Visualisatie in drie dimensies Een dynamische presentatietechniek nader bekeken Principe GEODESIA 1997-n visualization, geo-information, theory visualisatie, geo-informatie, theorie KEYWORDS TREFWOORDEN 3D-visualisatie is een presentatietechniek die voor een breder publiek toegankelijk wordt door steeds snellere en goedkopere computers. De techniek is oorspronkelijk ontwikkeld met fondsen uit de luchtvaart. Eind jaren zestig zagen de grote luchtvaartmaatschappijen goede mogelijkheden om met deze techniek de bestaande analoge „flightsimulators" te vervangen. De techniek bleek al snel voor veel meer toepassingen geschikt te zijn. In de entertainment-industrie is dit reeds gemeen goed en ook in de architectuur en bij industrieel ontwerp wordt gebruikgemaakt van 3D-visualisatie. De techniek biedt de mogelijkheid om (complexe) ruimtelijke situaties op een realistische en interactieve manier te visualiseren. Gebruikers zijn snel en makkelijk in staat 0111 een bepaalde ruimtelijke situatie (driedimensionaal) te interpreteren en te beoordelen. In dit artikel wordt ingegaan op de principes van 3D-visualisatie, de soorten producten die uit een 3D-model kunnen worden gegenereerd en de verschillende toepassingen. Voordat de techniek wordt toegelicht, zullen eerst twee voorbeelden worden beschreven. Voor de uitbreiding van een vuilstortplaats is toestemming no dig van meerdere instanties en hebben de burgers recht om hun bezwaren kenbaar te maken. Voor de betrokken partijen is het vaak moeilijk om een duidelijk beeld van de geplande situ atie te krijgen. Hun beeldvorming wordt meestal gebaseerd op cijfers uit rapporten en abstracte schetsen. Om dat deze informatie moeilijk te inter preteren is, ontstaat vaak een negatieve beeldvorming. Dit kan leiden tot lang durige inspraakprocedures die het pro ject aanzienlijk kunnen vertragen. Door mensen een beeld te tonen dat makkelijker te interpreteren is en nog steeds geografisch correct is, kan een drs. Jasper Kuipers, werkzaam bij de afdeling Geo Data Service van Grontmij Geogroep bv te Roosendaal. bijdrage worden geleverd om het toekomstige uitbreiding scenario van de vuilstort makkelijker te beoordelen. Met behulp van 3D-visualisatie kan zo'n beeld worden gegene reerd. Het beeld biedt een foto-realistische impressie van de toekomstige situatie (fig. 1). De gebruikers zijn gemakke lijk in staat om het model van verschillende kanten te be kijken en scenario's te vergelijken. Bij inspraakprocedures wordt het beeld getoond en wordt een duidelijk en eerlijk beeld geschapen van de toekomstige situatie. Een tweede voorbeeld is de visualisatie van een nieuwe snelweg. Verschillende aannemers zijn uitgenodigd om een offerte aan te bieden voor de bouw van een snelweg die zo'n 80 km lang zal worden. Een onderdeel van de offerte is een visuele impressie van de nieuwe snelweg. De aannemers zijn helemaal vrij om te kiezen welke presentatiemethode ze hiervoor gebruiken. Eén van aannemers zet zijn offerte luister bij door middel van een 3D-visualisatie. Op een animatie is te zien hoe men virtueel in vogelvlucht over de snelweg vliegt (fig. 2). Behalve de snelweg zelf is ook het bestaande landschap te zien. Door deze animatie hoopt de aannemer zijn offerte extra onder de aandacht te brengen. De bedragen voor het vervaardigen van een animatie bij een project als dit zijn relatief zeer laag. Dit zijn slechts twee voorbeelden waarbij een 3D-visuali- satie een nuttige rol kan vervullen. In het volgende hoofd stuk wordt ingegaan op de principes van een 3D-visualisa- tie en welke data noodzakelijk zijn voor de vervaardiging ervan. De basis van een 3D-model bestaat altijd uit geometrische gegevens, veelal een vectorbeeld. De vectorgegevens kun nen op verschillende manieren worden ingewonnen. Als er sprake is van visualisatie van een bestaande ruimtelijke situatie, zullen deze gegevens zijn verkregen met behulp van geodetische inwinningstechnieken, zoals terreinmetin gen, (digitale) fotogrammetrie en laseraltimetrie.

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 21