A kan dc bedrijvigheid conflicteren met de woonfunctie. Dat laatste staat in het onderzoek centraal. Er is onderscheid gemaakt in verschil lende soorten bedrijfsruimten die in toenemende mate gemengd zijn met de functie wonen: losstaande bedrijfs ruimte op binnenstedelijke bedrijven terreinen, geïntegreerde bedrijfsruimte met op de begane grond bedrijfsruim te en boven woningen, en multifunc tionele ruimte die zowel voor wonen als werken gebruikt kan worden. Naar ieder van deze soorten bedrijfsruimten is case-study-onderzoek gedaan in Den Haag, Amsterdam en Rotterdam. De belangrijkste conclusie van het on derzoek is dat de inpassing van be drijfsruimte binnen de (woon)omge- ving goed mogelijk is mits aan een aantal voorwaarden wordt voldaan die voornamelijk betrekking hebben op milieu-aspecten. Voor het daadwerke lijk realiseren van bedrijfsruimte is een impuls in de organisatie nodig, omdat de markt niet snel investeringen doet in het ontwikkelen van bedrijfsruimte. Een convenant tussen de gemeente en de Kamer van Koophandel waarin fi nanciële voorwaarden geschapen wor den, wordt daarom aanbevolen. A. J. H. Mensen (Afstudeerdatum: 30-05-97) Bij de vereffening van de aansluitings- punten middels een (pseudo-) klein- ste-kwadratenvereffening krijgen de coördinaten een correctie. Op grond van de correlatie met de aansluitings- punten zouden ook de vrije punten een correctie moeten krijgen. Pro bleem is dat het kansmodel van detail punten normaal gesproken slecht be kend is. Daarom wordt de methode „Inpassen Door Vereffenen" (IDV) veel gebruikt. Daarbij wordt een ver- vangingsmatrix opgesteld, waarbij de correlatie tussen punten afhankelijk is van de onderlinge afstand. Bij de bere kening van de correcties dient er dan een matrix te worden geïnverteerd ter grootte van het aantal aansluitings- punten. Dit kan bij zeer grote punten- velden zeer rekenintensief zijn. In het onderzoek zijn twee aanpassin gen van de vervangingsmatrix onder zocht, die deze rekenintensiviteit kun nen terugdringen. De eerste aanpas sing was het minimaliseren van het aantal mee te nemen aansluitingspun- ten in de bepaling van de correctie van de vrije punten. Deze minimalisering kan door een maximaal aantal aanslui- tingspunten mee te nemen, of door het ontwerp van een maximale straal rond het vrije punt waarbij alleen dc aansluitingspunten worden meegeno men die binnen deze straal vallen. Uit het onderzoek blijkt dat beide varian ten een goede werking hebben op regelmatige aansluitingspuntenvelden. Een tweede aanpassing van de vervan gingsmatrix, het opdelen van een ge bied in deelgebieden (op basis van een verschillende bijhouding van deze ge bieden), blijkt zowel op regelmatige als onregelmatige velden te werken. Daarnaast is nog een aantal alterna tieven voor IDV onderzocht, waarbij de algemene polynoom-interpolatie en de multikwadratische methode van Hardy een alternatief kunnen zijn voor IDV op zowel onregelmatige als regelmatige puntenvelden. De algeme ne polynoommethode werkt afstands- afhankelijk volgens het gewogen ge middelde principe. De multikwadrati sche methode van Hardy is in feite IDV waarbij voor de parameters d~, Cq en Ci, respectievelijk 0, 0 en 1 wordt gekozen. D. A. Groetelaers (Afstudeerdatum: 30-05-97) Door de ontwikkeling van steeds snel lere en betere computers wordt het mogelijk om steeds grotere en com plexere gegevensverzamelingen te ver werken. Omdat de mens over het alge meen grafische weergaven beter inter preteert dan numerieke weergaven, wordt in de ruimtelijke gegevensver werking steeds meer gebruikgemaakt van wetenschappelijke visualisatie. Voor de kartograaf ligt er een functie om gereedschappen en functionalitei ten te ontwikkelen, die de gebruiker in staat stellen de gegevens optimaal te visualiseren en te bevragen. Doel van het onderzoek is het vinden van gewenste functionaliteiten voor de exploratie (het zoeken naar aard van en patronen in de verzameling) van temporele gegevens met behulp van animaties. Uit het onderzoek komt naar voren dat de hiervoor gewenste functionaliteiten zijn: interactie met de afbeelding, mogelijkheden voor na vigatie in de animatie, bevraging, beïnvloeding van de animatie en ver klaring van symbolen en parameters. Om de aandacht zo weinig mogelijk van de animatie af te leiden, moeten zoveel mogelijk functionaliteiten in de afbeelding geïntegreerd worden. Het point-and-click systeem in combinatie met geluidssignalen en het reageren van de computer op stemgeluid vor men hiervoor de beste interface. Voor de legenda is een grote functie wegge legd voor zowel de verklaring van sym bolen als de navigatie en bevraging. nu eens rustig turend, dan weer ingespannen kijkend: zo brengt de landmeter het land in kaart. in dat land, geurend van pasgemaaid gras, staand in zompige grond, waarin de geschiedenis ligt bestorven van mens en dier, van wel en wee, zijn voetstappen zet. vogels trekken voort, vleugels vaneengespreid, terwijl de wind zaden naar alle richtingen stuurt, wappert de vlag in top. de landmeter weet: het land is in kaart gebracht, er wacht nieuw land, ontworsteld aan zee, polderlandschap, witte plek op de kaart, stelt bij, draait, en vult in, geschiedenis in vogelvlucht, land wordt kaart. henk kooy 474 1997-10 GEODESIA Interpolatie van 2-dimensionaal kaartmateriaal Functionaliteiten voor het ge bruik van temporele animaties tijdens gegevensexploratie landmeter

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 56