Puntobjecten alternatief ingewonnen Onderzoek naar het inzetten van innovatieve meetmethoden Aanpak project GEODESIA 1997-9 surveying, positioning, applications landmeetkunde, puntsbepaling, praktijk KEYWORDS TREFWOORDEN In Den Haag vonden in 1996 vreemde dingen plaats. Verontruste burgers belden de politie omdat er een geblindeerde bestelwagen met Amerikaanse nummer platen in de straat onduidelijk stond te doen, omdat ze apparaten zagen bewegen zonder dat iemand ze bediende. Er werd met pennen op beeldschermen geschreven en mensen met oranje vestjes stonden naar satellieten te turen. De aanleiding voor deze commotie: de afdeling Landmeten en Vastgoed (L&V) van de gemeente Den Haag, een onderdeel van de Dienst Stedelijke Ontwikkeling, voerde het project Punt objecten uit. Vanaf 1992 is in Den Haag gewerkt aan de digitale grootschalige basis- kaart. In het kader van het project DigTop is de kaart gedigitaliseerd en voor een groot deel is de topografie ook opnieuw gemeten. Parallel is ge start met de digitale bijhouding van de kaart. In het project DigTop hebben de gebruikers van de kaart, tevens de eigenaren van het bestand (kader 1), een grote stem gehad in het bepalen van de inhoud van de kaart. Zo is be sloten dat het straatmeubilair (kader 2) niet meer tot de inhoud van de ba- siskaart behoort, maar door de be heerders van die objecten zou worden vastgelegd en verstrekt aan gebruikers. Bij de conversie van de analoge kaart zijn de oude puntobjecten nog wel gescand, maar vervolgens niet meer bijgehouden. In 1996 bleek dat de be heerders er nog niet aan toe waren de ligging van hun objecten goed vast te leggen en uit te wisselen. Zij hebben toen aan L&V verzocht om voor een periode van vijf jaar de ligging van alle puntobjecten te beheren. ing. H. Pauw, procesbeheerder bij Landmeten en Vastgoed van de gemeente Den Haag en ing. I. van Hunen, hoofd Landmeten gemeente 's-Hertogenboscb Omdat de gegevens inmiddels behoorlijk verouderd waren, is besloten om alle puntobjecten opnieuw in te meten. Hiervoor is het project „Puntobjecten" gestart, met een tweeledig doel. Ten eerste moest er eind 1996 een volledig, actueel bestand met puntobjecten van Den Haag zijn op gebouwd, volgens de specificaties van de opdrachtgever. Ten tweede wilden we kennis verkrijgen over (alternatieve) inwinningsmethoden. Hierbij ging het erom in de praktijk te toetsen welke meetmethoden voor de afdeling L&V op niet al te lange termijn inzetbaar zouden zijn voor de bij houding van de basiskaart. Met alternatieve inwinnings methoden wordt hier bedoeld: andere methoden (proces sen) dan het vanuit grondslag terres- trisch meten door middel van richting en afstand. Vanuit de dubbele doelstelling van het project is gezocht naar een aanpak die tot het gewenste resultaat zou leiden. Hierbij moest er enerzijds voor worden gezorgd dat binnen de gestelde termijn van ruim een jaar de hele procedure van offerte-aanvraag tot en met leve ring van het product werd gerealiseerd. Anderzijds wilden wij voldoende inte ressante aanbiedingen binnenhalen. Daarvoor moest de landmeetkundige markt breed worden benaderd. Tot 1 december 1996 werkzaam als hoofd Procesbeheer en Productie bij L&V Den Haag. Uiteindelijk is aan 29 bedrijven een offerte-aanvraag ver zonden, wat geresulteerd heeft in 11 offertes met in totaal 27 aanbiedingen (kader 3). En dat terwijl wij ons van te voren zorgen maakten of er voldoende interessante syste men zouden worden aangeboden.Het was duidelijk dat wij het niveau van de markt hadden onderschat. Met alle bedrijven die een creatieve en betaalbare aanbieding had den gedaan, is een gesprek gevoerd. Op basis hiervan is een selectie gemaakt van vier bedrijven en methoden. Aan deze bedrijven is gevraagd een tweede offerte te doen, gebaseerd 355

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 5