Digitale hoogtemodellen nader bekeken MINI-SERIE Vorig jaar werd op instignatie van de Meetkundige Dienst van de Rijks waterstaat (MD) met behulp van vliegtuig-laseraltimetrie begonnen met de opbouw van een nauwkeurig hoog tebestand met een hoge resolutie van heel Nederland: het Actueel Hoogte bestand Nederland (AHN). Een digitaal hoogtebestand voor een land zo vlak als Nederland?, zo vraagt men zich misschien enigszins verbaasd af. Nederland behoort tot één van de dichtsbevolkte gebieden ter wereld. De claims - wonen, werken, vervoer, voedselproductie, natuur, watervoor ziening en recreatie die op de schaarse ruimte worden gelegd, zijn immens en leiden vaak tot complexe (milieu)problemen. Elke vierkante meter is daarom opgenomen in ruim telijke ordeningsplannen. Ongeveer 40% van Nederland ligt beneden de zeespiegel. In zo'n land telt elke deci meter, vooral als het om de hoogte gaat. Op dat decimeterniveau is Ne derland rijk aan reliëf. Het in kaart brengen hiervan is voor veel ruimte lijke activiteiten belangrijk, zoals het plannen van wegen, waterlopen, spoorlijnen, telecommunicatiekana- len, stadsuitbreidingen, industrieter reinen, luchthavens en voor het beheer van wadden, kust, rivieren, dijken en polders. Met vliegtuig-laseraltimetrie Tjeti Lemmens, redacteur. Fig. 1. Blokkendozen- reconstructie van Hoogeveen door vliegtuig-laseralti- metergegevens te integreren met TOPlOvector- gegevens (uit: [3]). kunnen deze hoogtegegevens worden ingewonnen met een precisie van één a twee decimeter, met een hoge mate van gedetailleerdheid, tegen relatief lage kosten en met een korte verwerkingstijd. De opbouw van het AHN, waarbij de relatief nieuwe meettechniek van vliegtuig-laseralti metrie wordt toegepast, is aanleiding geweest een mini serie rond dit thema op te zetten. Actueel Hoogtebestand Nederland Wanneer we de opzet en opbouw van het AHN nader be kijken, dan komt onmiddellijk een aantal vragen op: wat is vliegtuig-laseraltimetrie; wat zijn de achtergronden en motieven geweest, die ge leid hebben tot het initiatief van het AHN; waarom heeft men gekozen voor vliegtuig-laseraltimetrie als inwinningstechniek; wat zijn de gegevens die je als afnemer aangeleverd krijgt, dat wil zeggen hoe verloopt het proces van uitbesteding tot aflevering van de gegevens; welke aspecten beïnvloeden de nauwkeurigheid en welke nauwkeurigheden kunnen worden gehaald; wat zijn de eisen van de gebruikers. De principes van vliegtuig-laseraltimetrie zijn betrekkelijk eenvoudig. Zij zijn reeds aan de orde geweest in dit tijd schrift [1]. Daarom wordt aan de vraag wat laseraltimetrie is, slechts zijdelings aandacht besteed binnen deze mini serie. Alle overige vragen zullen in aparte artikelen worden behandeld. Dat de MD een belangrijke rol vervult als initiatiefnemer, uitvoerder en beheerder, heeft ertoe geleid dat niet minder dan twee artikelen van deze mini serie door medewerkers van deze dienst zijn geschreven. De achtergronden en motieven van het AHN komen in het eerste deel - dat hierna volgt - ter sprake en is het eerste artikel dat de MD inbrengt. Een breed scala aan inwinningsmetho- den is operationeel om DHM's te ver krijgen. Deze methoden zijn door technologische ontwikkelingen voort durend aan verandering onderhevig. Een DHM met een hoge resolutie ver eist vanuit kostenoverwegingen verre gaande automatisering van inwinning en verwerking. Leek het er enkele jaren geleden op dat matching-algorit men ontwikkeld binnen het vakgebied van de digitale fotogrammetrie een krachtige en duurzame techniek zou opleveren voor het geautomatiseerd inwinnen van hoogtebestanden uit stereobeelden, thans is vliegtuig-laser altimetrie superieur op veel fronten, zoals flexibiliteit, kosteneffectiviteit en verwerkingssnelheid. 431 GEODESIA

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 13