Naast deze twee methoden is er nog een derde inwinnings- techniek waarop de aandacht moet worden gevestigd: SAR- interferometrie. Deze techniek, die net als laseraltimetrie gebruikmaakt van een actief systeem, bevindt zich thans in de ontwikkelingsfase, maar heeft krachtige potenties; zie hiertoe ook de reeks over SAR-interferometrie in dit tijd schrift [2]. In het tweede deel van deze mini-serie, eveneens verzorgd door de MD, wordt het vergelijkend onderzoek gepresenteerd, waaruit naar voren is gekomen dat vliegtuig- laseraltimetrie vele goede eigenschappen heeft voor het opbouwen van landsdekkende hoogtebestanden met een hoge puntdichtheid. Het opnameproces is onderwerp van deel drie. Hierin vormt het pad van opdracht naar hoogtebestand, zoals afgeleverd aan de klant, het onderwerp. Door klanten wordt geklaagd dat bedrijven onderdelen van dit inwin- ningsproces beschouwen als bedrijfsgeheim. Mogelijk dat met dit deel van de mini-serie een tip van de sluier wordt opgelicht. Geodan Geodesie bv is binnen Nederland het bedrijf dat de langste ervaring heeft opgebouwd met vliegtuig-laseraltimetrie. Dit bedrijf is daarom gevraagd dit onderdeel te verzorgen. In deel vier komen de nauwkeurigheidsaspecten aan bod. Wanneer we als geodeten denken aan de kwaliteit van geo- informatie, dan richten we in eerste instantie vooral op de precisie. De puntprecisie bij DHM's vormt slechts één kant van het kwaliteitsverhaal. Daarnaast spelen ook de resolutie (puntdichtheid) en de mate waarin het opgenomen reliëf het gewenste reliëf representeert, een belangrijke rol. De subfaculteit Geodesie TU Delft zal dit onderdeel ver zorgen. Omdat het inwinnen van geo-informatie geen doel op zichzelf is, maar altijd een toepassingsgebied vooronder stelt, is het belangrijk om als aanbieder inzicht te hebben in de behoeften van de afnemer. Daarom is het vijfde en laatste deel van de mini-serie gereserveerd voor de gebrui ker en de eisen die hij stelt aan de hoogtebestanden voor zijn toepassingen. Toekomst Regelmatig verkent Nederland de grenzen van het tech nisch mogelijke. Dat is ook het geval bij vliegtuig-laser altimetrie. Hoewel deze inwinningstechniek al volop ope rationeel is, verkeert hij op dit moment nog in een Sturm und Drang-periode; er vindt een sterke groei van het ge bruik plaats, maar er is nog veel onderzoek nodig om de techniek volwassen te maken. Met name voor het verwijde ren van ongewenste objecten in het hoogtebestand en voor het geïntegreerd verwerken van de meetgegevens moet nog veel worden ontwikkeld. Het valt te verwachten dat regis tratie en gebruik van de signaalsterkte van gereflecteerde laserpulsen de mogelijkheid bieden om een deel van de ongewenste objecten uit de bestanden te verwijderen. Bovendien heeft een hoogtebestand van een gebied wegens de vele ruimtelijke activiteiten een beperkte geldigheids duur. Daarom dient elk hoogtebestand regelmatig te wor den geactualiseerd, waarvoor in de toekomst wellicht nieuwe operationele technieken beschikbaar komen, die kunnen concurreren met vliegtuig- laseraltimetrie. Daarnaast zullen be slist nieuwe gebruiksmogelijkheden opduiken. Eén zo'n mogelijkheid is het opbouwen van 3D-stadsmodellen voor bijvoorbeeld telecommunicatie en stedebouwkundige doeleinden. Met name de combinatie met 2D- topografische bestanden biedt veel perspectief. Fig. 1, overgenomen uit [3], toont een reconstructie van Hoogeveen in de vorm van een blok- kendozenmodel, waarbij een combi natie van TOPlOvector-gegevens en laseraltimeter-hoogten, opgenomen met een gemiddelde puntdichtheid van een punt per zestien vierkante meter, is gebruikt. Gezien deze ont wikkelingen is het te verwachten dat na afronding van deze mini-serie nog lang niet het laatste woord over het Actueel Hoogtebestand Nederland is gezegd. [1] Han, C. S., Vliegtuig-laser- scanning, een onderzoek naar de toepasbaarheid van een moderne remote sensing inwinningstechniek voor het meten van digitale terreinmodellenNGT Geodesia 1995 no. 2, p. 89 -93. [2] Klees, R. A. P., R. F. Hanssen, S. Usai, SAR-interferometrie (I). Geodesia 1997 no. 4, p. 155 - 162. [3] Lemmens, M. J. P. M., H. Deijkers, P. A. M. Looman, Building detection by fusing airborne laser-altimeter DEMs and 2D digital maps. IAPRS, vol. 32, part 3-4W2, 3D Reconstruction and Modelling of Topographic Objects, 1997. 432 1997-10 GEO DES IA Literatuur

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 14