A voorafgaande jaren, toen het aantal in schrijvingen de dertig nooit passeerde. Een dieptepunt vormde het jaar 1994 met slechts een twintigtal inschrijvin gen. Binnen de gehele TU Delft steeg het aantal eerstejaars met drie procent vergeleken met vorig jaar. Of daarmee de neerwaartse trend is omgebogen, is natuurlijk nog de vraag. In elk geval is voldaan met de armen over elkaar blij ven zitten volstrekt uit den boze. Ac tieve werving zal ook in de toekomst noodzakelijk blijven. Dat de rek er nog niet uit is, blijkt uit het feit dat slechts twee meisjes met Geodesie zijn begonnen, terwijl in voorgaande jaren meerdere handen nodig waren om het aantal vrouwelijke studenten te tellen. Het jojo-spel waar de clustering van faculteiten aan de TU Delft op begon te lijken, is definitief afgelopen. Met de goedkeuring door de Universiteits raad is de clustering van de faculteiten per 1 september 1997 op papier een feit. Dit is tevens de laatste belangrijke beslissing van de raad, want door de MUB, de wet die een ander model van bestuur en medezeggenschap binnen universiteiten voorschrijft, is vanaf 1 september het medezeggenschapsstel- sel (met ondernemingsraad en studen tenraad) van kracht. Door de cluste ring is het aantal faculteiten tot de helft teruggebracht. Geodesie is thans een subfaculteit Het is samengevoegd met Technische Aardwetenschappen en Civiele Techniek. Voor de mede werkers zal de nieuwe structuur voor lopig weinig merkbaar zijn. Momenteel maken meer dan 250 or ganisaties gebruik van digitale topo grafische informatie van de Topogra fische Dienst Nederland (TDN). Het betreft gemeenten, waterschappen, provincies, ministeries, maar ook ad viesbureaus, nutsbedrijven en produ centen van geo-producten. Het gaat daarbij vooral om het product TOPlOvector, vaak in combinatie met andere TOPvector-bestanden. Er is een groeiende behoefte bij deze ge bruikers om kennis over en ervaring met het gebruik van deze TOPvector- bestanden met anderen te kunnen delen. Continuïteit en een blijvende afstemming van deze producten op de wensen van de gebruikers zijn van be lang. Tevens is er behoefte aan de ont wikkeling van specifieke applicaties op TOPvector. Kortom, allerlei aspecten die van gezamenlijk belang zijn voor zowel de gebruikers als de producent van deze geometrische basisbestanden. Op 2 april 1997 is in het gebouw van de Dienst Landbouwkundig Onder zoek van het Staring Centrum te Wa- geningen de vereniging „Overlegplat form Gebruikers TOPvector (OCT)" opgericht. De vereniging wil zich pri mair richten op zaken rond TOPlO vector, maar ook zaken die te maken hebben met andere TOPvector-be standen kunnen aan de orde komen. Het gaat bij deze laatste dan om „schaalonafhankelijke" problemen, zoals zaken in de sfeer van contracten, levertermijnen, service, enzovoorts; inhoudelijke problemen van TOP50- vector en TOP25vector komen voor alsnog niet aan de orde. Ook het pro duct TOP25raster blijft in dit gebrui kersoverleg buiten beschouwing. Het bestuur van de vereniging OGT bestaat uit de volgende personen (op de foto van rechts naar links): dr. ir. Arnold Bregt (voorzitter), DLO Staring Centrum; drs. Hans Nobbe, Grondmechanica Delft; drs. Gea Neijsen (secretaris/pen- ningmeester), Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat; ing. Ko van Raamsdonk, Water schap Regge en Dinkel. Er wordt nog gezocht naar uitbreiding van het bestuur met een lid, werkzaam bij een gemeente, en een lid, werk zaam bij een provincie. Op grond van een enquête onder ge- bruikers van TOPvector-bestanden hebben de volgende onderwerpen voor de vereniging prioriteit gekregen: conversie (gegevensdefinitie, uitwisse ling, combinatie met andere bestan den en gebruik standaards), bestands- opbouw, kwaliteit en bijhouding, en financiën en gebruiksovereenkomst. De gebruikers van TOPvector-bestan den worden binnenkort door de ver eniging benaderd om lid te worden van het OGT. Voor verdere informa tie kunt u zich wenden tot Ko van Raamsdonk, Waterschap Regge en Dinkel, Postbus 5006, 7600 GA Al melo, telefoon (0546) 83 25 77, of één van de andere bestuursleden. Grontmij Geogroep bv heeft een soft ware-component ontwikkeld, waar mee NEN 1878-bestanden recht streeks kunnen worden gebruikt bin nen GeoMedia. NEN 1878 is het stan daardformaat voor de uitwisseling van geografische gegevens in Nederland. GeoMedia is het Open GIS-product van Intergraph, dat is gebaseerd op ob jecttechnologie. NEN 1878-bestanden kunnen nu volledig worden geïnte greerd met GIS-datasets in onder andere Arclnfo, MGE en FRAMME formaat. Daardoor is het mogelijk de verschillende bestandsformaten geza menlijk te visualiseren en te analyse ren, zonder dat ze hoeven te worden geconverteerd. Door deze nieuwe component ontstaat een hulpmiddel voor de Nederlandse GIS-gebruiker die datasets in verschillende formaten wil benaderen. Inlichtingen: Grontmij Geogroep bv, telefoon (030) 634 48 18. 23 oktober 1997 is een belangrijke dag voor landmeetkundig Nederland. Tij dens het Geodesia-congres in Utrecht zullen de heer Besemer, voorzitter van de Raad van Bestuur van het Kadaster, en de heer Riedstra, hoofdingenieur directeur van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat, de officiële openingshandeling verrichten van het AGRS.-NL. De inleiding zal worden 402 1997-9 Clustering van faculteiten een feit Oprichting overlegplatform gebruikers TOPvector GEODESIA NEN1878-bestanden in GeoMedia Chriet Titulaer bij opening AGRS.NL

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 52