A De ARC/INFO Gebruikersgroep Ne derland is een vereniging met als doel: uitwisseling van kennis tussen ge bruikers van ESRI-producten om trent gebruik van en problemen met software, hardware en applicaties; behartigen van de belangen van ge bruikers ten opzichte van de leveran cier van deze producten. De vereniging tracht dit doel onder meer te bereiken door het organiseren van gebruikersbijeenkomsten en het uitgeven van een periodiek in de vorm van een Nieuwsbrief. Het lidmaatschap van de vereniging is in principe organisatie-gebonden. Als lid ontvangt u driemaal per jaar de Nieuwsbrief van de ARC/INFO Ge bruikersgroep Nederland. Daarnaast heeft uw organisatie het recht maxi maal drie personen af te vaardigen naar de gebruikersdagen (driemaal per jaar). In 1997 bedraagt de contributie 75,- per organisatie(-onderdeel). Inlichtingen: ARC/INFO Gebrui kersgroep Nederland, Han van Veld huizen, telefoon (020) 617 08 10 of (015) 285 89 76 (kantooruren), e- mail: han.vanveldhuizen@wldelft.nl. Wie door de Flierstraat in Lage Zwa luwe rijdt, zal het niet vermoeden, maar op nummer 87 is een landmeet- en adviesbureau gevestigd onder de naam V S Survey. De afgelopen maanden is hier hard gewerkt aan uit breidingen, zowel intern als extern. Het personeelsbestand verdubbelde, kantoorruimte werd aangepast en er werd veel geïnvesteerd in nieuwe meetapparatuur. Op 11 juli 1997 zijn alle activiteiten afgerond en maakt V S Survey zich op voor een her nieuwde start. Directeur Leon Vankan is geen onbekende in het landmeet- wereldje. Na zijn studie tot landmeter werkte hij voor diverse gerenommeer de instanties zoals de gemeente Den Haag en bureau Grondmechanica te Delft. Inlichtingen: V S Survey, telefoon (0168) 48 21 19 Op donderdag 6 maart 1997 hield prof. Paul van Schilfgaarde, sinds 1980 hoogleraar Planologische Geo desie, zijn afscheidscollege onder de titel ,,De stad en haar model". Onder gebruikmaking van diverse audiovisu ele hulpmiddelen, waaronder een vi deo, gaf hij een historisch overzicht van de wijzen waarop de afgelopen de cennia tegen de stad is aangekeken. In de jaren vijftig en zestig was de stad vooral een plaats om te bouwen, om de woningnood op te lossen. Door deze bouwwoede verdubbelde in en kele decennia het stedelijk bebouwd grondoppervlak. In de jaren zeventig ontstond belangstelling voor het wo nen in de bestaande stad, hetgeen re sulteerde in vele stadsvernieuwings projecten onder het adagium „bou wen voor de buurt". In de jaren tach tig werd Nederland getroffen door een groeiende werkloosheid, hetgeen leid de tot het inzicht dat de stad ook een plaats vormt van economisch hande len. In de jaren negentig is het grote stedenbeleid ontstaan, waarbij tref woorden horen als multiculturele stad en stedelijk netwerk. Van Schilfgaarde onderbrak zijn col lege regelmatig met methodologische intermezzo's. Zijn passie voor de schil derkunst loochende hij niet. Regelma tig legde hij afbeeldingen van grafische kunst op de overheadprojector. De combinatie van hoorcollege, het ge bruik van video en de methodologi sche intermezzo's zorgden voor een boeiende onderwijsvorm. Na afloop van het college zetten meer dere sprekers de met emeritaat gaande hoogleraar vanuit verschillende zijden in het zonnetje. Prof. Bogaerts, decaan van de Facul teit der Geodesie, schetste de historie van de leerstoel. Hij deelde en passant mee dat clustering met Civiele Tech niek nu definitief van de baan is, en dat de Faculteit tezamen met Mijn bouw en Lucht- en Ruimtevaart een cluster gaat vormen. Dat „definitief' soms slechts van korte duur is, moge blijken uit het feit dat per 1 september 1997 de clustering van faculteiten bin- nen de TU Delft nu op papier een feit is. Geodesie vormt nu samen met Ci viele Techniek en Technische Aardwe tenschappen een faculteit (zie ook be richt op p. 402). Prof. de Jong benadrukte de belangrij ke rol die de medewerkers spelen in de sectie. Ook schetste ze enkele persoon lijke karakteristieken van Paul van Schilfgaarde, die onder andere leidden tot soms warrig verlopende en steevast uitlopende sectievergaderingen. Ruud Kathmann, één van de vroegere medewerkers van Van Schilfgaarde, kondigde de verschijning van een boek aan, met als titel ,,De stadde spelersde meters en de stuurders waar in een negental planologisch geode tisch geschoolde geodeten bijdragen zullen leveren. Helaas was men bij het plan van aanpak uitgegaan van een datum van het afscheidscollege ergens in september, zodat nu alleen werk documenten in een portfolio konden worden aangeboden. Paul Lohmann, medewerker van Seinpost, het bedrijf waarover Van Schilfgaarde naast zijn parttime hoog leraarschap de scepter zwaait, greep in zijn toespraak terug op het nationaal geodetisch plan, stelde de retorische vraag of men wist dat twee geodeten de kar trokken bij de stadsvernieuwing van het Spijkerkwartier in Arnhem, en dat door toedoen van geodeten de Witte de Withstraat in Rotterdam de hoofdas in het Rotterdamse culturele gebeuren aan het worden was. Tevens kondigde hij aan dat wanneer de Faculteit meer reclame zou maken over deze planologische wapenfeiten, veel meer studenten zich aangetrok ken zouden voelen tot de studie geo desie. De voorzitter van „Snellius", Marleen Valk, belichtte in haar toespraak voor al de onderwijskwaliteiten van de met emeritaat gaande hoogleraar. Dat prof. Van Schilfgaarde met emeri taat is gegaan, wil nog niet zeggen dat men hem niet meer op de Faculteit der Geodesie zal aantreffen. Bij veel zaken die spelen binnen de Faculteit, is hij nog actief betrokken. Het afscheid- nemen tijdens de receptie was voor velen daarom maar een tijdelijk af scheid. Tjen Lemmens '997-9 ARC/INFO Gebruikersgroep Nederland V S Survey, landmeters uit Lage Zwaluwe VERSLAGEN Afscheidscollege van professor Paul van Schilfgaarde GEODES1A 406

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 56