vindt dat de staatssecretaris met haar antwoorden nogal om de vraag heen draait. En dat een bestuurlijke grens wijzigt alleen op grond van „logica", is wat merkwaardig. Men beraadt zich nog over vervolgvragen. Recentelijk heeft stich- ting Ravi overlegorgaan 3k_ voor vastgoedinformatie drie rapporten gepubliceerd met be trekking tot geo-informatie: 1. Informatiemodel Ruimtelijke Ordening Bij verschillende overheidsinstanties, instituten en in de particuliere sector ontstond behoefte aan standaardisatie van uit te wisselen gegevens in het veld van ruimtelijke ordening. Het uitge brachte rapport dient als hulpmiddel ten behoeve van digitale gegevensuit wisseling. Tevens speelt het model een grote rol bij het structureren van de vraag naar gegevens. Mede omdat een goede relatie is gelegd met NEN 3610, wordt eveneens de afstemming met de praktijk van de uitvoering van plan nen verbeterd. De gestandaardiseerde termen dienen onderdeel te gaan uit maken van digitale informatie die ge bruikt wordt bij het opstellen en uit voeren van ruimtelijke/stedenbouw kundige plannen. Hierbij valt te denken aan kadastrale ondergronden, eigendoms- en verwervingskaarten, bestemmingsplannen, functiekaarten, exploitatieberekeningen, enz. De rap portage bevat twee delen. Enerzijds wordt beschreven wat de uitgangspun ten en criteria zijn geweest bij het op bouwen van het model, anderzijds zijn de resultaten van het onderzoek neer gelegd in de classificatie van termen die betrekking hebben op de bele vingswereld van de partijen in het veld van de ruimtelijke ordening. 2. 1:10 000 Kernbestand, een haalbare kaart In Nederland bleek behoefte te zijn aan een landelijk dekkend digitaal geo metrisch/topografisch bestand voor beleidsdoeleinden en bij landelijk ge bied ook voor beheer(s) doeleinden. Zo'n bestand, schaal 1:10 000, wordt door Ravi „Kernbestand" genoemd. Voor de uitvoering van overheidstaken en voor het bedrijfsleven is het als to pografische basis voor presentaties en analyses, en als uniforme ondergrond voor uitwisseling een bijzonder prak tisch hulpmiddel. Het Kernbestand streeft naar een efficiënter (kostenbe sparend) en effectiever (structurerend) gebruik van geo-informatie, en naar een verbetering van de uitwisseling (standaardiserend) van geo-informa tie. Het Kernbestand is een computer bestand met (geo-)informatie die tra ditioneel op een topografische kaart wordt afgebeeld. Het moet overigens ook geschikt zijn voor GIS-analyses. Het product TOPlOvector van de Topografische Dienst moet naar de opvatting van de Ravi de rol van het Kernbestand vervullen. Het rapport geeft onder andere antwoord op vra gen als „wat is een Kernbestand?" en „waarom een Kernbestand?". Het doet verslag van de rol en de activitei ten van de Ravi bij de realisatie van het Kernbestand en gaat ook in op toe komstige acties van de Ravi om aan de wensen van de gebruikers tegemoet te komen. 3. Nederlandse Natuurgebieden in Kaart De actuele vraagstukken rond milieu en toestand van de natuur vereisen de beschikbaarheid van eenduidige en be trouwbare informatie over de ligging en karakterisering van de natuurgebie den in Nederland. De beheerders van natuurgebieden hebben behoefte aan zeer gedetailleerde ruimtelijke infor matie, terwijl voor regionale of lande lijke studies een globalere ruimtelijke schaal adequaat is. Het doel van dit rapport is inzicht te verkrijgen in de gemeenschappelijkheden in vraag en aanbod van natuurgebiedeninformatie op nationale schaal. Inlichtingen: Ravi, Postbus 308, 3800 AM Amersfoort, telefoon (033) 4604100, fax (033) 465 64 57. De Unie van Water schappen en de Rijkswa terstaat ondertekenden op 26 juni 1997 bij de Meetkundige Dienst een convenant over de opbouw van het Actueel Hoogtebestand Nederland (AHN). Nederland zal hiermee gaan beschik ken over één van de meest gedetailleer de landsdekkende maaiveld-hoogte bestanden ter wereld. Gedetailleerde hoogte-informatie is onder meer noodzakelijk om adequaat te kunnen inspelen op de verdrogings- en hoog- waterproblematiek. Het AHN wordt in vier jaar opgebouwd door middel van de toepassing van laseraltimetrie vanuit vliegtuigen. De totale kosten van het bestand bedragen 28 miljoen gulden. Ir. A. J. A. M. Segers, voorzitter van de Unie van Waterschappen (links op de foto), schudt ir. E. J. Riedstra, hoofdin genieur-directeur Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat, na ondertekening van het convenant de hand. Aan het convenant hebben ook verte genwoordigers van het Inter Provin ciaal Overleg (IPO) meegewerkt. De verwachting is dat later in het jaar het IPO zich bij dit convenant zal aanslui ten. Door het convenant wordt voor komen dat Waterschappen, Provincies en Rijkswaterstaat afzonderlijk hoog tebestanden voor hun beheersgebie den gaan opbouwen. Door samen te werken zal een uniform, landsdekkend bestand ontstaan en kostenreductie worden gerealiseerd. Tevens zal door bundeling van expertise een hoge nauwkeurigheid worden gerealiseerd. Laseraltimetrie is een techniek waarbij het aardoppervlak vanuit een vliegtuig met een laser wordt afgetast. Bestan den verkregen door de toepassing van laseraltimetrie kenmerken zich door een hoge nauwkeurigheid. Het door middel van laseraltimetrie verkregen AHN heeft een minimale dichtheid van één punt per 16 m2. De tendens is echter dat een dichtheid van één punt 1997-9 GEODESIA Ravi-rapporten Waterschappen en Rijkswater staat gaan gedetailleerd, landsdekkend hoogtebestand opbouwen

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 54