TU Delft alle faculteiten stap- [fï van de opdrachtgever voor de techni sche controles, zoals dat in Noorwe gen, Zweden en Duitsland (deels) het geval is, goede perspectieven biedt voor een verdere deregulering van het bouwtoezicht. De aanvrager vraagt een bouwvergunning aan door het in dienen van een controleplan in plaats van een uitgebreide technische docu mentatie. Hierin staat hoe de uitvoe rende partijen of externe bureaus con troles, veelal op basis van een gecertifi ceerd kwaliteitssysteem, zullen uitvoe ren. Het gemeentelijk bouwtoezicht keurt de controleplannen. Op deze wijze wordt ervoor gezorgd dat de kwaliteit en volledigheid van de tech nische controles worden verbeterd. In de betreffende landen was een achter blijvende kwaliteit van het gemeente lijke bouwtoezicht een belangrijke reden voor de invoering van dit sys teem van zelfcontrole. Een verdere deregulering van het bouwtoezicht moet niet worden ge vonden in het verminderen van voor schriften of het vrijstellen van bouw werken van bouwvergunningen, maar in het delegeren van de uitvoering van de technische controle. Het gemeente lijk bouwtoezicht kan zich dan con centreren op een vlotte afhandeling van vergunningsprocedures waarin locatiegebonden aspecten (bestem mingsplannen, welstand) worden ge controleerd en toezicht wordt gehou den op kwaliteitssystemen en plannen voor de controle op de technische as pecten (Bouwbesluit) van de uitvoe rende partijen. Inlichtingen: mevr. A. M. H. Kraal, OTB, telefoon (015) 278 35 60, fax (015) 278 44 22. A"- Onder de kop „Niet lijksbootje" stond in „Delta" van 21 augustus 1997 dit fragment: „Heel andere geluiden komen uit de hoek van Civiele Techniek, Geodesie en Technische Aardwetenschappen. De drie twijfelen aan het nut van clus tering. Het delen van faciliteiten zien ze nog wel voor zich, maar over syner gie in onderwijs en onderzoek zijn ze geo-data van eenzelfde gebied ter beschikking gesteld: een paar wijken in Almere. Deze data worden door In ternet - Magma - servers uit de bron nen, respectievelijk Illustra/Informix, Openlngres 2.0 databases en DXF- files, transparant aangeboden vanaf de verschillende locaties: Amsterdam (PGS server met data Almere), Rijs wijk (data Casenra), en Apeldoorn (data Kadaster Flevoland). Het geheel is geïmplementeerd op open standaar den zoals: ANSI/ISO SQL, HTTP (web-protocol), OpenGIS en de Java programmeertaal. De eindgebruiker kan deze gegevens in een Internet browser combineren d.m.v. een Java-applet (Lava) die auto matisch wordt meegestuurd als de ge gevens worden opgevraagd. Er kan op de gecombineerde kaart worden in- en uitgezoomd met zowel vector- als ras- terdata. Er kunnen objecten worden aangewezen, zodat hiervan meer infor matie kan worden opgehaald. Kaart- lagen van de verschillende leveranciers kunnen worden aan- en uitgezet. Er kan worden gesprongen op de kaart door middel van het opgeven van een postcode of coördinaat. Meer informatie en de demonstratie is te vinden op de volgende Internet sites: http://ooa.kadaster.nl of http:// wiuw.pgs.nl. Men dient te beschikken over een Internet-aansluiting (modem en provider), en bijvoorbeeld een Windows 95 pc (24 Mb geheugen) met Netscape 4.0 of hoger. Op het komende Geodesia-congres zal een stand van PGS met de Geoshop te aanschouwen zijn. De pilot gaat een vervolg krijgen waarin zaken als auto risatie, betaling en koppeling met het NCGI (Nationaal Clearinghouse Geo-Informatie) uitgewerkt zullen worden. Peter van Oosterom Bij de controle op de naleving van technische bouwvoorschriften in het kader van de bouwvergunningsproce dure zouden privaatrechtelijke partij en een grotere rol moeten spelen. Hierdoor verminderen de bestuurslas ten van gemeenten en kan de kwaliteit van de controles worden verhoogd. Dit concludeert Henk Visscher van het Onderzoeksinstituut OTB in het rapport „Bouwregelgeving in zeven West-Europese landen". Op basis van een vergelijking tussen de bouwregel geving en bouwvergunningsprocedu res in het Verenigd Koninkrijk, Duits land, Frankrijk, België, Denemarken, Noorwegen en Zweden wordt aange geven hoe de Nederlandse situatie kan worden verbeterd. Het onderzoek maakt deel uit van het project Bouw regelgeving van de operatie Marktwer king, Deregulering en Wetgevings kwaliteit (MDW) van het Ministerie van Economische Zaken. In Frankrijk, België, Engeland en Duitsland worden veelal gespeciali seerde controlebureaus ingeschakeld, terwijl in Noorwegen, Zweden en Duitsland (voor kleine bouwwerken) ook ontwerpers, constructeurs en bou wers de controles kunnen uitvoeren (zelfcontrole). Uit het onderzoek blijkt dat het verantwoordelijk stellen 1997-10 Clustering TU Delft Faculteit der Geodesie pgn graag jn huwe_ 471 GEODESIA File Main viow Overview Shop - JtjMl Java Apple' Winder» Add Delete Echt 4 f 3«K X/Y (H«3«.4JM4J) -astartl jjVwk... dT«ln«...| gSIF I... I y|Liv« <JE<« I... I »Mlcro...|| Glmn I... 23 17:46 Privatisering van bouwtoezicht- functies biedt perspectieven

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 53