Wadlopen met de landmeters van Grontmij Geogroep EEN DAGJE. Zwaartekrachtmetingen en GPS surveying, gravity, profile landmeetkunde, zwaartekrachtmeting, reportage Het is geen alledaags werk voor een landmeter om gewapend met een dubbele meetuitrusting, oriënterings instrumenten en veiligheidsapparatuur, middenin het waddengebied overboord te worden gezet om werk zaamheden te gaan verrichten om datgene in kaart te brengen wat het menselijk oog niet ziet, namelijk de samenstelling van dat deel van moeder aarde dat zich diep onder het maaiveld bevindt. In opdracht van de NAM werd een gebied van ongeveer 170 km2 door middel van zwaartekrachtmeting of gravimetrie onderzocht op zijn onder grondse samenstelling, een werk dat veel voorbereiding maar ook een zorg vuldige begeleiding vergde. Een groot deel van dat gebied lag in de Wadden, en kenmerkt zich door grote droog vallende stukken slik waardoorheen stroomgeulen lopen, die twee keer per Theo Scheele, redacteur. Wachten tot de boot droogvalt. IsisSlgte dag plegen vol te stromen. Je kunt daar niet zomaar in het wilde weg gaan meten; het water moet laag zijn, anders kun je het statief niet opstellen, je moet weg zijn voor het water weer opkomt en de weg terug naar de boot kan weieens erg moeilijk zijn. Bovendien moet je niet alleen de zwaarte krachtmeter (een kastje van ongeveer 10 kg) meesjouwen, maar ook een GPS-ontvanger om de meetplaats nauw keurig vast te leggen, een dubbele radio-ontvanger om con tact te houden met de basis aan boord, kompas en kaart om de plek te vinden waar je moet meten en de nodige veilig- heidspakken om ingeval van nood te overleven. Het zout der aarde In het fraaie nieuwe kantoor van de Geogroep in Assen geeft projectleider en NAM-adviseur ir. Leen Boer toe lichting op de werkaanpak en een lesje gravimetrie. Omdat veel van de NAM-activiteiten te maken hebben met het geen zich diep onder ons vaderland bevindt, is dit bedrijf uitermate geïnteresseerd in de samenstelling van het bin nenste der aarde. Tot een meter diepte gaat dat nog wel door een putje te graven, maar als je wilt weten hoe het er op 5 km diepte uitziet, wordt dat wat moeilijker. Met seismologie en gravimetrie kun nen metingen worden verricht, die veel kunnen zeggen over de samenstel ling van de aardkorst. Seismologisch onderzoek brengt aardlagen in kaart door de looptijd van gereflecteerde ge luidsgolven te meten. Met gravimetrie wordt de zwaartekracht gemeten, dat is de kracht die de aardmassa uitoefent op een massa die binnen of buiten het aardoppervlak is gelegen. Die kracht is onder andere afhankelijk van de opbouw en de samenstelling van de aardkorst. In het bewuste gebied had al een seismologisch onderzoek plaats- 507 GEODESIA KEYWORDS TREFWOORDEN T—

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 29