkosten, te bestellen bij mevr. C. Scherpenzeel-v.d. Lei. Opzegging vóór 1 december van het voorgaande jaar. Deelnemende verenigingen Bond voor Kadasterpersoneel (bvk) Vereniging van Landmeetkundigen (wi) Nederlandse Vereniging voor Geodesie (nvg) Vereniging Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat (vmdr) Advertentie-exploitatie Westerum Publiciteit Buitenweg 9 - 5683 pm Best telefoon (0499) 39 86 89 - fax 37 44 97 e-mail: westbest@worldaccess.nl Advertentietarieven op aanvraag. De plaatsing van een advertentie of opnemen van een bijsluiter in een bepaald nummer kan alleen worden gega randeerd, indien de reservering daarvoor uiterlijk de 25e van de voorafgaande maand in ons bezit is. Secretaris Stichting Geodesia ing. D. van Dijk Hertespoor 27 - 3772 se Barneveld tel. (0342) 49 53 56/fax (0342) 42 04 01 privé (0342) 49 17 76 Penningmeester Stichting Geodesia P. W. Westdorp Postbus 414 - 5680 ak Best tel. (040) 265 76 57/fax (040) 243 75 38 privé (0499) 31 03 90 Giro 223150; abn^mro 545716195, beide t.n.v. Stichting Geodesia. Geodesia is een uitgave van de Stichting Geodesia.

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 4