De wegwijzers van Suurland Falkplan BEDRIJFSREPORTAGE Geometrie met een wat hogere tolerantie cartography, automation, profile kartografie, automatisering, reportage Weinigen van ons zullen nimmer geconfronteerd zijn met één van de producten van dit Eindhovens bedrijf. Hoogstwaarschijnlijk heeft u standaard in de auto een wegenkaart van Nederland, al of niet in delen op te vouwen, en als het een recent exemplaar is, voorzien van genummerde afslagen op de autowegen. Op de kaft staat waarschijnlijk ergens Falkplan. Als je over kaarten spreekt, is er al gauw een relatie met de geodesie dachten we, dus leek een bezoekje aan de vervaardigers van die attributen op zijn plaats. Op naar Eindhoven dus. Joep Stienen, hoofd van de afdeling Kartografie, dempt al snel die relatie gedachte: we maken wel kaarten, ja, en ook hele mooie, maar echt landmeten kun je dat niet noemen. Ons hoofd doel is „mensen te helpen de weg te vinden in de stad". In de loop van de dag bleek dat die taaie allang niet meer beperkt is tot de stad alleen. De kaart vervaardiging strekt zich nu uit tot stad, streek en landschap en de uitvoe ring varieert van papieren opvouw- exemplaren tot diverse boekvormen en zelfs de CD-rom. De basis in Eindhoven. Het lijkt zinnig de wat ingewikkelde naam van het bedrijf eerst te verklaren: Suurland Falkplan/Holland Advertising staat op de folders en dan prijkt er ook nog voorzichtig de naam Robas naast. Het wordt een geschiedkundig verhaal. Ruim dertig jaar geleden was Suurland alleen op de markt actief met de vervaardiging van de zogenaamde gemeente-, gidsen of vademecums. Hierin beschreef elke gemeente van enige omvang de meest belangrijke gemeentelijke gegevens. Adressen, telefoonnummers en openstelling van openbare diensten en bedrijven; gegevens over kerk-, jeugd- en verenigingsleven, enzovoorts. In de loop der jaren kwam vanuit de gemeenten de vraag om ook kaarten bij die gidsen af te beelden. En daarmee stapte Suurland de karto grafie binnen, hoewel je die eerste exemplaren bepaald nog geen kartografie kon noemen. Suurland kreeg echter de smaak te pakken en de kaartenmakerij nam steeds toe. En omdat de wereld van kaartenmakers in Nederland niet zo groot is, kwamen ze al gauw Falkplan tegen op de markt en werden aanvankelijk concurrenten. Het was niet zo moei lijk te bedenken dat je beter met elkaar dan tegen elkaar kunt werken, dus ontstond er een vorm van samenwerking en ongeveer tien jaar geleden besloten ze samen verder te gaan als Suurland Falkplan. Wat de één miste had de ander, dus samen waren ze beter. Het gezamenlijke doel was de vervaardiging van thematische kartografie, licht Joep toe. Vorig jaar werd nog een andere concurrent bena derd en aan het bedrijf toegevoegd: Holland Advertising, eveneens een uitgever van gemeentegidsen. En kortgeleden bleek ook Robas, de bekende uitgever van foto-atlassen, te willen meedoen. Om het helemaal compleet te maken, werd nog een Belgische firma binnengehaald: Europlan ning. Die was op de markt gekomen met provinciegidsen, die sindsdien onder de naam Heg en Steg de provincialen de weg zullen wijzen in stad en platteland. Om het geheel nog wat moeilijker te maken, dient te worden vermeld dat de genoemde bedrijfjes stuk voor stuk eerst kleine dochter tjes werden van Wegener-Arcade, waaronder ook de grote, inmiddels volwassen dochter, Suurland Falkplan/Holland Advertising ressorteert. (lees verder op p. 452) 449 GEODESIA KEYWORDS TREFWOORDEN

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 31