A In tegenstelling tot statische producten heeft de gebruiker bij dynamische producten wél invloed op het model. De gebruiker bepaalt zelf zijn route door het model en de com puter genereert met behulp van de rendering-algorithmen real-time beelden. Als de gebruiker iets verandert, wordt dit meteen zichtbaar op het beeldscherm. Deze interactieve manier vormt in principe de basis voor Virtual Reality. Hierbij worden alle zintuigen van de gebruiker geprikkeld door impulsen vanuit de virtuele wereld, terwijl hij of zij volledig is afgesloten van impulsen vanuit de werkelijke wereld. Hierdoor waant men zich volledig in het model. De voordelen van een dynamisch product mogen duidelijk zijn. De gebruiker is volledig vrij en kan elke gewenste positie innemen. De interactiviteit vereist echter veel rekenkracht en hierdoor is deze dynamische methode meer hard- en software afhankelijk dan de statische methode. Door steeds krachtigere en goedkopere hardware en door steeds snellere en slimmere software komt ook deze dynamische werkwijze voor een groter publiek steeds dichterbij. Toepassingen Zowel de statische als dynamische producten kunnen voor verschillende toepassingen worden gebruikt. De concrete invulling van deze toepassingen zal per discipline ver schillen. Hier wordt vooral aandacht geschonken aan geo detische en kartografische toepassingen. Een toepassing Fig. 4 t/m 7. Verschillende rendering- technieken. Achtereenvolgens is hetzelfde model gevisualiseerd met wireframe-, Gouraud-, Phong-, en Ray-Trace rendering. waarbij 3D-visualisatie kan worden gebruikt, is ontwerpen. Tijdens ver schillende ontwerpfasen kan met be hulp van de techniek het ontwerp worden gevisualiseerd. Zo kunnen de verschillende fasen nog tijdens het ontwerp worden geëvalueerd en ge controleerd. Fouten of onduidelijk heden tussen ontwerper en opdracht gever, die normaliter pas aan het licht zouden komen bij de oplevering, kunnen er nu in een vroegtijdig sta dium worden uitgefilterd. In de zware industrie wordt reeds gewerkt met zo genaamde ,,As-Build-Visualization"- pakketten. Hierbij wordt het ontwor pen CAD-model van bijvoorbeeld pijpleidingen meteen zichtbaar. Het gerenderde CAD-model wordt in een foto van de bestaande situatie ingepast en zichtbaar gemaakt, en kan zo vi sueel worden geëvalueerd. Een tweede toepassing is analyse. Hierbij moet worden gedacht aan de koppeling van thematische bestanden met variabele hoogte. Door een re- mote-sensingbeeld (bijvoorbeeld false- 502 I997-" GEODESIA

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 24