Geautomatiseerde waardebepaling 1997-10 GEODESIA Analyses Door het aggregeren van taxatiegegevens per relevante gebiedseenheid kunnen analyses worden vervaardigd ter ondersteuning van de waardebepaling. Door middel van ruimtelijke analyses kan de invloed van omgevingsfactoren op de waarde worden bepaald. Daarbij kan worden gedacht aan de aanwezigheid van locaties met verontreiniging of van inrichtingen die overlast veroorzaken en de bepaling van de ligging van het object ten opzichte van centrum, openbaar vervoer en snelweg. De ruimtelijke analyses kun nen informatie opleveren zoals: gemiddelde waarde per soort object per wijk/buurt; gemiddelde waardestijging per wijk/buurt; percentage objecten per soort object per wijk/buurt; invloedssfeer van locaties met bodemverontreiniging; WOZ-objecten gelegen in zones met geluids- of stank overlast. Aantal gekoppelde percelen aan NOZ-objecten I I Klasse I: 01-201 I I Klasse 2: 20Ï-4D* I I Klasse 3. 40X-60X PI Klasse 4 601-80! I I Klasse 5: 80MOO! Fig. Ga. Management-informatie Ook de vervaardiging van managementinformatie voor zowel taxatiebureaus als de gemeente en de ondersteuning van projectcoördinatie met de WOZ-kaart behoort tot de mogelijkheden: percentage getaxeerde objecten per wijk; overzicht bezwaarschriften en mutaties per wijk; objecten waarvoor geen beschikking is genomen; objecten waarvoor een taxatieverslag is aangevraagd; belastingdruk per wijk. Aan de hand van objectgegevens en marktgegevens kan met technieken voor geautomatiseerde waardebepaling (GWB) een groot aantal objecten op snelle wijze een waarde wor den bepaald. Bij toepassing van geautomatiseerde waarde bepaling kunnen grote groepen vergelijkbare objecten op snelle wijze worden gewaardeerd, zodat meer aandacht kan worden besteed aan specifieke objecten. Afhankelijk van de omvang en de samenstelling van het objectenbestand kan de inzet van GWB-technieken variëren van het gebruik van geavanceerde modellen tot een eenvoudige vertaling van de waarde van een aantal referentie-objecten naar de overige objecten. Fig. 6. Overzichten percentage aan WOZ-objecten gekoppelde percelen. 6a. Het aantal ge koppelde percelen in een sectie, uitge drukt in een per centage ten opzich te van het totaal gekoppelde opper vlakte ten opzichte van de totale oppervlakte. Geautomatiseerde waardebepaling heeft als groot voordeel dat onderlinge waardeverhoudingen (één van de kwa liteitseisen uit de Waarderingsinstruc- tie) gewaarborgd worden. Controle van objectgegevens en analyse van marktgegevens is bij gebruik van deze methode echter van cruciaal belang. In waarderingsprojecten is tot nu toe door Oranjewoud weinig gebruikge maakt van de mogelijkheden van ge automatiseerde waardebepaling om beoordeling van de kwaliteit en bruik baarheid van de gegevens door de taxateurs mogelijk te maken. Nu ge meenten na de vorige herwaarderings ronde volledige en kwalitatief betere WOZ-bestanden in beheer hebben ge kregen, wordt deze methode echter steeds interessanter. Oppervlakte gekoppelde percelen aan WOZ-objecten I I Klasse 01-20! Klasse 2: 201-401 I I Klasse 3: 401-601 I I Klasse 4: 601-801 Klasse 5: 80X-100% Fig. 6b. De WOZ-kaart kan een belangrijke bijdrage leveren aan de verdere opti malisatie van markt- en objectgege vens, die noodzakelijk is om GWB- technieken te kunnen inzetten in de waarderingsronde naar waardepeilda- tum 1 januari 1999. Bovendien kun nen gegevens uit de kaart worden ge genereerd, die als input kunnen die nen voor de GWB-modellen. Het feit dat ruimtelijke analyses kunnen wor den verricht, maakt het bijvoorbeeld mogelijk om subjectieve elementen zoals liggingsfactoren te objectiveren. Tenslotte maakt de WOZ-kaart het mogelijk om de resultaten van de geautomatiseerde waardebepaling vi sueel te controleren. 446

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 28