A Actualiteit Kaarten verouderen snel. Wij streven naar de hoogst moge lijke actualiteit, zegt Joep. De basiskaart, de topografie, hebben we in huis. Voor mutaties hebben we een abonne ment op de kaart 1 25 000. Daarvan maken we eerst modellen waarmee we de generalisatie aangeven en die vervolgens digitaliseren. Onze hartlijnen wijken soms af van de topografische kaarten, want omwille van de duide lijkheid vertekenen we weieens wat. Dat wil niet zeggen dat wij geometrisch onnauwkeurig werken: onze geometrie heeft een wat hogere tolerantie dan die van de Topografische Dienst. De effi ciëntie gaat daardoor soms boven de nauwkeurigheid. Ter verduidelijking vergelijkt Joep de ondergrond van de streekkaart (1 50 000) met die van het boekwerk Heg en Steg (1 20 000). Duidelijk kun je het ver schil zien tussen het verloop van een stuk bebouwde kom. De één geeft meer knikpunten en bochten dan de ander. Er zijn duidelijk meer details in de provincie-atlassen te zien. Dat is geen onnauwkeurigheid, maar een ge volg van de verschillende manieren van generalisatie die voor beide pro ducten worden toegepast. Bij het actu aliseren van de bestanden werken we zoveel mogelijk toe naar het formaat van MicroStation. De methode die daarbij momenteel wordt toegepast, bestaat uit het omzetten van de Illus trator-bestanden naar DXF-formaat, daarna geïmporteerd in MicroStation en vervolgens geac tualiseerd. Nu vragen wij nieuwe gegevens op projectbasis op, als een kaart weer nieuw wordt uitgegeven bijvoor beeld. In de toekomst, als alles in één database zit, zullen we een continue stroom van nieuwe gegevens ontvangen. Daardoor zal er organisatorisch ook wel het één en ander moeten veranderen. Werkvloer Een rondgang door de productie-afdeling maakt duidelijk wat er de laatste zeven jaar is veranderd. Zowel de moderne werkstations als de bedienende dames en heren geven be paald geen prehistorische aanblik. Enkele dames zijn op Freehand bezig met het actualiseren van stadsplatte gronden en streekkaarten, terwijl op een andere machine Bianca Feyen op MicroStation bezig is de Heg en Steg- atlas van Noord-Holland te bewerken. Gelukkig is er ook nog handmatige arbeid te aanschouwen. De tekentafel van Ruud van der Ven, vol met tekenpennen en de daarbij be horende andere tekenattributen geeft nog een duidelijke aanblik van het oude ambacht. Als het aan Ruud ligt, blijft dat zo nog even en gezien de grote voorraad analoog basis materiaal is daar ook alle kans op. De films worden op maat gemaakt. Er is ook nog handmatig werk. Op de documentatie-afdeling is overi gens aan de uitgebreide voorraad dos siermappen eveneens te zien dat heel veel basisgegevens analoog zijn ver zameld. Vlak daarnaast zitten de kaart- redacteuren, de dames die de eerste voorbereidingen doen om uit de aan geleverde gegevens de zogenaamde re dactiemodellen te vervaardigen (waar mee niet de vervaardigers worden be doeld, maar de producten). Even ver derop zijn enkele dames bezig met controle van een paar eindfilms, onder andere die van de Noordhollandse atlas. Dionne van der Pol is erg onte vreden. De zwarting deugt helemaal niet. Een blik door de sterke loep maakt dat duidelijk, allemaal onregel matige lijntjes. Dat betekent so wie so een flinke tegenvaller, een groot aantal van de films zal waarschijnlijk op nieuw moeten worden gemaakt. In totaal werken er op de afdeling Kar- tografie een dertigtal medewerkers, waarvan de meesten meer een grafi sche dan kartografische achtergrond hebben. Er worden hier wel hele mooie plaatjes vervaardigd uit karto grafische gegevens, maar voor puur opgeleide kartografen kent dit vak toch te weinig uitdaging. Uitdaging is er natuurlijk wel. Soms worden heel speciale kunststukjes gevraagd. Voor de Rijkswaterstaat maakten we kaar ten waarop de intensiteit van de scheepvaart op de Noordzee moest worden weergegeven en we maakten ook kaarten voor ongevallenregistra tie. Mooie en duidelijke thematische kaarten maken, dat kunnen we erg goed, dat is ons sterkste punt, maar je moet ons niet vragen een kadastrale kaart te vervaardigen, zegt Joep. 454 I997-IO GEODESIA

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 36