Uitvoering De initiatiefnemers waterschappen, provincies en de Rijkswaterstaat - worden eigenaar van het AHN. In dit samenwerkingsverband heeft de MD de rol van uitvoe rende organisatie op zich genomen. De afdeling Remote Sensing en Fotogrammetrie onderzoekt sinds 1989 de mogelijkheid om met laseraltimetrie hoogtegegevens in te winnen. Daarnaast beschikt de MD over een productie afdeling die zich bezighoudt met de verwerking van infor matie die verkregen is door Remote Sensing. Kortom: de expertise en infrastructuur voor een project als het AHN zijn aanwezig. Voordat de opbouw van het AHN voor een bepaald gebied begint, moeten de toekomstige eigenaars tot overeenstem ming komen over de specificaties van het hoogtebestand (begrenzing, puntdichtheid) en de kostenverdeling. De opdracht voor het vliegen en voor het verwerken van de gegevens wordt aan het bedrijfsleven verstrekt. Bedrijven die aan het AHN werken, worden intensief begeleid en de opgeleverde producten worden uit voerig gecontroleerd. Indien goed be vonden, worden door de MD afgelei de bestanden geproduceerd. De MD levert vervolgens het AHN aan de (mede-)eigenaars. Voor vragen over de implementatie en het gebruik van het AHN richt de MD een helpdesk in. Deze helpdesk zal voorlopig alleen voor de mede-ini- Laseraltimetrie is een remote sensing-techniek voor hoog tebepaling van het landschap vanuit een vliegtuig of heli kopter. Aan boord van het toestel worden metingen ver richt ten behoeve van plaatsbepaling (Global Positioning System), standsbepaling (Inertial Navigation System) en met een laserscanner wordt de afstand tot het aardopper vlak gemeten. Door meting van het tijdsverschil tussen uitgezonden en ontvangen laserpuls kan, wanneer stand en positie van het toestel nauwkeurig bekend zijn, de terreinhoogte worden berekend. De laserstraal zal divergeren naar mate de afstand van het aardopper vlak tot de bron in het vliegtuig toe neemt. Als de laserstraal het aard oppervlak raakt, zal dan ook eerder een vlak worden „belicht" dan een punt. Dit vlak wordt wel de „foot print" van de laser genoemd en heeft, afhankelijk van type laser, vlieghoogte en atmosferische condi ties, een doorsnede van ongeveer 20 cm. De laserscanner zal de infor matie van de foot-print opnemen. Afhankelijk van de in stelling van de laser zal doorgaans de informatie van de foot-print met het grootste tijdsverschil tussen uitzenden en ontvangen worden opgeslagen. Zo wordt eventueel aanwezige vegetatie op de foot-print uitgefilterd. Door het vliegen van parallelle, deels overlappende stroken, zijn grotere gebieden op eenvoudige wijze op te nemen. De metingen kunnen zowel overdag als 's nachts worden uitgevoerd. Wel is het resultaat afhankelijk van de vegetatie of de aanwezigheid van sneeuw. Ook dient het voldoende helder te zijn; wolken, mist of heiige weersom standigheden maken metingen onmogelijk. De meest ideale perioden voor opnamen liggen derhalve tussen 15 oktober en 15 april. In een tijdsbestek van enkele uren kan een gebied van vele tientallen vierkante kilometers worden gemeten met een puntdichtheid van een punt per m2 tot een punt per 30 m2 (afhankelijk van de vlieghoogte en de scanfrequentie). Nauwkeurigheidsaspecten (precisie in X, Y en Z en be trouwbaarheid) zijn een voortdurend onderwerp van onderzoek, wat samenhangt met de snelle technologische ontwikkelin gen op dit gebied. Een belangrijk probleem bij laseraltimetrie is dat alleen de geometrie van het terrein kan worden bepaald en dat geen in formatie over de gemeten objecten wordt verkregen. Bovendien vinden waarnemingen niet-selectief plaats; behalve het bodemoppervlak wordt ook de hoogte van vegetatie en be bouwing gemeten. Omdat veel toe passingen gebruikmaken van de maaiveldhoogte, moeten ongewenste waarnemingen worden verwijderd door filtering of vergelijking met to pografische bestanden. Het meten van waterstanden en onderwater-topografie is met de hui dige systemen vooralsnog niet mogelijk. De kracht van laseraltimetrie is gelegen in de zeer hoge puntdichtheid in combinatie met een korte verwerkings tijd, waardoor snel en voor een relatief lage prijs hoogte punten kunnen worden ingewonnen. De toepassing van laseraltimetrie zal de noodzaak tot het doen van terres- trische metingen echter niet uitsluiten. Voor nauwkeurig heidswaterpassingen en zettingsbepalingen blijft het toe passen van conventionele meetmethoden noodzakelijk. Met het combineren van gegevens kunnen kosten worden bespaard, door alleen punten waaraan hoge nauwkeurig- heidseisen worden gesteld, conventioneel te meten en de overige punten uit het AHN te halen. 434 1997-10 GEODESIA Wat is laseraltimetrie? Laser A Z INS Scanner f

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 16