Tijdschrift voor geodesie en geo-informatie 39e jaargang no. io oktober 1997 Voor het bepalen van de geoïde zijn meerdere methoden beschikbaar. Dat de meest recente geoïde van Nederland uit zwaartekrachtmetingen is berekend, is vooral het gevolg van de hoge precisie van de huidige gravimeters en de komst van geodetische satellieten. Een andere methode maakt gebruik van schietlood afwijkingen die te bepalen zijn uit stermetingen. Dit artikel gaat in op de achtergronden en de opzet van het astro-geodetische project dat Utrechtse sterrenkundigen gaan uitvoeren om de gravimetrische geoïde van Nederland te valideren. J CA Hv 6 en verder... 411 457 459 463 467 469 469 471 471 473 Redacteur Lemmens geeft de aftrap voor de mini-serie Digitale Hoogte modellen met een korte inleiding. De serie zal bestaan uit vijf bijdragen. Gegevens over de maaiveldhoogte zijn voor veel organisaties van belang voor het uitvoeren van hun taken. Met vliegtuig-laseraltimetrie kunnen deze gegevens worden ingewonnen met een hoge mate van gedetailleerdheid, tegen relatief lage kosten en een korte verwerkingstijd. Dit artikel schetst de initiatieven en achtergronden om te komen tot het Actueel Hoogtebestand Nederland (AHN). Met een puntdichtheid van een punt per 16 m2 verkrijgt Nederland daarmee in de nabije toekomst het meest gedetailleerde lands- dekkende hoogtebestand ter wereld. Gemeenten, softwareleveranciers en taxatiebureaus hebben de afgelopen jaren een grote inspanning geleverd bij het voor de eerste keer hanteren van de nieuwe wet WOZ voor de onroerende zaak-belasting. Nu dit uiteindelijk toch nog redelijk gelukt is, vragen de auteurs aandacht voor een meer structurele benadering van het bijhouden van WOZ-gegevens, en schetsen een aantal extra mogelijkheden die een digitale WOZ-kaart hierbij kan bieden. De kaartenmakers van Suurland Falkplan hebben als fraaie doelstelling: mensen helpen de weg te vinden. Omdat dit geldt voor wandelaars, fietsers en automobilisten, is er in de loop der jaren een grote verscheidenheid aan kaartproducten ontstaan. De productie die tot voor kort nog geheel analoog verliep, is in korte tijd volledig geautomatiseerd. De redacteur vond de weg naar het Eindhovense bedrijf en geeft daarvan een impressie. Van de redactie NetGis, een geografisch informatiesysteem voor OPTA Digitale gouden geogids gereed voor gebruik Het Rottepeil NVG Berichten Agenda Verslagen Techniek Personalia Scripties Stichting Geodes Een opname van Haamstede (Schouwen-Duiveland), gemaakt met behulp van vliegtuig- laseraltimetrie. Zie artikel over digitale hoogte modellen op p. 433. 421 Geodesia GEODESIA komt ELF maal per jaar uit (juli en augustus gecombineerd). issn: 1385-7517 413 Astro-geodesie in Nederland ing. F. H. Schreutelkamp j: Cwi o 431 Digitale hoogte modellen nader bekeken 433 Mini-serie Digi tale Hoogte modellen (I) Actueel Hoogtebestand Nederland ir. W. J. C. Wouters 441 Kwaliteitsver betering WOZ- registraties ir. P. A. M. Vos ir. A. Ooms 449 Bedrijfs reportage De wegwijzers van Suurland Falkplan Theo Scheele Bij de voorplaat

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 3