A Conclusies Al in een vroeg stadium is door de MD besloten om laser- altimetrie in te zetten voor een groot aantal toepassingen. Dit besluit werd mede ingegeven door de wetenschap dat deze techniek grote voordelen zou bieden boven de con ventionele methoden, in termen van snelheid, operationa- liteit en detail. Tegenwoordig kunnen, met name door de hogere puntdichtheden die door systemen als TopEye en TopoSys haalbaar zijn, gebouwen, bomen, terreinvormen en talloze andere details worden onderscheiden. Laseralti- metrie levert, met relatief weinig kosten, een informatie- rijke 3D-weergave van het terrein op, die op dit moment terecht in de belangstelling van een groot aantal klanten staat. Het hierbij op de loer liggende gevaar van versnippe ring en wildgroei is voor de MD een extra reden om nauw bij de techniek van laseraltimetrie betrokken te blijven, omdat die nog niet volledig operationeel is. In de eerste plaats betreft dat de kwaliteit van de meetopzet. Over de wijze waarop uit laser-, INS- en GPS-metingen de hoogte van een terreinpunt wordt gemeten, is niet genoeg bekend. Of wellicht wat correcter geformuleerd: de kennis is er wel, maar zit niet bij de juiste mensen. De systemati sche hoogtefouten ten gevolge van onnauwkeurigheden in de grondslag en GPS/INS-metingen worden door de leve rancier onvoldoende in de hand gehouden. De overeen gekomen kwaliteit wordt te vaak niet gehaald en, wat erger is: achteraf blijken geen middelen voorhanden te zijn, waarmee vastgestelde fouten te corrigeren zijn. Op dit moment neemt de MD stappen voor het ontwerpen van een meetopzet die in samenwerking met de leveranciers tot stand dient te komen teneinde te garanderen dat in ieder geval alle systematische louten worden teruggebracht tot een niveau dat minimaal vergelijkbaar is met dat van foto- grammetrie. Ook de filtering is vatbaar voor verbetering. In reliëfrijk gebied is opvoering van de puntdichtheid hierbij de eerste stap. Daarnaast moet worden gewerkt aan: filterprocedures; terreinmodellering; koppeling met additionele thematische gegevens; mede beschouwen van laserinformatie zoals pulsvorm, puntdichtheid en intensiteit. In alle gevallen blijft een complete en gedegen visuele in spectie van het laser-DHM onmisbaar. In laatste instantie zal nog altijd moeten worden geaccepteerd dat er in Neder land terreintypen zijn, zoals met dichte vegetatie bedekte duinen, waar blijkbaar geen enkele laser raad mee weet en waar met een lage geometrische kwaliteit genoegen moet worden genomen, of waar aanvullende metingen nodig zijn. Op basis van het voorgaande, met name de inzet voor het meten van kusthoogten, kan worden afgeleid dat laseralti metrie nog niet altijd voor alle terreintypen de betrouw baarheid heeft van bijvoorbeeld een techniek als fotogram- metrie. En waar voor fotogrammetrie in de loop van vele jaren handboeken tot stand zijn gekomen, moet hieraan voor laseraltimetrie nog worden be gonnen. Maar na negen jaar ervaring is het in ieder geval een stuk duide lijker hoe de eerste hoofdstukken eruit moeten zien. Comparison of DEM measuring techniques Since 1988 the Survey Department of Rijkswaterstaat has gained experience with laser altimetry as a method for measuring DEMs. The abilities of this relatively new and complex technique are superior compared to other techni ques. However, the limits of the method are unknown error sources andfiltering. [1] Lindenberger. J., Laser-Profil- messungen zur topographischen Gelandeaufnahme. Deutsche Geodatische Kommission, 1993. [2] Huising, E. J., R. W. L. Jordans, F. M. Spruijt, E. M. J. Vaessen, R. J. Wicherson, J. F. Zomerdijk, M. van Persie, Framework Digital Elevation Models Dutch Coast. NRSP project 2.2/TO-05, NRSP report 96-15, september 1996. [3] Heerd, Rene van, Lucas Janssen, Luisa Pereira, Van lasergegevens naar DTM. Rapportage project 7179 Meetkundige Dienst, maart 1997. [4] Bollweg, A. E., E. M. J. Vaessen, Extractie van strandprofielen uit laseraltimetrie. Resultaten van laseraltimetrieprojecten van 1996. Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat, juli 1997. [5] Wouters, W. J. C„ Actueel Hoogtebestand Nederland. Geodesia 1997 no. 10, p. 433 -438. 490 I997-" GEODESIA Summary Literatuur

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 12