A paald met betrekking tot de Kabinets nota „Naar toegankelijkheid van over heidsinformatie" van 6 juni 1997. Op Europees terrein heeft de Ravi drie prioriteiten gesteld: zo moet de bilate rale samenwerking tussen de Ravi en GI-platforms uit andere lidstaten wor den bevorderd. Een eerste samenwer- kingsbesluit met Portugal is in maart 1997 ondertekend; er wordt gedacht aan verbreding van samenwerking met Zweden, Denemarken en Finland. Tweede prioriteit is het bevorderen van samenwerking met de buurlanden België en Duitsland, bijvoorbeeld ter bevordering van de uitwisseling van GI binnen grensregio's (denk aan de hoogwater-problematiek tussen Ne derland, België en Duitsland), en tot slot de Ravi-betrokkenheid bij een EUROGI-project over de knelpunten op het gebied van copyright op geo- informatie. Meta-informatie Welke geo-informatie is waar te vin den? Het Nationaal Clearinghouse voor Geo-Informatie (NCGI) moet de gebruikers de logistieke handelingen besparen bij het verzamelen van geo- informatie: een „digitale gouden gids" voor meta-data. Het NCGI heeft in 1996 een grote ontwikkeling doorge maakt, met als resultaat een goed wer kend prototype (Idefix) op Internet. Op 1 oktober 1997 is het Nationaal Clearinghouse officieel „geopend" door staatssecretaris Tommei van VROM. Het NCGI vormt ook in 1997 een belangrijk onderdeel van het Ravi-werk. Het jaarverslag 1996 is verkrijgbaar bij het Ravi-secretariaat. Inlichtingen: Ravi overlegorgaan voor vastgoed informatie, Postbus 508, 3800 AM Amersfoort, telefoon (033) 460 41 00, fax (033) 465 64 57, e-mail: ravi@ euronet.nl, Internet: http://www.eu- ronet.nl/users/Ravi. Ingenieursbureau Fugro heeft de Nederlandse bedrijven GeoMetius en ComMetius overgenomen. ComMe- tius houdt zich bezig met plaatsbe palingsdiensten via data-uitzendingen op FM-radiofrequenties. GeoMetius is gespecialiseerd in dienstverlening en adviezen op het gebied van plaatsbepa ling en navigatie. Het bedrijf is tevens distributeur van elektronische survey- apparatuur. (Uit: Technisch Weekblad, 3 september 1997) Heidemij heeft haar naam veranderd in ARCADIS. In WwZ KNederland, Duitsland, Po len en Chili is deze naamswijziging per 2 oktober 1997 ingegaan. De werk maatschappijen in België, Frankrijk, Spanje, het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten zullen deze naam zo spoedig mogelijk overnemen. In de loop van 1998 zal de implementatie voor alle vestigingen in meer dan 100 landen zijn afgerond. Daarmee pre senteert ARCADIS zich wereldwijd als één onderneming en geeft zij uiting aan de globalisering die de afgelopen jaren binnen de onderneming plaats vond. Met 6500 medewerkers en een omzet van 1,2 miljard gulden, waar van de helft in het buitenland, behoort ARCADIS tot de top van de interna tionale ingenieursbureaus. In de afgelopen jaren heeft ARCADIS door middel van internationale acqui sities een omvangrijk netwerk opge bouwd. Een groot deel van de bedrij ven die zich bij de onderneming aan sloten, waren al marktleider in hun lokale markt of op hun specifieke spe cialisme op het gebied van infrastruc tuur en milieu. Om geen afbreuk te doen aan de regionale bekendheid, bleven deze vestigingen onder eigen naam opereren. Daarbij kwam dat de naam Heidemij in alle andere talen dan het Nederlands moeilijk uit te spreken is. De toenemende vraag naar grensover schrijdende ingenieursdiensten en de schaalvergroting bij opdrachtgevers was aanleiding om de banden tussen de diverse werkmaatschappijen nau wer aan te halen. Zo zijn binnen de onderneming de systemen en werkwij zen inmiddels afgestemd op integratie van de wereldwijde kennis en ervaring. De nieuwe naam brengt dit „one- firm-concept" nu naar buiten toe. Daarmee markeert de introductie van de naam ARCADIS de start van een nieuwe wereldwijde presentatie. ARCADIS is afgeleid van Arcadië. Deze landstreek in de Peloponessus is volgens de Griekse mythologie de aan genaamste plek ter wereld om te leven. In lijn hiermee is het de ambitie van ARCADIS om op het gebied van in frastructuur en milieu de woon- en werkomgeving duurzaam te verbete ren. Bij een nieuwe naam past ook een nieuw symbool. Gekozen is voor een gestileerde vorm van de salamander. De salamander leeft als amfibie zowel op het land als in het water. In beide omgevingen is ARCADIS al meer dan 100 jaar actief. Daarnaast heeft de salamander een bijzondere relatie met milieu, salamanders komen alleen voor op plaatsen waar het eco-systeem duurzaam in balans is. In Nederland blijft de klank van Heidemij voort bestaan in de naam van twee werk maatschappijen: ARCADIS Heidemij Advies en ARCADIS Heidemij Reali satie. Inlichtingen: ARCADIS, Joost Sloo- ten, telefoon (026) 377 86 04. Inter net: www.arcadis.nl. Op dinsdag 16 september 1997 is het pilotproject „Geoshop" met succes af gerond. In het kader van de pilot Geo shop is gewerkt aan kennisopbouw op de gecombineerde gebieden van Inter net (www, Java, autorisatie, beveili ging) en GIS (kaartpresentatie, kaart- integratie). De pilot Geoshop is een gemeenschappelijk initiatief van Pro fessional Geo Systems (PGS) bv en het Kadaster. PGS voert dit onderzoek uit op basis van 50% subsidie van Senter (Ministerie van EZ). Het doel van de pilot is om in een zo realistisch moge lijke klant-leverancier relatie een proef te doen met een nieuwe wijze van dis tributie en gebruik van geografische informatie via Internet. De pilot is inmiddels operationeel en één jaar publiek toegankelijk. Bij de pilot zijn de volgende leveranciers van geo-data betrokken: gemeente Almere, Casema uit Rijswijk en Kadaster Flevoland. Alle leveranciers hebben voor de pilot 1997-10 GEODESIA Fugro koopt twee bedrijven Heidemij heet voortaan ARCADIS Pilot „Geoshop" met succes afgerond 470

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 52