Poldermodel 460 GEODESIA heeft dat tot tijdwinst geleid. Maar met Idéfix was men niet klaar, het was een onderzoeksproduct en niet zonder meer inzetbaar als definitief systeem. Een ombouw tot volwaar dig en goed functionerend praktijksysteem was nodig. Inhoudelijk hoefde er aan Idéfix niet meer gesleuteld te worden, maar wel aan de uitvoering. Het werd mooier en beter gemaakt, en vooral duurzaam. Arnold vergelijkt het met een kampvuurtje dat je aanmaakt: het eerste sprokkel hout wil wel vuur geven, maar het moet zo degelijk worden opgebouwd dat het ook blijft branden als de eerst dunne houtjes zijn opgebrand. Maar het clearinghouse is toch niet voor de argeloze voor bijganger? Arnold: oorspronkelijk zou het clearinghouse worden gericht op professionele gebruikers, geo-specialis- ten, maar gaandeweg is in sterke mate aangedrongen op een doelstelling voor iedereen die geo-geïnteresseerd is en dat is eigenlijk iedereen die een kaart nodig heeft. Op dit moment is de doelstelling gericht op een geo-plaza, ruim en voor iedereen bereikbaar: de leek en de professional bij elkaar te brengen; geen business to business of consumer tot consumer, maar business to consumer. Welke burger denken we dan aan? Arnold denkt aan de fietser die een fietstocht wil maken en van tevoren een rou te wil bekijken. Die man moet het clearinghouse kunnen oproepen via zijn pc en dan na zijn vraagstelling een voor beeldkaartje op zijn beeldscherm krijgen, zoals de bitmap plaatjes uit de tekstverwerkingsprogramma's. Hoe gaat het verder na 1 oktober 1997, is het nu klaar? Dat dacht je maar, zegt Alfred. Het clearinghouse zit nu in elkaar en het werkt. Er is een stichting geformeerd, die het moet runnen en het is de uitdaging voor die stichting dynamisch in te spelen op vraag en aanbod. Er is een drijvend vermogen gecreëerd en het is veran kerd in de organisaties, maar er zullen aanpassingen nodig zijn, vooral inspe len op de behoefte. Het clearinghouse is gebouwd volgens het principe van het poldermodel: het moet werken, want alles wat de boer niet kent dat eet hij niet, geen gezeur. Enerzijds op niveau argumenteren en beredeneren, aan de andere kant beide voeten plat op de grond: het moet werken... en het werkt. Alles wat bestuurlijk aan de buitenkant geregeld wordt is niet het succes van het clearinghouse, het succes zit bij de mensen die het hebben gedaan, in de organisaties. Er is een hele vaste kiel gelegd, het is relatief diep verankerd bij de participanten. Het gaat vanzelf door. Het clearinghouse is geen vrij blijvende zaak meer. Wel zal de stich ting actief de markt moeten opgaan en het succes uitdragen. Organisaties zul len ervan moeten worden overtuigd dat het geld oplevert en dubbel werk voorkomt. Mare heeft ervaren dat de Provincie Gelderland veel meer aan vragen kreeg vanal het moment dat ze met hun informatie Internet opgin gen. Terugblikkend op de bouwfase vraagt Mare zich wel af of alle techniek voldoende is uitgebuit, waarom heb ben we bijvoorbeeld geen digitale bab belbox gecreëerd? Dat is misschien wat voor een volgend project. Volgens Alfred is het clearinghouse ontwikkeld via de methode „go with the flow", aanhaken aan de behoefte en niet top down met een concept het veld inrammen, dat lukt niet. Aan de andere kant heeft bestuurlijk Neder land nog geen weet van de impact van de elektronische snelweg. Als de tech nologie in de digitale communicatie nieuwe ontwikkelingen doorvoert, zal het clearinghouse dat als „quick follo wer" oppikken en daarop inschieten. Dat wordt de toekomst. Misschien Een eerste taak voor alle deelnemers was de doorvoering van de overeenge komen integrale standaard, het op or de brengen van de huishouding van de eigen geo-informatie. Dat betekende: herordenen zodat het aan elkaar kan worden gekoppeld. Dat herordenen is trouwens op zichzelf al een winstpunt voor elke organisatie, want je weet dat je goed zit als je het volgens die metho de ordent. Mare ziet nog voordelen in het daardoor gemakkelijker instappen in de nieuwe digitale communicatie mogelijkheden zoals Internet. Zo zijn niet alleen de methodiek en de techniek van Idéfix opnieuw beoor deeld, maar ook de gekozen meta- datastandaard. Even heeft zelfs nog de vraag gespeeld of de meta-data- standaard ons niet de kop zou kosten, maar de eindconclu sie was toch dat de keuze niet slecht was, mits je rekening zou houden met bepaalde factoren in de toepassing. Het clearinghouse wordt gevuld door de beheerders van de data, onder hun verantwoordelijkheid; daaroverheen wordt een zeef gelegd om mensen met eenvoudige vragen niet te overdonderen met hele moeilijke constructies. Alfred: als ik als argeloze leek ergens een eenvoudig kaartje vandaan wil halen, moet ik niet worden geconfronteerd met Top 10- en GBKN-kreten. Het fundament van het GIS-huis is gelegd. Nu nog het GIS-huis zelf.

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 42