water. Ook deze strijd vindt veelal in stilte plaats en haalt alleen bij nood situaties of bij de opening van grote kunstwerken de pers. Van Gasteren vertoonde zijn film „Holland, made by the Netherlandsdie (hoe illustratief) alleen in het buitenland op tv is ver toond. Voor het middagprogramma scheep ten de veertig VMDR-leden zich in op de Kennemer, een meetschip van de Directie Noord-Holland van de Rijks waterstaat. Onderweg van Amsterdam naar IJmuiden werden lodingen gesi muleerd en een demonstratie gegeven van de software voor de verwerking van lodingsgegevens. Er werd echter op het dek ook volop genoten van de zon. Het diner vond plaats in de „Kop van Haven" in IJmuiden, een feeste lijke afsluiting van een leerzame, maar vooral ook gezellige dag. Wilbert Wouters Op woensdag 11 juni 1997 hield de rayoncommissie Noord-Holland een bijeenkomst onder de titel „Avontuur lijk GissenHet Kadaster was bereid gevonden om de locatie (het Kadaster gebouw in Amsterdam) en de verzor ging aan te bieden. Vanwege het tijd stip van de dag had gastspreker Guus van den Brink de titel aangepast in „Avonduurlijk", en hij nodigde de ongeveer dertig aanwezigen uit om hem te volgen op een soort dropping in GIS-land. Vanuit zijn jarenlange praktijkervaring met GIS en zijn even eens jarenlange redacteurschap bij het tijdschrift GIM gaf Guus een boeiend en afwisselend overzicht van GIS- mogelijklieden. Niet de techniek was daarbij de insteek, maar de praktische toepassingen. Ook de veranderende taak van de landmeter werd niet ver geten; hij had daar enkele kruidige meningen over, waar de zaal wat be smuikt („oeps") op reageerde. Van den Brink wil de „klassieke land meter" wakkerschudden en hem/haar duidelijk maken dat de tijden defini tief zijn veranderd. Vervolgens gaf Henk Ensink van Grontmij Geogroep een presentatie van de mogelijkheden van Penmap, een „GIS-in-het-veld" op een porta- ble-pc waarmee nauwelijks nog kan toorwerk nodig zal zijn. Afsluitend was er een levendige discussie, die zich - zoals te verwachten was - concen treerde op (on)mogelijkheden voor de landmeter in de toekomst. Dat er an dere tijden zijn aangebroken, werd wel vrij algemeen erkend, maar de menin gen waren nogal verdeeld over hoe we daarmee moesten omgaan. Zoals gebruikelijk in Noord-Holland eindigde de bijeenkomst met een ge dicht van de woordvoerder van de rayoncommissie, die in dit verband onder de naam „Gaijus" bekend staat, en die aantoonde dat er ook op een prozaïsch onderwerp als GIS een poë tische kijk mogelijk is. Polsstoksp ringen Sloot ofbeek of vaart wat is het waard dat vlakje in de kaart want ik had gracht gedacht een bordje „wak" in 't water gissen doe ik later als het ijs breekt en de weerstand als de rimpeling lijkt gladgestreken als de storm is bedaard van overgang van raden naar weten Ad van der Meer Privacy bij vastgoedregistraties Hof, S. van der, Overheidsinformatie in de etalage en Jong, de, M. Rietdijk en Y. Pluijmers, Vastgoed persoonlijk benaderd. ITeR- publicatie no. 5, Samsom, Alphen aan den Rijn 1997. In tegenstelling tot wat wel wordt ge dacht, bevatten vastgoedregistraties in nogal wat gevallen privacy-gevoelige gegevens. Is het niet rechtstreeks (bij voorbeeld hypotheekgegevens, WOZ- taxaties, bouwvergunningen) dan is het wel indirect door koppelings mogelijkheden van gegevensbestanden (via adressen of een kadastraal perceel nummer). In het onlangs verschenen onderzoeksrapport Vastgoed persoon lijk benaderd" gaan TUD-hoogleraar J. de Jong en haar onderzoekers M. Rietdijk en Y. Pluijmers, in op de privacy-kant van gegevens uit vast goedregistraties. Zij hanteren daarbij als probleemstelling: op welke wijze kan de bescherming van persoonsgege vens binnen vastgoedregistraties worden vormgegeven Eerst geven de auteurs in een inlei dend hoofdstuk een helder overzicht van de breedte van het begrip vast goedinformatie en van het „speel veld". Vastgoedregistraties zijn opge zet als objectregistraties: het gaat om het vastleggen van een object (perceel, huis, en dergelijke). De bijbehorende gegevens over subjecten (zoals recht hebbende of vergunninghouder) zijn in dat verband secundair. Interessant is dat De Jong c.s. bewust de term „geo-informatie" niet gebruiken, om dat die een ruimere betekenis heeft (hij omvat ook dynamische processen met een ruimtelijke component even als kleinschalige kartografische infor matie). Privacy bij vastgoed kan alleen betrekking hebben op statische, indi viduele, objecten. Het volgende hoofdstuk over privacy bescherming gaat vooral in op de Wet Persoonsregistraties (WPR), het be grip persoonsgegevens en het begrip doelbinding: gegevens mogen slechts worden opgeslagen, gebruikt of ver strekt als dat voor het doel van de regi stratie noodzakelijk is. Dat blijkt bij een aantal vastgoedregistraties een moeilijk te hanteren begrip te zijn. Zo bevat de Kadasterwet - de juridische basis voor de kadastrale registraties geen duidelijke doel-omschrijving van de registraties. Maar ook een instelling als het Vastgoed Informatiecentrum in Rotterdam (en elke andere gemeente die een soortgelijke vastgoed-basis registratie kent of gaat opzetten) heeft een probleem: het doel is niet vooraf bekend, omdat je niet van tevoren weet wie er wat komt vragen. Het rapport gaat daarna in op de spe cifieke privacy-regimes voor vastgoed registraties, met name die voor de ka dastrale registraties en voor de wet- WOZ. Geconstateerd wordt onder 408 1997-9 GEODESIA Bijeenkomst rayoncommissie Noord-Holland

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 58