colour) over een TIN-model te trek- ken, ontstaat een makkelijk te inter preteren beeld van de relatie tussen de vegetatie en de hoogte (fig. 8). Deze relatie zou op een 2D-kaart verborgen zijn gebleven of althans veel moeilijker interpreteerbaar zijn. Deze duidelijke relatie stelt de gebruiker in staat om snel en gemakkelijk naar plaatsen te zoeken, die gevoelig zijn voor bijvoor beeld erosie [4]. In feite is hier sprake van een eerste aanzet tot een 3D-GIS. Realistische weergave van situaties uit verleden, heden of toekomst kan wor den gezien als derde toepassing. Bij deze toepassing ligt de nadruk op rea listische weergave van het model. De toeschouwer moet snel een duidelijke en correcte impressie kunnen krijgen van een ruimtelijke situatie. Deze si tuatie kan in het verleden hebben be staan. Visualisatie van bijvoorbeeld een oude rivierbedding is hiervan een voorbeeld. Ook kunnen tempels aan de hand van opgravingen digitaal wor den gereconstrueerd, zodat de gebrui ker een indruk krijgt hoe deze tempel er vroeger heeft uitgezien. Het voor deel van de dynamische 3D-visualisa- tie is dat de weergave niet beperkt blijft tot enkele plaatjes, maar dat de toeschouwer ook werkelijk door de tempel heen kan manoeuvreren. 3D- visualisatie kan hier zowel leken als ex perts helpen om de historische situatie weer te geven en te begrijpen. 3D-visualisatie van huidige situaties heeft betrekking op gebieden die om een of andere reden (financieel, mili tair, enz.) niet toegankelijk zijn. Door zo'n gebied digitaal na te bouwen, kan de gebruiker toch een goed beeld krij gen van de werkelijke situatie. Op de ze manier zijn onder meer veilige voedsel „drop"-zones in Bosnië-Her- zegovina en Haïti gevonden. Door het gebruik van 3D-visualisatie hoeven er geen mensen of verkenningsvliegtui gen naar het risicovolle gebied, maar kan het gebied letterlijk vanuit de luie stoel worden verkend. Eén van de sterkste toepassingen is vi sualisatie van toekomstige situaties. De toeschouwer wordt op deze manier een foto-realistische blik in de toe komst gegund. Deze toepassing is wat uitgebreider en realistischer dan de eerste toepassing van het ontwerp (daar lag de nadruk voor al op controle). Op deze manier kunnen geplande objecten die een grote impact zullen hebben op de omgeving, wor den bekeken voordat zelfs de eerste spade de grond in gaat. Dergelijke visualisaties spelen een belangrijke rol bij in spraakprocedures. De betrokken partijen krijgen een dui delijk inzicht. Fig. 8. Speuren naar plaatsen gevoelig voor erosie. Combinatie van een hoogtemodel met een false- colour opname. Beelden zeggen veel meer dan een aantal documenten of een verzameling getallen. Grote projecten zoals de nieuwe VINEX-locaties, de HSL of de Betuweroute zijn projecten die zich uitermate goed lenen voor dit soort visualisaties (fig. 9). Maar ook de visualisatie van het toekomstige scenario van een vuilstort (fig. 1) of visualisatie van een nieuwe snelweg door het bestaande landschap (fig. 2) zijn hier voorbeelden van. De techniek kan ertoe bijdragen dat inspraakprocedures aanzienlijk worden versneld, een ont wikkeling waarbij alle partijen zijn gebaat. Fig. 9. 3D-visualisatie van geplande nieuwbouw. Als laatste toepassing wordt presentatie genoemd. Het is in feite een verlengstuk van de drie eerder genoemde toepas singen. Bij presentatie zal echter meestal gebruik worden gemaakt van statische producten, zodat een groot publiek kan worden bereikt. Bij presentatie is vrijwel altijd sprake van stilstaande beelden of van tevoren opgenomen anima ties die op een toegankelijke drager (papier, CD-ROM of video) zijn bewaard. 503 A GEODESIA 1997-11

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 25