technieken. Voor het duingebied is ge kozen voor de Stop-and-Go-methode. Voor de parkgebieden met een grotere puntdichtheid en relatief veel obsta kels is gekozen voor DGPS. Bij de toe gepaste Stop-and-Go-methode zijn fasemetingen verricht, met als voor waarde dat er een continue ontvangst moet zijn van het GPS-signaal; de uit eindelijke coördinaten kunnen een precisie hebben van enkele centime ters. Bij de toegepaste DGPS-meetme- thode zijn codemetingen geregistreerd zonder continue ontvangst. De uitein delijke coördinaten kunnen een preci sie hebben van ongeveer 20 cm. Voor beide methoden zijn data vereist van minimaal twee ontvangers. De GPS- referentiedata zijn geleverd via een referentiestation van de firma LNR- Globalcom te Rijswijk. De gebruikte apparatuur bestond uit Leica-ontvan- gers van het type SR299 en SR399. De meetresultaten van beide metho den zijn berekend door „post processing" van de data. De uitvoering van het project werd gestart in het najaar van 1996 om zo min mogelijk hinder te hebben van bladeren aan de bomen in verband met de GPS-ontvangst. Desondanks was het toch niet mogelijk goede re sultaten te verkrijgen in gebieden met veel bomen en struiken. Bij controle van de resultaten bleek dat een groot deel van de met codemetingen inge wonnen puntobjecten niet voldeed aan de vereiste precisie van 40 cm. De ze gebieden zijn vervolgens tachyme- trisch gecontroleerd en aangevuld. Fig. 4. GPS-meten in bet Haagse duin. (Foto: Oranje woud. Tabel. Resultaten van de onderzochte meet methoden. De GPS-inwinning met behulp van fasemetingen geeft met name in stedelijk gebied veel problemen. Voor open ge bied, zoals duinen, kan deze methode goede resultaten opleveren. In verband met de beperkte dichtheid van grondslagpunten in dit gebied lijken real time-metingen via de on-the-fly-methode beter toepasbaar. In het project is gebleken dat de GPS-inwinning met behulp van code metingen nog niet in een homogene nauwkeurigheid van de punten resulteert. Deze varieert van twee decimeter tot een meter. Het vermoeden bestaat dat de behaalde nauwkeu righeid nauw samenhangt met de mate van aanwezigheid van obstakels. Bij geen of weinig obstakels kan deze inwin- ningsmethode goede resultaten geven. Er blijken echter nog onvoorspelbare effecten op te treden, die nadelig zijn voor de nauwkeurigheid. Tachymetrisch met niet-landmeters Een groot deel van het werk is onder beheer van L&V zelf uitgevoerd: technisch conventioneel maar experimenteel op vakkennis gebied. De vier hiervoor ingezette medewer kers waren namelijk geen landmeters maar medewerkers van het nutsbedrijf Eneco, één van de mede-eigenaren van het bestand van Den Haag. Eneco is bezig met groot scheepse reorganisaties en binnen dat kader paste het goed om zijn medewerkers tijdelijk ergens anders in te zetten. Bij bedrijf type opper aantal pnt/ha precisie pnt/uur aanloop methode gebied vlakte (ha) punten kosten Fugro-Inpark bebouwd, park 910 4472 5 23 cm 35 hoog TruckMap (gedigitaliseerd) Heidemij bebouwd 937 22000 23 18 cm 40 laag pencomputer (hermeten) Kontek bebouwd 920 17023 18 7 cm 16 laag zelfreg. tachym. (gedigitaliseerd) Oranjewoud duin, park 1265 3219 3 14 laag GPS (gedigitaliseerd) L&V bebouwd 1848 32318 17 5 cm 8 laag tachymetrisch (hermeten) precisie voldoet niet 359 GEODESIA 1997-9

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 9