Barema's Een heel ander verhaal kwam van C. Engels, notaris en hoogleraar aan de Rijksuniversiteit van Gent. Hij legde uit hoe de situatie in België was voor zelfstandige landmeters, aldaar getiteld „landmeters-experten" (klonk een beetje dubbelop...). Die bleek nogal gecompliceerd. Het funda ment voor de beroepsgroep werd al in 1825 gelegd door een Koninklijk Besluit van koning Willem I. De praktijk van gezworen landmeters, zoals deze lieden heetten, kwam in de jaren zestig op losse schroeven te staan omdat er uit een procedure was gebleken dat die niet rechtsgeldig was. Na een voor België redelijk korte tijdsspanne werd in 1991 een wet op de landmeters-experten uitgevaardigd. Die hield ook al rekening met niet-ingezetenen, in het kader van het vrije verkeer van personen binnen de EG. In de wet ontbrak echter een organisatievorm; daar kwam in 1995 een Koninklijk Besluit voor, dat een Belgisch Instituut voor Landmeters verordonneerde. Helaas, door allerlei beroeps procedures van onder andere kadastrale landmeters, die niet bepaald bevriend zijn met de landmeters-experten (en dan druk ik mij nog voorzichtig uit, zei de heer Engels), is een en ander nog steeds niet geëffectueerd. Gezien de com plexe bestuurlijke situatie in België zal er ook nog wel de nodige tijd overheen gaan. Daar komt nog bij dat er de laatste jaren belangrijke gerechtelijke uitspraken zijn ge weest over de mate waarin een beroepsgroep (zoals die van de landmeters-experten) tuchtregels mogen hanteren, en over de hoogte van de te hanteren tarieven. Engels had het over ereloon-barema's, tot verwondering van velen in de zaal; pas later bleek dat ereloon bij ons „honorarium" heet en barema's een soort tariefklassen zijn. Winst maken De middaglunch was met zorg gekozen: voedzaam en dege lijk, maar niet te overdadig, om zo het wegsoezen in het middagdeel te voorkomen. Dat lukte toch wel, want het verhaal van David Willey over de Ordnance Survey (de topografische dienst) van Groot-Brittannië was boeiend genoeg. Willey werd in 1989 belast met de zorg voor de verkoop van digitale bestanden op het hoofdkantoor in Complexe eigendoms- en gebruiksstructuur in de voormalive DDR. 514 Southampton en leidde vanaf 1992 de daar ingezette reorganisatie van de OS. Vooral daarover ging zijn verhaal en dat zal velen herkenbaar in de oren hebben geklonken. Wat deed de OS tot dat moment? Kaarten maken van heel GB (230 000 stuks), maar nie mand bekommerde zich erom of er ook belangstelling was voor die kaart. Een onderzoek wees het tegendeel uit en daarmee waren ook de jaarlijkse te korten verklaard. Er was wel behoefte aan andere producten, vooral digitaal. Het onderzoek wees ook uit dat de structuur van de organisatie niet deug de, er teveel medewerkers in dienst waren met verkeerde opleidingen en dat er een cultuuromslag moest plaats vinden. In acht maanden tijd kreeg dat zijn beslag. In plaats van drie di recties kwamen er zes business units en het aantal medewerkers verminderde met 30%. Vooral in het middenkader verdwenen de meeste jobs. De verant woordelijkheden werden naar lagere regionen gedelegeerd en iedereen moest naar zijn nieuwe baan sollicite ren. En daaraan zaten natuurlijk nogal wat voorwaarden. De nieuwe slogan was: ,,De OS doet meer dan alleen maar kaarten maken Er kwamen veel nieu we, vooral digitale producten op de markt onder de titel „Wij leveren waar de klant om vraagt en ook zo snel mogelijk". Inmiddels komt nog maar 25% van de omzet uit analoge kaar ten. Er volgde een geforceerde inwinnings- periode die vooral met veldcomputers geschiedde. Thans is van de kaart 1:10 000 100% digitaal in de enorme bestanden opgenomen en 70% van die op de grote schaal 1 1250/2500. Techneuten zijn omgeschoold tot ac countmanagers om te zorgen dat de producten worden verkocht en uiter aard volgde al snel een klantenonder- zoek waaruit bleek dat de klant erg te vreden is. Maar wat belangrijker is: de omzet is met 40% gestegen, de kosten zijn gedaald en er wordt nauwelijks nog verlies geleden. Fijntjes merkte Willey nog op dat de aangekondigde privatisering, onder de nieuwe La- bourregering, van de baan is. De doel stelling voor de toekomst: nog meer nieuwe producten maken en verkopen en winst maken. 1997-" GEODESIA zusdtzl. genutzte Flache Castank Nutzungsrecht Grundeigentum

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 36