Stads-, streek- en wandelkaarten In de producten die het bedrijf op dit moment vervaardigt, is nog steeds de oorspronkelijke doelstelling terug te vin den: mensen te helpen de weg te vinden. Thematische kartografie dus. De grootste categorie is nog steeds de stadsplattegrond. Joep laat een prachtig exemplaar van Rotterdam zien. Pas bijgewerkt en net van de pers. Op de achterkant een complete stratengids. Een tweede categorie zijn de streekkaarten; deze ogen even fraai. Die kaarten zijn getekend op schaal 1 50 000 en beschrijven een hele pro vincie of een deel daarvan. „Kaart voor vakantie en vrije tijd" is de juiste titel en de achterkant is verfraaid met foto's en interessante gegevens uit die streek. En dan zijn er natuurlijk nog de auto- kaarten op schaal 1 300 000, inclu sief de nummers van de autowegen en die van de afslagen. Ten behoeve van de vakantiegangers heeft Suurland Falkplan een speciale uitgave daarvan gemaakt door de schilderachtige stuk ken Nederland afzonderlijk te mar keren en aan te geven waar campings en jeugdherbergen en dergelijke zijn gesitueerd. Met die aanvullingen heet de kaart nu „Toeristenkaart van Nederland". P rod u ctve rvaard igi ng Joep rekent terug dat hij zeven jaar ge leden bij Suurland begon als kaart- redacteur. Van automatisering was nog geen sprake. Alles was handwerk, stadsplattegronden waren gebaseerd op gemeentelijke kaarten, en buiten- Samen met Staatsbosbeheer worden wandelkaarten uitge geven, getiteld „Welkom bij de boswachter". De terreinen van die dienst zijn daarop duidelijk aangegeven, met daarin een aantal uitgezette wandelroutes. De achterkanten van de kaarten zijn versierd met natuur-informatie van hetgeen men tijdens de wandeling kan aanschouwen (en waar je pannenkoeken kunt eten). De kartografie van de eigenlijke staatsbosbeheerterreinen is door de tekenkamer van die dienst zelf verzorgd, ook van „nul af aan" getekend in Free hand; de redactie gebeurt door Suurland Falkplan. Ieder zijn eigen kaan. Er worden ook speciale producten („special products") ver vaardigd, zoals stadsroutekaartjes waarmee een bedrijf zijn klanten wijst hoe ze er moeten komen. Sommige van die kaartjes zien eruit als een kunstig stukje Japans vouwwerk, maar dat werk wordt uitbesteed. Het zeer bekende „Shell 100 000 stratenboek" is een ander voorbeeld van een Nieuwste editie Rotterdam. special product, maar is in wezen een verzameling van stadsplattegronden. En sinds de overname van Europlan ning worden ook de provincie-atlassen Heg en Steg hier vervaardigd. De hele provincie afgebeeld op een aantal raamkaarten, gebundeld in een fraai boekwerk met harde kaft, waarin zo wel van de steden en dorpen als op het platteland vrijwel alle straatnamen zijn afgebeeld. Aan het begin van de stad of het dorp zie je weieens een opgeblazen stadsplattegrond op een groot mede delingenbord geplakt, eveneens met het doel de weg te wijzen. Ook die maakt Suurland Falkplan. Een inter actieve uitvoering daarvan, de infor matiezuil waaruit je een kaartje kunt halen waarop de kortste weg is gete kend naar het ingetoetste (postcode)- adres, is in de maak. 452 1997-1° GEODESIA Lt. x ■e^«or*r<jM —W Kit» stadsplan

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 34