als sluimerend WOZ-object in de ad ministratie opgenomen. Bouwkundige inventarisatie Wanneer de verzameling met object- gegevens nog vanaf nul moet worden opgebouwd, vormen de gemeentelijke bouwdossiers en dossiers met milieu vergunningen de belangrijkste bron nen (fig. 3). Met behulp van de daarin aanwezige bouw- en overzichtsteke- ningen zijn onder andere het soort ob ject en het bouwjaar bepaald en de af metingen van het object opgemeten. De toegankelijkheid van de dossiers loopt overigens per gemeente sterk uiteen. Slechts de archieven die ge ordend zijn op adres, zijn in dit ver band goed bruikbaar. Als de archieven op een andere manier zijn geordend, is de informatie over één object vaak over meerdere dossiers verspreid. De volledigheid en kwaliteit zijn matig te noemen vanwege niet-eenduidige adressering en onduidelijkheid over de realisatie van bouwplannen, daar er vaak geen gereedmelding plaatsvindt. Na het doorlopen van de bouwdos siers zijn de verzamelde gegevens in het veld gecontroleerd en waar nodig aangevuld. Eventuele afwijkingen zijn op locatie opgemeten en er is gecon troleerd of de verzamelde gegevens overeenstemmen met de afbakening van de WOZ-objecten. In dit verband vormt de Grootschalige Basiskaart (GBK) in combinatie met de kadas trale kaart een belangrijk hulpmiddel, zeker wanneer de gevellengten en oppervlakten van de bebouwing een voudig kunnen worden afgeleid. Er is een groot aantal bijzondere om standigheden te noemen, waardoor de waardebepaling wordt beïnvloed. De ze zijn in aanvulling op de bouwkun dige gegevens geïnventariseerd. Voor een juiste waardering zijn onder ande re gegevens nodig over bestemmings plannen (strijdig gebruik, gedoogsi tuaties), infrastructurele werken, bo demverontreiniging, overlastsituaties, milieuvergunningen en monumenten. Deze gegevens zijn terug te vinden in de meest uiteenlopende bronnen. Het is gebleken dat bij iemand die zich met vergunningverlening en handhaving bezighoudt, vaak sneller informatie kan worden verkregen over bijzondere omstandigheden, dan uit de bronnen. Marktanalyse De meeste gemeenten hebben in de loop van 1995 en 1996 een inhaalslag uitgevoerd wat betreft de verzameling van marktgegevens. In deze inhaalslag zijn in het algemeen ge gevens verzameld vanaf begin 1994. De belangrijkste bron nen van marktgegevens vormen de mutaties in het AKR- bestand van het Kadaster en de inlichtingenformulieren van huurprijzen en stichtingskosten. Bij de periodieke ver werking van AKR-mutaties worden transactieprijzen verza meld. Ten behoeve van de inhaalslag zijn in veel gemeenten in één klap alle mutaties uit een periode van één tot twee jaar verwerkt. Fig. 3. Bouwkundige inventarisatie uit bouwdossiers. Na registratie van de transactieprijzen dienen deze ver volgens te worden beoordeeld. Daarin wordt aandacht besteed aan de vraag op welke WOZ-objecten de transactie betrekking heeft, of de transactie aansluit bij de markt, en aan eventuele bijzondere omstandigheden die tot gevolg hebben dat het marktgegeven minder geschikt is voor gebruik bij de bepaling van de waarde in het economische verkeer, bijvoorbeeld een familieverkoop. Deze beoorde ling is in de praktijk nogal lastig gebleken, omdat bij ge dateerde verkopen de hoedanigheid van het pand vaak is gewijzigd en bijzondere omstandigheden moeilijk te achterhalen zijn. De beoordeelde marktcijfers worden gebruikt voor het opzetten van referentiestelsels voor onder andere woningen en agrarische objecten en kengetallenregisters voor huur prijzen, kapitalisatiefactoren en stichtingskosten. Taxaties Aan de hand van de verzamelde gegevens zijn taxaties van alle objecten verricht. In de eerste herwaarderingsronde heeft Oranjewoud ervoor gekozen alle objecten door een taxateur te laten bezoeken. Daarmee lag het laatste oordeel over de kwaliteit en bruikbaarheid van de gegevens bij de taxateur. Een uitgebreide beschrijving van de wijze waarop de taxaties zijn uitgevoerd, valt buiten de context van dit artikel. 443 GEODESIA 1997-10 Bijzondere omstandigheden

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 25