1 GEODESIA 1997-10 gebieden werden handmatig overge- tekend van topografische kaarten. Het leek de prehistorie wel. De enige uiting van de moderne tijd was een 286 pc en daar kun je kartografisch niet zoveel mee. Joep werd al snel hoofd van de afdeling Kartografie en zijn taak was om de productie te auto matiseren. Vier jaar geleden begon hij met de introductie van het program ma Freehand, omdat dit naar zijn mening voor deze situatie en dit doel het meest geschikte programma was om kaarten te maken. De aanwezige kaarttekenaars zouden daarop het snelste wennen. Freehand werd geïn troduceerd en dat ging erg goed. Bin nen een jaar was de investering eruit en werd er winst gemaakt. Het eerste project dat hiermee werd vervaardigd, was het 100 000 stratenboek van Shell. Tegen de heersende gedachte dat je met Freehand alleen maar kleine kaartjes kunt maken, is veel en hart grondig gezondigd want hier worden er hele grote stadsplattegronden en andere kaarten mee vervaardigd. Toch was Freehand (op Macintosh) pas de eerste fase. Einddoel was kaartvervaar diging op MicroStation en daarvoor gingen we met Intergraph in zee, zegt Joep. Dat was achteraf een beetje jam mer, want het begon te rommelen met de software toen MicroStation terug ging naar Bentley. Suurland Falkplan kwam wat tussen wal en schip. Ondertussen worden wel goede vor deringen gemaakt met MicroStation. De genoemde provinciale atlassen (Heg en Steg) worden daarop vervaar digd en die producten zien er heel goed uit. In de atlas van Drenthe zaten nogal wat schoonheidsfouten en die Werk aan Heg en Steg op MicroStation. van Zeeland is ook niet volmaakt, maar met de volgende de atlas van Noord-Holland - gaat het voortreffelijk. Dit was echter een wat voorbarige uitspraak, want in de pro ductie-afdeling die we even later bezochten, waren juist problemen geconstateerd met een stapel pas vervaardigde filmpjes. Bij de vervaardiging van de provincie-atlassen wordt dankbaar gebruikgemaakt van de Topografische Kaart van Nederland, maar dat zie je er niet aan af. Echte topografische gegevens zoals begroeiing, boomgaarden, grondgebruik, landschapskenmerken en dergelijke ver melden de atlassen niet; het zijn echt stratengidsen waarop zowel in de bebouwde kommen als op het platteland alle straatnamen zijn terug te vinden. Veel gegevens komen van de gemeenten en dat gaf bij de atlas van Zeeland, zo vlak voor de gemeentelijke herindeling, nogal wat pro blemen. De ambtenaren hadden het even te druk met andere zaken. Amsterdam m voo met Freehand. De afdeling Kartografie kent momenteel drie productie methoden: één handmatige en twee geautomatiseerde, te weten de Macintosh-lijn en de MicroStation-lijn. De medewerkers hebben het werk hoofdzakelijk in het bedrijf zelf geleerd en zijn vanuit het handmatige werk door gegroeid naar het computerwerk. De eerste stap naar Free hand is heel eenvoudig aan te leren. Als je handmatig gewend bent in lagen te werken, kun je dat in Freehand, in Macintosh-omgeving, ook vrij snel. De stap naar Micro- Station is dan niet zo groot meer, hoewel daar meestal wel een cursus voor moet worden gevolgd. En die zijn niet goedkoop, weet Joep te melden. Je realiseert je op het moment dat je een systeem aanschaft niet dat er daarna ook nog heel wat kosten moeten worden gemaakt aan aan passingen en opleidingen. De laatste fase in de automatisering komt in zicht: migratie van alle MicroStation-data naar één totale objectgeoriën teerde relationele database. In principe is gekozen voor Oracle. We streven ernaar niet alleen de kartografische gegevens, maar ook de gemeentegidsen in die database op te nemen. Dat gaat dan samen heel erg lijken op een GIS. Daar kun je op gemeentelijk gebied heel aardige dingen mee doen, want alles zit erin: vectorinformatie, lijnen, vlakken, punten, symbolen, teksten, teksten gekoppeld aan vectoren, enzovoorts. Maar er zal nog wel wat water door de Maas zijn gestroomd eer het zover is. 453

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 35