Leidse sterrenwacht. Integendeel, de Leidse astronomen hebben kwalitatief goede lengtebepalingen uitgevoerd, die qua precisie niet onderdoen voor hedendaagse lengtebe palingen, uitgevoerd met doorgangsinstrumenten. Daar naast blijkt dat de Bessel-ellipsoïde scheef georiënteerd is ten opzichte van het astronomische stelsel. In hoofdzaak deze twee „foutenbronnen'' veroorzaken de geconstateerde systematische afwijking in lengte. N ieuwe lengte- en breedtebepalingen Tijdens deze meetcampagne zal station Utrecht (geo detische pilaar op het waarneemdak van sterrenwacht „Sonnenborgh") als referentiepunt dienen voor de astro- geodetische waarnemingen met het Zeiss Ni2 astrolabium. Om deze metingen te controleren, zullen ook metingen op het Observatorium voor Satelliet Geodesie te Kootwijk worden uitgevoerd. Op dit laatst genoemde station zijn in 1976, met behulp van de Wild T4 universaal theodoliet, absolute metingen verricht door de TU Delft evenals in 1979 door het Deutsche Geodatische Forschungsinstitut met behulp van een Danjon-astrolabium [6] [7]. Daar de mogelijkheid zich nu voordoet zullen ook astro-geo- detische metingen worden verricht op andere geodetische Met dank aan prof. dr. W. de Graaff en dr. ir. E. J. de Min. stations om het aantal validatiepunten voor de nieuwe geoïde, waarvoor thans nog extra geodetische metingen worden verricht, te vergroten. Tevens zal worden teruggekeerd op die sta tions waarvan het vermoeden bestaat dat de destijds bepaalde geografische positie, om welke reden dan ook, on juist is. Zo zullen nieuwe astro-geo- detische metingen worden verricht op de Oldehove te Leeuwarden om de (oude) lengtebepalingen uit 1947 sta tistisch te kunnen toetsen. Al deze me tingen tenslotte zullen in twee jaar moeten plaatsvinden: een echte uit daging dus! In het sterrenkundig tijdschrift Zenit zal onder andere een reisverslag van de metingen verschijnen. Astronomical geodesy in The Netherlands In The Netherlands geodetic-astronomi cal observations were carried out in the period 1893-1979, under the auspices of the Netherlands Geodetic Commis sion. The objective was to establish a reference ellipsoid for the national trian- gulation, to verify geodetic networks with twin Laplace stations and to deter mine deviations of the vertical for com puting an European astro-gravimetric geoid. New geodetic-astronomical obser vations will be carried out in the years 1997-1998 at a number of stations of the primairy network of The Nether lands, using a Zeiss Ni2 astrolabe. The Sonnenborgh observatory at Utrecht will be used as a reference station for the Zeiss Ni2A measurements to determine the observer's personal time error. Fur thermore this paper gives background information about this geodetic-astrono mical project in relation to the new gra vimetric geoid for The Netherlands. 428 Om de geconstateerde systematische afwijking in lengte nog eens onafhankelijk te kunnen toetsen, zullen door Stichting „De Koepel", in samen werking met TU Delft, Rijksdrie hoeksmeting, Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat, Nederlands Meetinstituut, Koninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut en Hoge school van Utrecht, op klassieke wijze astro-geodetische metingen worden uitgevoerd op de Leidse en Utrechtse sterrenwacht en in de nabijheid van de Onze Lieve Vrouwetoren te Amers foort met behulp van een Zeiss Ni2 astrolabium. Hierbij wordt het tijdstip waarop een bepaalde ster een bepaalde zenitafstand C, heeft bereikt, visueel bepaald. Bij dit instrument is dat een zenitafstand van ongeveer 30°. Uit waarnemingen aan meerdere sterren, verspreid over het gehele azimut, volgen de geografische breedte en lengte. Het voordeel van een astrolabium is dat twee belangrijke foutenbronnen, die bij absolute hoogtemetingen een grote rol spelen, worden ge ëlimineerd, namelijk de doorbuiging van de kijker en de fout in de tappen die vóórkomen bij doorgangsinstrumen ten. Daarnaast is het Zeiss Ni2 astrolabium licht, hand zaam, en eenvoudig en snel op te stellen. Daar het tijdstip waarop een ster een bepaalde zenitafstand heeft bereikt, visueel wordt bepaald, kent het astrolabium een persoon lijke waarnemingsfout. Om deze te elimineren, zullen op de Utrechtse sterrenwacht door verschillende waarnemers absolute metingen worden verricht met behulp van een Wild T4 universaal theodoliet en een DKM 3A theodoliet die voorzien zijn van een zelfregistrerende micrometer (fig- 5). Fig. 5. De astro- geodetische meetinstrumenten met links de tijd- registratie-appara- tuur, in het midden op het oranje statief het Zeiss Ni2 astrola bium en rechts op de stenen pijler de DKM 3A theo doliet. 1997-10 GEODESIA Summary

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 10